sobota, 11 września 2021

Smart senior w smart city

Tytuł tego wpisu nie oznacza, że Wirtualna Kultura zmieniła zdanie na temat kierunków rozwoju języka ojczystego i odcięła się od poglądów, które reprezentowała w zeszłym rok, biorąc udział w projekcie "Partycypacja dojrzała". Nadal uważa, że o projektach dla seniorów trzeba pisać językiem seniorów:


W sierpniu 2021 na internetowej platformie Wrocławskiego Centrum Seniora pojawiła się informacja, że Wrocław we współpracy z firmą Telemedicin Sp. z o.o. rozpoczął projekt skierowany do mieszkańców posiadających Wrocławską Kartę Seniora, czyli do seniorów. 
W ten sposób miasto chce ułatwić korzystanie z telemedycyny. Jest to też okazja do reklamy Telemedicinu
i do poznania opinii "miasta Wrocławia" o zaletach telemedycyny (kliknijcie: Seniorze bądź smart):

"Wprowadzanie w mieście nowych technologii z zakresu teleopieki i telemedycyny senioralnej przyczyni się niewątpliwie do podniesienia bezpieczeństwa i komfortu życia seniorów oraz do przeciwdziałania ich wykluczeniu cyfrowemu – zapewnia Robert Bednarski, z-ca dyrektora ds. SmartCity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia."

Brzmi to fantastycznie, tylko kto te technologie wprowadza i kiedy? Czy to miasto zapewnia (zapewni?) seniorowi teleopiekę oraz telemedycynę? Słowo "wprowadzanie" jest mylące - sugeruje, że to już się dzieje. A może to jest tylko wizja przyszłości?

Rejestracja online i kopiowanie przez internet wyników badań laboratoryjnych są już możliwe w niektórych wrocławskich przychodniach. Wirtualna Kultura korzysta z tego i konsultacji telefonicznych. Jednak jej zdaniem, nie jest to prawdziwa telemedycyna.


Wiele lat temu pewna lekarka kardiolog opowiadała, że jej kolega kardiolog w Kanadzie dziwił się, że ona przyjmuje pacjentów w gabinecie. On ogląda wyniki badań zdalnie i udziela porad przez łącze internetowe. Świetnie. Tylko jak wrocławski senior ma zrobić i przekazać pomiary? Do tego musi mieć sprzęt w domu. Oto przykład sprzętu do robienia Ekg w domu:
oraz film studenta dla studenta o EKG

Projekt "Seniorze, bądź smart" jest popularyzowany przez Gazetę Senior i telewizję Echo24,
Wirtualna Kultura po obejrzeniu na YouTube programu "Kalejdoskop seniora" telewizji Echo 24 wysłała do kilkudziesięciu koleżanek pytanie, czy i co zrozumiały. Odpowiedziały tylko trzy seniorki (reszta była niezainteresowana projektem?) i potwierdziły obawy Wirtualnej Kultury, szczególnie te związane ze zrozumieniem wypowiedzi "asystentki" w gabinecie medycznym w Centrum Handlowym Borek, która się "pogubiła", bo chciała za dużo na raz powiedzieć. 

Wirtualna Kultura, matematyk, zwróciła uwagę na statystykę podaną w wypowiedzi urzędnika miasta,
  •  69 procent "wykluczonych cyfrowo" nie korzystało z internetu,
  •  73 procent "wykluczonych cyfrowo" nie korzystało z komputera.
Czy ta statystyka obejmuje tylko seniorów? Kogo nazywa się wykluczonym cyfrowo? 

Wirtualna Kultura martwiła się o "analogowych" seniorów w roku 2017:
i próbowała przybliżyć czytelnikom bloga termin "smart city" 
We wpisie odsyłała czytelników do oficjalnych materiałów:
Potem "machnęła ręką" - ona w pojedynkę świata nie zbawi. 

Na platformie WCS napisano:

"W ramach projektu, w Centrum Handlowym Borek we Wrocławiu, powstał gabinet telemedyczny, w którym posiadacze Wrocławskiej Karty Seniora mogą rozszerzyć swoje umiejętności cyfrowe oraz skorzystać z konsultacji medycznej u lekarza specjalisty."

Wirtualna Kultura w środę wybrała się do Centrum Handlowego Borek, żeby zobaczyć gabinet telemedyczny. Była ciekawa, jakie umiejętności cyfrowe można w nim rozszerzyć - jakieś na początek chyba trzeba mieć. Nic z tego nie wyszło, bo nie wiedziała, w jakich godzinach są tam przyjmowani seniorzy zarejestrowani telefonicznie. Może ktoś z Was tam był? Dajcie znać. Rozmiary i lokalizacja gabinetu zaskoczyły ją. Dyskrecja niezapewniona. 

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

  1. Doskonaly blog i informacje, ktore moga nawet uratowac zycie seniora.

    OdpowiedzUsuń
  2. IrenazeSzczepina20 września 2021 22:44

    Tak to prawda. Blog rewelacyjny i bardzo potrzebny nam seniorom. Nasza Krysia jest bardzo OK! Dziękujemy.

    OdpowiedzUsuń