sobota, 24 kwietnia 2021

Z Wrocławia do Islandii po DraBiNie


Dobra (?) wiadomość: w Islandii też jeszcze nie ma wiosny. Wobec tego nie powinniśmy narzekać, że we Wrocławiu drzewa jeszcze nie są zielone. Druga dobra wiadomość: możemy korzystać z doświadczeń, które Ewa Marcinek zdobyła w Islandii. Ewa wyjechała do Reykjaviku na 3 miesiące w ramach Erasmusa i tak się jej tam spodobało, że pożegnała Wrocław na stałe i teraz łączy się z nami z Reykjaviku na ZOOMie. Dzięki temu Wirtualna Kultura dowiedziała się, że ludność Islandii liczy tylko około 350 tysięcy, a powierzchnia to 1/3 Polski. O tym wszystkim była mowa na konferencji online inaugurującej projekt DraBiNa. O projekcie i konferencji jest już głośno. Nawet Gazeta Senior o tym pisze:

Na internetowej stronie projektu w zakładce "Materiały edukacyjne" znajdziecie fantastyczne ćwiczenia (do gimnastyki umysłu) - niektóre były już na blogu.

Beneficjentem projektu jest Fundacja Św. Jadwigi w Morawie, partnerem projektu jest Fundacja Via Salutis, a partnerem ponadnarodowym Ós Pressan Kennitala z Islandii. Opracowane w ramach projektu metody będą testowane na seniorach. Wirtualna Kultura chętnie w tym weźmie udział.


Entuzjazm Konrada Imieli, specjalnego gościa konferencji, Dyrektora Teatru Muzycznego Capitol, oraz ekspertek udzielił się wszystkim uczestnikom. 
  • Konrad Imiela twierdził, że opowieści przetrwają w teatrze i zdradził, że jego marzeniem jest spektakl o Himalaistach. Kliknijcie: Konrad Imiela.
  • Bogna Bartosz i Ilona Zakowicz stopień po stopniu małymi krokami chcą osiągnąć szczyt DraBiNy, a na szczycie będzie autorski program szkoleniowy, publikacje: “Narzędziownik”, “Zeszyt ćwiczeń dla seniora”.
  • Alicja Przepiórska-Ułaszewska wierzy, że DraBiNa jest potrzebna dla organizacji działających na rzecz seniorów i dla samych seniorów. W tym pomoże zorganizowanie sieci organizacji zajmujących się edukacją seniorów.
  • Ewa Marcinek chce rozwijać wśród polskich seniorów teatr społeczny. Skorzysta z doświadczeń, które zdobyła w Islandii wśród imigrantów, kliknijcie: Reykjavik Ensemble.
  • Joanna Wawrzyniak wie, że seniorzy się ożywiają, gdy ktoś interesuje się ich życiem. Wirtualna Kultura polubiła ją od razu, gdy usłyszała, że Joanna jest przekonana, że seniorzy oczekują czegoś więcej niż tylko zajęć z robótek ręcznych i śpiewania.
  • Joanna Buśk zna tajniki metody "stop klatka". Od razu to przećwiczyła na uczestnikach konferencji, co wzbudziło entuzjazm.
Wirtualnej Kulturze spodobała się opowieść, jak prozaiczne buty mogą wyzwolić wspomnienia. Czy pamiętacie jakąś historię z Waszego życia z butami w tle? Wirtualna Kultura tak. Czy takie historie mogą być treścią spektaklu teatru społecznego:
Co o tym sądzicie?


W konferencji online wzięło udział prawie 90 osób z całej Polski. W różnorodności jest siła. Była to okazja, żeby się dowiedzieć, co dzieje się w środowisku senioralnym w Polsce. Jedna z uczestniczek konferencji opowiadała, w ramach dyskusji, o senioralnym teatrze w Jarocinie. Spektakle są oparte na wspomnieniach. Wirtualna Kultura zainteresowała się Stowarzyszeniem Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Jego przedstawicielka też wzięła udział w konferencji,

Dodatek. Niesamowita Islandia:
Uwaga. Jurek (Bojurek) zareagował na apel Wirtualnej Kultury i przysłał bratki w Nowego Dworu. Kwiatki są tak podświetlone, że Wirtualna Kultura nie wie, czy to rzeczywiście są bratki. Jak myślicie?

Wyjaśnienie. Ostatnie pytanie jest już nieaktualne. Po opublikowaniu wpisu Jurek przysłał inne zdjęcia. To są bratki. Kliknijcie na dwa ostatnie zdjęcia.

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

  1. Islandia to kraina marzen na tle wulkanow. Dziekuje Jurkowi za bratki- juz nie musze szukac dla Wirtualnej Kultury. Tylko jak zwykle podziekowania za rozszerzanie naszych wiadomosci i dobry HUMOR

    OdpowiedzUsuń