czwartek, 16 grudnia 2021

Rok Dobrych Relacji - Przeciw Samotności

Wirtualna Kultura przeczytała na Facebooku Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, że Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia, złożył projekt rezolucji ustanawiającej rok 2022 Wrocławskim Rokiem Dobrych Relacji - Przeciw Samotności. Radni Miejscy nad tym projektem będą głosować jeszcze w grudniu.

"Wrocław miastem wolnym od samotności” – pod takim hasłem w przyszłym roku we Wrocławiu będą się odbywać wydarzenia dedykowane coraz bardziej powszechnej samotności, która może dotknąć każdego.

Zgodnie z powstającym harmonogramem przyszłorocznych wydarzeń odbędą się m.in.
  • konferencja naukowa poświęcona zjawisku samotności, 
  • specjalna kampania informacyjna, 
  • specjalne edycje Dnia Życzliwości, Wrocławskiej Potańcówki oraz Dni Seniora,
  • wakacyjne festyny osiedlowe.
27 lipca, czyli dokładnie w Światowy Dzień Samotnych, planowany jest duży festyn wrocławski. O tym wszystkim Wirtualna Kultura przeczytała na portalu tuOlawa.pl. W działania włączą się także wrocławskie instytucje kultury i Centra Aktywności Lokalnej. Nad wszystkim będzie czuwać Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. 


Rok temu na ostatnim spotkaniu Grupy Dialogu Społecznego ds. Seniorów Dominik Golema omawiał m.in. wnioski z ankiety (badania) „Sytuacja społeczna osób w wieku 65+” zrealizowanej dla Stowarzyszenia mali bracia Ubogich przez ARC Rynek i Opinia. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich wraz z wolontariuszy otacza wsparciem potrzebujących seniorów w kilku miastach.
Badanie „Sytuacja społeczna osób w wieku 65+” zostało zrealizowane w roku 2018 za pomocą ankiet telefonicznych na próbie 600 respondentów w wieku 65+, mieszkających w miastach.

W raporcie podano, że niemal co piąta osoba po 65 roku życia czuje się samotna, a odsetek ten istotnie wzrasta wśród osób powyżej 80-tego roku życia. 1 na 5 ankietowanych osób powyżej 80-tego roku życia nie ma osoby, z którą może miło spędzić wolny czas (np. pójść na spacer czy zjeść posiłek). Wiele osób po 80. czy 90. roku życia nie ma już ani rodziny, ani przyjaciół. Nie wychodzą z domu, nie mają z kim porozmawiać ani do kogo zadzwonić. Dopada ich apatia oraz strach przed jutrzejszym dniem.

Na wyniki ankiety powołują się autorzy różnych artykułów. Na przykład, na internetowej platformie Gazety Senior jest artykuł Justyny Sochackiej (z 21 października 2019) o programie dla seniorów, który Stowarzyszenie mali bracia Ubogich prowadzi nieprzerwanie od 2003 r.:

Samotność w Polsce jest postrzegana chyba inaczej niż, na przykład, w dziesięciomilionowej Szwecji o powierzchnie większy niż powierzchnia Polski. Ta opinia nasunęła się Wirtualnej Kulturze po spotkaniu autorskim online z Katarzyną Tubylewicz  "Szwedzka teoria miłości i samotności" w lutym 2021, prowadzonym przez Mariusza Szczygła w Instytucie Reportażu

W Szwecji 40 procent ludzi mieszka w rodzinach jednoosobowych.

Uwaga. Wpis zdobią oficjalne plakaty Dni Życzliwości we Wrocławiu. Ich autorem jest Andrzej Tylkowski. W tym roku było z nim spotkanie na pokładzie Odra Centrum:
Krystyna - Wirtualna Kultura 

3 komentarze:

  1. Zyczlowosc to 1- cecha Wirtualnej Kultury!

    OdpowiedzUsuń
  2. Pieknie się zapowiada nowy rok. Dziękuję Krysiu. Jesteś wspaniała. Seniorka. Wrocławianka.!!!

    OdpowiedzUsuń