niedziela, 11 kwietnia 2021

Fotograficzny sukces w Londynie Haliny Krawczyk i Jana Pawelskiego


Wirtualna Kultura czasami łapie się na tym, że nie wie dokładnie, co znaczy jakieś słowo - niby jej znane, ale z drugiej strony jakby nieznane. Dzisiaj takim słowem okazała się apokalipsa. To słowo pojawiło się w nazwie "Apokalipsa dziś i jutro" serii zdjęć, za które Halina Krawczyk i Jan Pawelski dostali wyróżnienie (Official Selection) na Międzynarodowym Konkursie Sztuki Kreatywnej w Londynie (The London International Creative Competition). 
Wirtualna Kultura zajrzała do internetu, żeby sprawdzić, czy słowo "apokalipsa" dobrze się wpisuje w przesłanie, które niosą wyróżnione zdjęcia, a jest nim ostrzeżenie i protest przeciwko nasilającej się degradacji środowiska naturalnego. 
Popatrzcie poniżej na zdjęcia z wyróżnionej serii. Czy widzicie, w jakim kierunku niestety zmierza świat, czyli my? Kliknijcie na miniatury zdjęć. 
Ta wizja ziemi zniszczonej przez człowieka kontrastuje z obrazami pokazanymi przez Halinę i Jana w innych seriach zdjęć (kliknijcie w linki poniżej) Na przykład:


Ulubiony przez Wirtualną Kulturę liść był we wpisie o van Goghu:

Halina i Jan tematem „Apokalipsa” zajmują się od dłuższego czasu, jeszcze przed pandemią. Efektem tego było wyróżnienie na International Photography Awards w USA w 2015 roku (kliknijcie na dwa pierwsze zdjęcia). Zaostrzające się niszczenie "ziemi" przez negatywną cywilizację, zagrażające człowiekowi, to niewątpliwie wizja apokalipsy. Jest to protest Haliny i Jana - ich wołanie o SOS dla "świata". 

Zdjęcia były wykonane w okresie zimowym w naturalnym środowisku wody, kamieni i lodu w górskim potoku przy temperaturze od -5 do -15 stopni C. Już w czasie sesji fotograficznej Halina i Jan odkryli, że natura daje sygnały i przekazuje stan niepokoju poprzez obrazy, które utrwalali w aparacie fotograficznym. Zdjęcia były potem opracowywane komputerowo poprzez retusz i drobne zmiany, na przykład zmianę kontrastu, ale zachowują oryginalną postać natury - są prawdziwe.

Więcej zdjęć, w tym nagrodzoną serię, możecie zobaczyć na Facebooku:
Czy pamiętacie, że Wirtualna Kultura już pisała na blogu o Halinie i Janie? Koniecznie kliknijcie i podziwiajcie ich prace:
Ich pasje są warte naśladowania.

Krystyna - Wirtualna Kultura

10 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Basiu, dodałam dwa zdjęcia (kolorowe), które są na blogu w starych wpisach. Ten kolorowy świat możemy stracić, jeśli nie będziemy dbali o ziemię.

   Krystyna

   Usuń
 2. Ogromne gratulacje dla Halinki i Jana.
  Apokalipsa to słowo bardzo trafne dla stanu degradacji środowiska.
  Prace prezentowane na wystawie to prawdziwe cuda, wręcz arcydzieła. Majstersztyk Natury akuratnie podpatrzonej w najstosowniejszych jej momentach. A podpatrzone bardzo uważnym okiem. Za to właśnie kieruję podziękowania dla Autorów zaprezentowanej Wystawy. Autorce posta Krystynie - podziękowania za konsekwentne podpatrywanie kariery Halinki i Jana. Dzięki temu znamy Was jeszcze bardziej Kochani, z przyjemnością czytamy o sukcesach, a najbardziej podziwiamy przepiękne fotografie. Cieszę się, że ulubione zdjęcie (to z zamarzniętym jesiennym listkiem) też się tam i tutaj znalazło. Pozdrawiam bardzo serdecznie Majka

  OdpowiedzUsuń
 3. Niezwykłe,fascynujące fotografie,w pierwszej chwili wydawało mi się,że to obrazy...Bardzo mi przypominają klimat prac Beksińskiego.Ta ich tajemniczość...piękne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To miło... twórczością Beksińskiego jesteśmy zafascynowani,klimat jego prac jest porażający ,ale nas przyciąga :) Niemniej piękno i destrukcja idą z nami w parze:) Pozdrawiamy

   Usuń
 4. Brrr, przerażające ale konieczne żeby obrazy mogły wstrząsnąć i poruszyć sumienia i czasem uśpiony rozum tych którzy tą degradację powodują i tych od których zależą zmiany tej sytuacji.
  Gratulacje sukcesu dla Autorów fotografii i podziękowania dla Autorki bloga za ten news. Pzdr. Alicja

  OdpowiedzUsuń
 5. Istotnie przerazajace. Na szczescie dla rownowagi sa tez inne! Nagroda zasluzona. Gratulacje dla autorow i dla Wirtualnej Kultury, ktora nam to udostepnila

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękujemy bardzo,tak, fotografie mają ostrzejszą formę i przekaz, sami też się ich boimy :)Tak jak boimy się wszystkich zagrożeń dla Świata,a jest ich sporo i wszystko dzieje się na naszych oczach! Tak jak mówi Ania ,trzeba wstrząsnąć i poruszyć i cieszymy się ,że zostały tak odebrane .Tak Maju, natura skrywa niezwykle formy, a my je tylko wydobywamy i interpretujemy i tak, jak powiedziałaś kiedyś :)" Obrazy są jak z innego Świata, a własnie są z tego" ! Naszego i Najpiękniejszego. Dziękujemy za ciekawe i poruszające wpisy i kłaniamy się nisko Krysi za udostępnianie naszych Fotografii i towarzyszenie nam w naszej Fotograficznej pasji odkrywania :) Serdeczności Halinka i Jan

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo nam miło, że tak wnikliwie czytacie nasze opinie.
   Czujemy się z tym dobrze, choć temat i przesłanie tych Fotografii nie jest radosny dla świata. Degradacja postępuje w sposób zastraszająco szybki. A ci co ją powodują - to my wszyscy, jako że wszyscy korzystamy przecież z postępu cywilizacji, której koszty to degradacja i niszczejące środowisko. Można by więcej na ten temat, ale wszyscy rozumiemy w czym rzecz. Taka jest cena naszego komfortu.
   Gratuluję Wam Kochani mądrego świata widzenia, przy tym tak pięknego w odbiorze.
   Pozdrawiam raz jeszcze Majka

   Usuń
 7. Droga Maju ,każda opinia jest dla nas bardzo ważna,czytamy na gorąco :) Jeżeli chodzi o nasz kochany ,jedyny w swoim rodzaju Swat! tu zacytuje: "Historie Swata nie piszą spadające gwiazdy ,tylko własnie ludzie" Remy San Jakubowski ,poeta ,pisarz ,filmowiec . Serdeczności

  OdpowiedzUsuń