piątek, 3 września 2021

Na co czeka i za czym tęskni Wirtualna Kultura na Nadodrzu?

Wirtualna Kultura stęskniła się za Nadodrzem. Możecie wierzyć albo nie, ale dopiero w roku 2016 odkryła jego uroki i to z powodu Europejskiej Stolicy Kultury. Upatrzyła tam dla siebie nawet pewien fotel w bistro. Czy on jeszcze jest?

Napisała na temat Nadodrza wiele wpisów na jej poprzednim blogu "Popowiczanie", bo taka była zakochana. Na końcu wpisu są linki do niektórych z nich.

Teraz znowu jest okazja, żeby na Nadodrze zawitać. Jest nim Kinomural. Tuż po zmroku, w sobotę 25 września na nadodrzańskich ścianach pojawią się ruchome obrazy przygotowane przez artystów z całego świata specjalnie na to przedsięwzięcie. 

Nie są to typowe murale, tylko projekcje w różnej formie – od wideoartu, przez dźwiękowy performance i kino eksperymentalne, po instalacje audiowizualne wyświetlane na bocznych ścianach budynków. 

W repertuarze tegorocznego wydarzenia będą dzieła dedykowane poecie Tadeuszowi Różewiczowi - obchodzimy rocznicę setnych jego urodzin. Przestrzeń na prezentację swojej twórczości otrzymali też studenci z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta oraz twórcy „Dobranocek" adresowanych do najmłodszych widzów.

Gwoździem programu ma być Threshold, czyli seria czarno-białych, krótkometrażowych przypowieści filozoficznych. To praca Agaty Bartos i Tomka Tryzny, autora kultowej książki „Panna Nikt", zekranizowanej przez Andrzeja Wajdę. 

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka. Wstęp jest wolny. Tegoroczne lokalizacje i lista artystów będą dopiero podane.  Tak wyglądały rok temu:

Pomysłodawcami Kinomuralu są bracia Piotr i Bartek Bartos. Od wielu lat zajmują się sztuką filmową i wspólnie realizują autorskie projekty. Oto zapowiedź z roku 2020 i rozmowa z twórcami:

Dajcie znać Wirtualnej Kulturze kto z Was wybierze się 25 września po zmroku na Nadodrze. Ona chętnie do Was dołączy.

Uwaga. Zdjęcia są ze starych wpisów o Nadodrzu na blogu Popowiczanie. Na jednym z nich Wirtualna Kultura jest z Basią i Halą.

Dodatek. Wpisy z Nadodrzem w tle - wspomnienia:

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

  1. IrenazeSzczepina5 września 2021 13:58

    Droga Krysiu! Dziękujemy za przekazanie nam dużej ilości bardzo ciekawych wiadomości na blogu, który sprawia, że chce się żyć w naszym pięknym Wrocławiu.Serdeczności.

    OdpowiedzUsuń