"Wrocław miastem wolnym od samotności” – pod takim hasłem w przyszłym roku we Wrocławiu będą się odbywać wydarzenia dedykowane coraz bardziej powszechnej samotności, która może dotknąć każdego.
Zgodnie z powstającym harmonogramem przyszłorocznych wydarzeń odbędą się m.in.
- konferencja naukowa poświęcona zjawisku samotności,
- specjalna kampania informacyjna,
- specjalne edycje Dnia Życzliwości, Wrocławskiej Potańcówki oraz Dni Seniora,
- wakacyjne festyny osiedlowe.
Rok temu na ostatnim spotkaniu Grupy Dialogu Społecznego ds. Seniorów Dominik Golema omawiał m.in. wnioski z ankiety (badania) „Sytuacja społeczna osób w wieku 65+” zrealizowanej dla Stowarzyszenia mali bracia Ubogich przez ARC Rynek i Opinia. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich wraz z wolontariuszy otacza wsparciem potrzebujących seniorów w kilku miastach.
- kliknijcie: GDS o samotności seniorów - wpis na blogu,
- kliknijcie: Raport z ankiety,
- kliknijcie: Mali Bracia Ubogich.
W raporcie podano, że niemal co piąta osoba po 65 roku życia czuje się samotna, a odsetek ten istotnie wzrasta wśród osób powyżej 80-tego roku życia. 1 na 5 ankietowanych osób powyżej 80-tego roku życia nie ma osoby, z którą może miło spędzić wolny czas (np. pójść na spacer czy zjeść posiłek). Wiele osób po 80. czy 90. roku życia nie ma już ani rodziny, ani przyjaciół. Nie wychodzą z domu, nie mają z kim porozmawiać ani do kogo zadzwonić. Dopada ich apatia oraz strach przed jutrzejszym dniem.
- kliknijcie: Gazeta Senior, Program Twoja obecność pomaga mi żyć.
Samotność w Polsce jest postrzegana chyba inaczej niż, na przykład, w dziesięciomilionowej Szwecji o powierzchnie większy niż powierzchnia Polski. Ta opinia nasunęła się Wirtualnej Kulturze po spotkaniu autorskim online z Katarzyną Tubylewicz "Szwedzka teoria miłości i samotności" w lutym 2021, prowadzonym przez Mariusza Szczygła w Instytucie Reportażu
- kliknijcie: Polka o Szwedach - wpis na blogu,
- kliknijcie: Nagranie spotkania z Tubylewicz.
Uwaga. Wpis zdobią oficjalne plakaty Dni Życzliwości we Wrocławiu. Ich autorem jest Andrzej Tylkowski. W tym roku było z nim spotkanie na pokładzie Odra Centrum:
- kliknijcie: Dzień Życzliwości z Andrzejem Tylkowskim.
Krystyna - Wirtualna Kultura
Zyczlowosc to 1- cecha Wirtualnej Kultury!
OdpowiedzUsuńPieknie się zapowiada nowy rok. Dziękuję Krysiu. Jesteś wspaniała. Seniorka. Wrocławianka.!!!
OdpowiedzUsuńTak, pięknie.
OdpowiedzUsuńKrystyna