środa, 7 kwietnia 2021

Istota ludzka w przestrzeni kosmicznej i Elvis Presley

12 kwietnia mija 60 lat od dnia, kiedy pierwszy człowiek, Jurij Gagarin, zobaczył ziemię z kosmosu. Dzisiaj Wirtualna Kultura się ucieszyła, że dobrze zapamiętała, że było to w jej latach szkolnych. 

Tę datę przypomniało jej Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, rozpoczynając cykl 40 wydarzeń edukacyjnych (wykładów, warsztatów i pokazów) zatytułowanych "Human in Space", żeby przypomnieć, szczególnie dzieciom i młodzieży, to naukowe osiągnięcie ludzkości:
Informacje o wydarzeniach organizowanych przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego w dniach 7-30 kwietnia 2021, w ramach międzynarodowego projektu Human in Space, są tutaj:
oraz na Facebooku:

Organizatorzy szczególnej uwadze polecają dwa spotkania:
  • 12 kwietnia, godz. 17, gościem Human in Space będzie pierwszy Polak w przestrzeni kosmicznej gen. Mirosław Hermaszewski, który przedstawi udział Polaków w misji Apollo 11, a także będzie odpowiadał na pojawiające się pytania (https://www.facebook.com/events/3560287484071448)
  • 14 kwietnia, godz. 16, w spotkaniu prowadzonym w j. angielskim poznamy astronautę George'a Zamkę. Po prezentacji filmu przygotowanego przez NASA  przewidziany jest czas na pytania i odpowiedzi (https://www.facebook.com/events/914054272716775)

Wirtualna Kultura się ucieszyła, że na 24 kwietnia zaplanowano spotkanie ze studentami zaangażowanymi w pracę wielokrotnie nagradzanego Koła Naukowego OFF-ROAD z Politechniki Wrocławskiej – Projekt Scorpio. Młodzi górą! Będzie pokaz łazika marsjańskiego:

Wykłady, warsztaty poprowadzą naukowcy i eksperci z Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski, w tym wykładowcy Politechniki Wrocławskiej, Wydziału Mechaniczno-Energetycznego.

Tyle tego jest, że  można się pogubić. Sami przeczytajcie, co organizatorzy piszą:

".Do udziału zaproszeni zostali nauczyciele i uczniowie ze Stanów Zjednoczonych, Węgier, którzy zaprezentują wyniki wspólnych działań.

Całość wydarzenia planowana jest w dniach 07-30 kwietnia. Ze względu na obecną sytuację pandemiczną odbędzie się ono online. Wszystkie wydarzenia będą odbywały się za pośrednictwem platformy ZOOM (najlepiej skorzystać z przeglądarek Firefox lub Chrome).

Poszczególne wydarzenia skierowane są do różnych grup wiekowych: dzieci i młodzieży ze szkół Wrocławia i Aglomeracji, ale także nauczycieli oraz innych zainteresowanych osób dorosłych.

Na wydarzenia obowiązują zapisy. Osoby zapisane otrzymają link do spotkania. Istnieje możliwość udostępnienia transmisji poprzez platformę MS Teams.

W załączeniu można sprawdzić pełny program Human in Space – z dokładnymi informacjami o każdym wydarzeniu. Można pobrać również skrócona wersję programu oraz informację prasową
."


Gdy Wirtualna Kultura chce sobie przypomnieć, kiedy pływała kajakiem po jeziorze w Ostródzie, to sprawdza datę śmierci Elvisa Presleya. O śmierci Presleya dowiedziała się na środku jeziora, bo miała na kajaku małe radio na baterię - ówczesny cud techniki. To było 16 sierpnia 1973. 
 A z czym Wam się kojarzą daty jakichś wydarzeń?

Bardzo ważne pytanie. Czy barometr na zdjęciu powyżej (kliknijcie)  pochodzi z epoki Gagarina, 1961-1968, czy może z lat siedemdziesiątych?
Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz