sobota, 4 września 2021

Plebiscyt 25lecia Literackiej Nagrody NIKE

W tym roku Literacka Nagroda NIKE będzie przyznana po raz dwudziesty piąty. Z tej okazji ogłoszono plebiscyt 25lecia Literackiej Nagrody NIKE. Wirtualna Kultura już zagłosowała:

Kto z Was chciałby być laureatem potrójnym? Wirtualna Kultura chciałaby. Tylko jak tu napisać dwie książki, które dostaną Literacką Nagrodę NIKE, i jeszcze zdobyć nagrodę 25lecia? Szanse na to mają Olga Tokarczuk i Wiesław Myśliwski, już dwukrotni laureaci NIKE.

Wirtualna Kultura porównała listy finalistów NIKE w roku 2019 i 2021:

 • rok 2019:  Rudzka, Szczygieł, Rejmer, Twardoch, Strachota, Kaczorowski, Kołodziejczyk, czyli cztery powieści, dwie książki reporterskie i jedna biografia.
 • rok 2021: Bajon, Fedorowicz, Lipczak, Piątek, Podsiadło, Rokita, Śliwińska, czyli cztery reportaże i po jednej biografii, poezji oraz powieści.
Hurra! W tym roku reportażyści górą! 

Wirtualnej Kulturze do tej pory nie udało się napisać ani jednego  prawdziwego reportażu, 

a co tu myśleć o zbiorze reportaży.

Ona ma jeszcze jeden rezerwowy pomysł, żeby napisać książkę na podstawie tego, co pisze na blogach. Czy ktoś już taką książkę napisał? Jeśli nie, to jej szanse na nagrodę NIKE byłyby większe, bo jury mogłoby wziąć pod uwagę innowacyjność pomysłu. Mogłaby też liczyć na NIKE Czytelników. 

Czy w tym roku już głosowaliście? Głosować można do niedzieli 26 września do godziny 23:59,
2 października Gazeta Wyborcza ogłosi, kto zdobył Nike Czytelników, a 5 października razem z relacją z gali wydrukuje zwycięską recenzję czytelnika.

Wirtualna Kultura nie zamierza brać udziału w konkursie na najlepszą recenzję czytelnika, bo już ma nagrodę przyznaną w konkursie zorganizowanym przez Żółty Parasol w roku 2018 (jak ten czas leci). Dostała ją ex aequo z Elą za recenzję książki Mariusza Szczygła. Nagrody wręczyła im Ania Jurkowska (kliknijcie na zdjęcie),


Lista finalistów NIKE 2021:

1. Kasper Bajon „Fuerte" (Czarne);

2. Krzysztof Fedorowicz „Zaświaty" (Wysoki Zamek)

3. Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc" (Karakter)

4. Grzegorz Piątek „Najlepsze miasto świata" (W.A.B.)

5. Jacek Podsiadło „Podwójne wahadło" (WBPiCAK)

6. Zbigniew Rokita „Kajś" (Czarne)

7. Monika Śliwińska „Panny z Wesela" (WL)

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. A ja bym chciała przeczytać nową polską powieść. POWIEŚĆ. Taką naprawdę dobrą, trzymającą w napięciu, wzruszającą, właściwie skomponowaną i otwierającą przede mną nowe niespodziewane horyzonty.
  Reportaże... kto wie, ile w nich prawdy.
  Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olu, zbyt idealne rzeczy mogą rozczarowywać, a prawda, o którą Ci chodzi nie istnieje. To samo wydarzenie jest różnie zapamiętywane przez jego uczestników. Tę opinię słyszałam na spotkaniach autorskich i z Magdaleną Grzebałkowską, i z Mariuszem Szczygłem.

   Krystyna

   Usuń
 2. IrenazeSzczepina5 września 2021 14:08

  Właśnie zagłosowałam! Dziękuję za taką możliwość. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń