sobota, 4 marca 2023

Szwedzki poradnik inteligenta i HIIT

W tym tygodniu Wirtualna Kultura dostała bardzo dużo zdjęć od Basi i Ani, które wybrały się na kilka dni do Karpacza. Oglądała zdjęcia z podziwem i zazdrością, że sama nie wpadła na pomysł, by oderwać się od pisania na blogu i wyfrunąć w świat. 

Wirtualna Kultura dobrze wie, że to duży błąd, bo od dłuższego czasu trafia na artykuły o wpływie fizycznej aktywności na zdrowie i długość życia. Nawet czuje się osaczona przez te artykuły, a do tego dwa tygodnie temu pożyczono jej książkę w niebieskiej okładce:

"W tej książce pokazujemy, w jak niezwykły sposób ćwiczenia fizyczne mogą wpływać na ludzkie ciało. Jak oddziałują na Twój mózg i Twoje geny, jak sprawiają, że czujesz się lepiej, a nawet wolniej się starzejesz. Opierając się na ustaleniach współczesnych nauk medycznych, wskazujemy, co naprawdę powinieneś robić, żeby odnosić sukcesy – a jest tego mniej, niż myślisz.

Nie musisz być maratończykiem, żeby zapobiegać chorobom, wystarczy 30-minutowy spacer. Przedstawiamy także wyniki najnowszych badań naukowych dotyczących spalania tłuszczu i „superinterwałów” – formy treningu trwającego mniej niż 5 minut, która może być bardziej efektywna niż godzina ćwiczeń
."

Książka ukazała się w Szwecji w roku 2014, a w Polsce w 2017. W momencie jej publikacji świat medyczny mało chyba wiedział na ten temat. Autorzy książki, lekarze, twierdzą, że dla naszego zdrowia wystarczy 
 • półgodzinny spacer trochę szybszy niż codzienny trucht - należy iść dostatecznie szybko. 
Puls powinien wzrosnąć, oddech przyspieszyć, ale nie na tyle, by nie móc prowadzić normalnej rozmowy, złote pół godziny nie musi być przepocone -  - to można przeczytać w książce.

Wirtualna Kultura przeczytała w książce też, że
 • Organizm człowieka skład się z około 100 000 miliardów komórek, których silnikami są mitochondrie - one produkują energię i są nieustannie wymieniane.
 • Najwięcej mitochondrii ma się w wieku 20-25 lat. Potem ich jest coraz mniej i gorzej funkcjonują, co źle wpływa na nasze mięśnie.
 • Trening, ruch wpływa korzystnie na tworzenie się mitochondrii. 
 • Telomer, fragment DNA, chroni chromosom. Krótkie telomery są objawem starzenia się.
Autorzy piszą też o rodnikach, antyoksydantach i co to ma wspólnego z treningiem. Co więcej, zapewniają, że badania telomerów potwierdzają, że aktywność fizyczna wydłuża ich długość, przez co ludzie są młodsi.

Sprawa jest poważna. Biedna Wirtualna Kultura musi dalej czytać książkę, by zrozumieć zasady HIIT: High intensity interval training (trening interwałowy o dużej intensywności), sposób stosowania go i związane z tym zagrożenia: taki trening może być wyczerpujący dla psychiki. Na szczęście można go zastąpić czymś innym - wszystko to zależy od liczby naszych lat. Czy ta wiedza może się przydać Wirtualnej Kulturze? Ona do tej pory interesowała się tylko liczbą kroków. To za mało.

Zdjęcia przysłane przez Basię i Anię dokumentują uroki zimy oraz świetną kondycję fizyczną i psychiczną seniorek. Jak myślicie, o ile lat one odmłodziły się w Karpaczu? Kliknijcie na zdjęcia.

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Dziękuję Krysiu za tą akademicką i medyczną wiedzę. Nie miałam pojęcia że takie wyjazdy mają duże znaczenie dla naszego zdrowia i naszej młodości. Wyjazd był cudowny, trafiłyśmy w okno pogodowe i mogłyśmy podziwiać Karpacz i okolice w śniegu. Myślę, że na tych wędrówki udało mi się odmodzić o...?lat. Pozdrawiam czytelników bloga Basia K

  OdpowiedzUsuń
 2. Wirtualna Kultura to nasz najlepszy lekarz! A jej humor zawsze rozjasnia dzien. Dziekuje z Paryza

  OdpowiedzUsuń
 3. W.K.dobrze by było byś potraktowała poważnie przynajmniej część zaleceń z tej książki
  i dla swojego zdrowia zaczęła trochę ćwiczyć na świeżym powietrzu zamiast siedzieć cały dzień przy komputerze .Baca.

  OdpowiedzUsuń