środa, 29 września 2021

Dlaczego poeci piją?

Wirtualna Kultura wczoraj przed snem obejrzała na YouTube 45-minutowy film "Wczytanie się w Różewicza". Od razu poczuła się lepiej. Świetna gra aktorów - seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku UWr, świetny wybór fragmentów utworów Różewicza, świetne kostiumy, świetna sceneria w Muzeum Pana Tadeusza i świetne przygotowanie całości przez Beatę Rakowską  Pięć razy strzał w dziesiątkę. Sami się przekonajcie:

Spektakl został zaprezentowany w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki,

Wirtualna Kultura się ucieszyła, że w jednym z fragmentów tekstów Różewicza pojawiło się jej ulubione "się", Inny fragment był o nierozwiązywalnym problemie, czy zmiana boku, na którym się leży,  może coś zmienić. Równie ważna była odpowiedź na pytanie, dlaczego poeci piją. Wirtualna Kultura chętnie podpisałaby się pod protestem przeciwko odbieraniu prawa do milczenia - chodziło o tych, którzy dzwonią o każdej porze dnia i nocy. itd

A co Was zainteresowało w spektaklu? Każdy z fragmentów tekstów Różewicza mógłby być punktem wyjścia do ciekawych dyskusji i rozmyślań. Zapewne o to chodziło twórcom tego niezwykłego spektaklu.

Wirtualna Kultura na Dolnośląskim Festiwalu Nauki obejrzała też wykład Jana Miodka o języku Lema:
Czy to zbieg okoliczności, że dzisiaj dostała maila od Teresy Łukasiewicz o ogromnej pomysłowości Lema w tworzeniu neologizmów? Był to głos Teresy w dyskusji po odczycie Wirtualnej Kultury o języku ojczystym w Klubie Seniora "Zawsze młodzi" na Psim Polu. Teresa nawiązała do książki Lema „Kongres futurologiczny”. Bohater książki Ijon Tichy po kilkudziesięciu latach hibernacji zostaje odmrożony i budzi się w zupełnie innej rzeczywistości. Nie może się odnaleźć, bo nie rozumie większości słów.

Przypomnienie. Inny spektakl w wykonaniu tej samej grupy seniorów pod kierunkiem Beaty Rakowskiej:
Krystyna - Wirtualna Kultura 

2 komentarze:

  1. Cudna aktywność artystyczna seniorów :) Brawo dla aktorów i Gratulacje dla Pani Beaty Rakowskiej :)

    OdpowiedzUsuń