czwartek, 16 września 2021

Zastrzyk młodości

Wirtualna Kultura postanowiła złożyć wniosek do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o zarejestrowanie zastrzyków na młodość. Skuteczność zastrzyków przetestowała dzisiaj na sobie na Polanie Popowickiej. Działają! Można je jednak stosować tylko raz w roku w czasie Dni Seniora. Zatem z 75+ można "zejść" tylko na 50+. Taki efekt jest jednak satysfakcjonujący dla większości seniorów. 

Zastrzykiem młodości jest udział w rajdzie organizowanym co roku przez Ewę Rapacz z koleżankami z grupy seniorów o -CAL-eni, działającej przy Wrocławskim Centrum Seniorów na pl. Dominikańskim 6.

Rajd miał kilka tras: trasa piesza, trasa nordic walking i trasy rowerowe. Wirtualna Kultura zdecydowała się na trasę pieszą, która wystartowała z ulicy Poznańskiej na Szczepinie. 

Halina Nogaj prowadziła grupę wałami wzdłuż Odry do Polany Popowickiej, po drodze zbaczając na Górkę Szczepińską, która niestety nie wygrała WBO 2020 (Wrocławski Budżet Obywatelski), oraz opowiadając o historii Popowic i Polany Popowickiej
Grupa była w bardzo dobrej kondycji. Dominowały w niej seniorki z grupy Podróżniczki. Na Polanie czekała już Ewa Rapacz, która jest na lewym zdjęciu, na prawym jest Halina NogajRajd miał wysoką rangę. Przyjechała telewizja i nagrywała wywiady. Były też przedstawicielki Wrocławskiego Centrum Seniora.

Teraz należy się kilka słów wyjaśnienia, dlaczego zastrzyk młodości jest tak skuteczny: 
 • on cofa seniora do lat szkolnych, gdy chodziło się na rajdy, 
 • a na obozach harcerskich brało udział w zawodach.
Na Polanie Popowickiej rozegrano kilka konkursów:
 • rzucanie kapeluszem na odległość, 
 • strzelanie z procy do stosu puszek, 
 • tworzenie kompozycji roślinnych pokazujących uroki jesieni,
 • wodzenie kołem na patyku
 • ....

Wirtualna Kultura wzięła udział tylko w jednym konkursie. Siadała na ławce i przyklejała do kartki liście i płatki róży, które obok leżały (niczego nie zerwała). Wyszła jej kompozycja, która z wiadomych powodów zajęła zaszczytne ostatnie piąte miejsce. Zwyciężczynie są na zdjęciach na początku wpisu. Kliknijcie na zdjęcia. Kompozycja Wirtualnej Kultury jest pierwsza poniżej. Ona za rok lepiej się przygotuje. Jak na pierwszy raz nie poszło jej źle.


 Na koniec kilka refleksji wynikających z obserwacji i rozmów: 
 • Na Popowickiej Polanie Wirtualna Kultura nie spotkała nikogo z dawnego stowarzyszenia Popowiczanie.
 • Miała wrażenie, że prawie wszyscy uczestnicy rajdu znali się od lat i są chyba związani z grupami senioralnymi z WCS.
 • Dlaczego nie udaje się im przyciągnąć seniorów z innych klubów? Czy inni seniorzy wolą swoje małe ojczyzny i nic więcej im nie potrzeba?
Dodatek. Relacje z rajdu terenowego na stronach Wrocławskiego Centrum Seniora i w telewizji Echo 24:
Krystyna - Wirtualna Kultura 

5 komentarzy:

 1. Uzupełnienie. Terenowe rajdy są organizowane co roku w innej części Wrocławia. W zeszłym roku meta rajdu była w Parku Tarnogajskim.

  Krystyna Wirtualna Kultura

  OdpowiedzUsuń
 2. Z przyjemnością i lekką zazdrością obejrzałam relację z imprezy. Czy zdjęcia również zrobiła Wirtualna Kultura? Oddają klimat spotkania uczestników wszystkich tras - widać zadziałanie Zastrzyku Na Młodość. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zdjęcia prezentowane we wpisie zrobiła Wirtualna Kultura, dlatego jej na zdjęciach nie ma. Na Facebooku widziała zdjęcia zrobione przez jedną z uczestniczek trasy pieszej - na nich widać Wirtualną Kulturę.

   Usuń
 3. IrenazeSzczepina20 września 2021 22:37

  Impreza bardzo piękna.Zastrzyk na młodość to jest TO! 50+ i jest super!!!!!!!!!!
  Może za rok więcej klubów seniora weźmie udział w takiej fajnej imprezie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Irenko, warto zachęcać wrocławskich seniorów do udziału w takich wydarzeniach

   Krystyna

   Usuń