poniedziałek, 27 marca 2023

Wirtualna Kultura na wycieczce w Nysie


"Wycieczki dla każdego" rozpoczęły nowy sezon 25 marca 2023. Jadzia i Irek Spychalscy już w lutym,  przy okazji podsumowania wycieczek zeszłorocznych, podali plan wycieczek na pierwsze półrocze:  

Celem tegorocznej pierwszej wycieczki była Nysa, która obchodzi 800-lecie:
Uczestnicy wycieczki zwiedzili Bazylikę i Muzeum w Pałacu Biskupim. Po drodze do Rynku, gdzie był akurat jarmark, obejrzeli inne ciekawe obiekty. 


Po wypiciu kawy udali się do Fortu II na obiad i zwiedzanie różnych zakamarków, w tym dobrze zachowanych korytarzy kontrminerskich. W Fort II odbywają się rekonstrukcje historyczne wojen prusko-napoleońskich.

"Bazylika Mniejsza św. Jakuba i św. Agnieszki często potocznie nazywana jest Katedrą, co wiąże się z jej wielkością, historią czy dużym zbiorem nagrobków Biskupów Wrocławskich. Jest największym obiektem sakralnym w mieście i jedną z największych gotyckich świątyń w Polsce. 

Składa się na to ogromna kubatura i dach o powierzchni 4 tys. m² zaliczany do najbardziej stromych w Europie. Kościół w obecnej bryle powstaje w roku 1430 za sprawą słynnego architekta Piotra Frankensteina, który przy budowie kieruje się wzorcem katedry gnieźnieńskiej. "

Kliknijcie na dwa pierwsze zdjęcia i zwróćcie uwagę na stromy dach.

"Powstały w czasach austriackich okazały obiekt, którego budowa trwała ponad 100 lat, a zakończył ją biskup Franciszek Ludwik von Neuburg w 1729 r. (...) Pałac zastąpił stary gotycki zamek stanowiący do tej pory rezydencję biskupów. Był miejscem spotkania cesarza austriackiego Józefa II i króla Prus Fryderyka II. Podczas kampanii napoleońskiej mieszkał w nim Hieronim Bonaparte."

Mili przewodnicy z Muzeum Powiatowego zaprosili uczestników wycieczki na Noc Muzeów. Z tej okazji będzie otwarcie bardzo dużej wystawy związanej z 800leciem Nysy.

Zbiory muzeum są bardzo urozmaicone, podzielone na różne działy. Wirtualną Kulturę zaskoczyła piękna szafa gdańska i dziwne cienkie pianino.


"Pierwsze nowożytne fortyfikacje w Nysie powstały w 1594 r.(...) Nysa była Twierdzą uważaną za jedną z najsilniejszych i najnowocześniejszych w ówczesnej Europie. Opinię tę potwierdza fakt, że wojska napoleońskie w 1807 r. aż 114 dni oblegały Nysę nieustannie ją ostrzeliwując ciężką artylerią. O sile rażenia świadczy fakt, że w mieście ocalało tylko pięć domów.(...)

W 1903 r. Nysa oficjalnie przestała być Twierdzą. Obiekty forteczne pełniły często rolę więzienia i obozu jenieckiego. (...) W 1916 r. w czasie I Wojny Światowej więziony był tu Charles de Gaulle, późniejszy prezydent Francji. "

Pogoda zmieniała się tak szybko, jak zmienia się historia. Był i wiatr koło Wieży Wrocławskiej, i ulewny krótki deszcz i piękna tęcza nad Fortem II - prawdziwy kalejdoskop wycieczkowych atrakcji.


Na koniec zaświeciło słońce nad Jeziorem Nyskim. Na wale otaczającym jezioro wszyscy chętnie robili zdjęcia. Kliknijcie na zdjęcie Ani i Andrzeja.


Po powrocie do Wrocławia było jedno wielkie przytulanie na pożegnanie. Jak zapewnili Jadzia i Irek, bez przytulania nie ma życia.

Do zobaczenia na następnej wycieczce.
Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze: