wtorek, 21 marca 2023

Wrocławska Rada Seniorów

Dopiero dzisiaj do świadomości Wirtualnej Kultury dotarł chaos, jaki panuje na internetowych stronach WCRS-WCS (Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego - Wrocławskie Centrum Seniora). WCS nie ma chyba teraz kierownika, ale w jego skład wchodzi Zastępca Dyrektora WCRS - w domyśle szef zespołu WCS:

Jak ona była zastępcą dyrektora "instytutu" - a to było prawie ćwierć wieku temu - to na ten czas przestała być kierownikiem "zakładu", który był częścią "instytutu" - kierownikiem był ktoś inny. 

W styczniu 2023 Wirtualna Kultura dostała mail z WCRS informujący, że błędnie na blogu napisała, że Przestrzeń Trzeciego Wieku jest częścią Wrocławskiego Centrum Seniora. Ona nie była jedyną osobą, która tak myślała. No bo na podstawie czego wrocławianie mogą się domyślić, że Przestrzeń Trzeciego Wieku jest zespołem WCRS niezależnym od WCS, skoro według informacji z Internetu kierowniczka PTW jest członkiem zespołu WCS:
i to na stronach WCS jest zakładka do Facebooka PTW. Uwaga. Po publikacji tego wpisu na stronie WCS nastąpiły zmiany w opisie m.in. zespołu.


Struktura organizacyjna WCRS powoduje pewną (ukrytą?) zależność PTW od WCS, bo PTW podlega Robertowi Pawliszce, jako Zastępcy Dyrektora WCRS ds. międzypokoleniowej aktywizacji społecznej, który jest też szefem WCS:
To nie jest "zdrowa", zdaniem Wirtualnej Kultury, sytuacja i może ograniczać działania PTW.

Niestety na stronie głównej WCRS nie ma zakładki do strony internetowej PTW, które mimo, że istnieje od 2019 roku, nie doczekało się własnej strony - ze szkodą dla seniorów,

Wirtualna Kultura spotkała się z Robertem Pawliszko 9 lutego br. Efektem tego spotkania było zaproszenie jej do Kalejdoskopu Seniora:
oraz pojawienie się na stronach WCS informacji o rzeczniku seniora i opiekuna oraz listy wszystkich laureatów statuetki Przyjaciel Seniorów:
Ona teraz jest ciekawa, komu z Was uda się samemu znaleźć te podstrony na stronie WCS, kliknijcie:  Wrocławskie Centrum Seniora

Jednym z tematów spotkania Wirtualnej Kultury 9 lutego z Robertem Pawliszko, który jest też sekretarzem WRS, była sytuacja w WRS, która niepokoi Wirtualną Kulturę od czerwca 2022:
Niestety poza wyżej wymienionymi skutkami, spotkanie nic nie dało - pojawił się jedynie w Internecie protokół z posiedzenia WRS w październiku 2022:
oraz protokół z posiedzenia Komisji Rady Miasta Wrocławia, w którym członkowie WRS wzięli udział w grudniu 2022:
Innych protokołów od czerwca 2022 Wirtualna Kultura nie znalazła w zakładce: 
nawet protokołu z posiedzenia kapituły, czyli WRS, przyznającej statuetki Przyjaciel Seniorów w roku 2022 (z roku 2020 też nie ma). 

Z protokołu październikowego wynika, że konflikt w WRS trwa nadal. WRS skupia się na kontaktach z innymi Radami Seniorów i udziałem w konferencjach - własnych pomysłów ciągle brak. 


Info o aktualnej WRS. Rada Miejska Wrocławia wytypowała swoich trzech przedstawicieli do WRS w kwietniu 2019:
Głosowanie na kandydatów wybieranych przez środowiska senioralne trwało do 27 maja 2019.
W skład Wrocławskiej Rady Seniorów weszli następujący przedstawiciele wrocławskich środowisk senioralnych:
 1. Jolanta Adamek
 2. Marian Ferenc
 3. Elżbieta Gorgoń
 4. Grażyna Lange
 5. Jerzy Lesicki (przewodniczący WRS)
 6. Jacek Jerzy Popecki
 7. Elżbieta Anna Sarek
 8. Adam Zych.
W skład Wrocławskiej Rady Seniorów weszły także trzy osoby wskazane przez Prezydenta Wrocławia:

1. Danuta Czarnecka
2. Robert Pawliszko (sekretarz WRS)
3. Michalina Witczak

oraz trzy osoby wskazane przez Radę Miejską Wrocławia:

1. Agata Gwadera-Urlep (zastępca przewodniczącego WRS) 
2. Jolanta Niezgodzka
3. Robert Pieńkowski.

Kliknijcie na zdjęcie na początku wpisu. Wirtualna Kultura skopiowała je z portalu Wrocławia. Oprócz członków WRS 2019-2023 są na nim też inne osoby - szczegóły zobacz na portalu:  
Uroczyste wręczenie aktów powołania do WRS odbyło się 2 sierpnia 2019. Relacja z tego wydarzenia jest na portalu Wrocławia (kliknijcie na ostatni link powyżej). 

Kadencja aktualnej WRS trwa chyba do sierpnia 2023. Zatem kolejne wybory - m.in. zbieranie podpisów na kandydatów do WRS z wrocławskich środowisk senioralnych - już tuż, tuż.

Uwaga. Drodzy Czytelnicy, Wirtualna Kultura przeprasza, że we wpisie jest tak dużo: WCRS, WCS, WRS, PTW. Niestety inaczej tego nie dało się napisać. Na pocieszenie ona obiecuje, że to jest jej ostatni wpis na ten temat. Przecież jest tyle milszych spraw, na przykład, wiosna i budząca się przyroda. Kliknijcie na zdjęcia, które przysłała Zosia.

Dodatek, 22 marca 2023. Są już dostępne protokoły z posiedzeń WRS w sprawie przyznania statuetek "Przyjaciel Seniorów" w roku 2020 i 2022:
Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

 1. Wow.!!!! Dziękuję.. Seniorka. 👏👏👏

  OdpowiedzUsuń
 2. To mądry, rzeczowy i potrzebny post. Dziękujemy Krystyno.
  Wiemy (my Seniorzy) w czym rzecz - ogólnie ujmując temat. W życiu nic nie jest proste, ale przedstawione tu organizacje i ich "działania" same siebie dyskredytują i przy okazji niszczą powzięte uprzednio o nich dobre opinie. Będę czytała ten wpis jeszcze kilka razy, będę analizować wszystkie odnośniki (linki) i pewnie jeszcze się odezwę. Kochani, czytajcie i piszcie tutaj swoje przemyślenia, przecież je macie, prezentujecie w komentarzach dobry poziom. A sprawa NAS dotyczy, więc bardzo warto...
  Pozdrawiam Majka

  OdpowiedzUsuń
 3. Wreszcie WIOSNA!
  Wiosna, wiosna, wiosna - ach to TY???
  Czekałam bardzo, dzisiaj od rana się uśmiecham do niej, ale ponoć dopiero jutro ma być we Wrocławiu 17 stopni. Będzie cudnie. A dziś? Wrocław, 21 marzec 2023 r. Wszystkie wiosenne bukiety i zapachy są dla nas - to oczywiste. Zosiu, piękna ta wiosna na Twoich fotkach. Tego nam trzeba. Dziękuję. Do miłego - ms

  OdpowiedzUsuń
 4. Wirtualna Kultura dziękuję czytelnikowi, który zauważył, że już udostępniono w Internecie dwa protokoły, na brak których ona we wpisie zwróciła uwagę.

  OdpowiedzUsuń