niedziela, 5 marca 2023

Trzy czy cztery kryzysy?


Od wielu lat Wirtualna Kultura bierze udział w różnych wydarzeniach, kierując się myślą, że seniorzy powinni być widoczni nie tylko w tramwajach i przychodniach lekarskich. Ostatnio wystąpiła w lokalnej telewizji ECHO 24 w rozmowie publicystycznej w Kalejdoskopie Seniora, który prowadzi redaktor Łukasz Kocur: 


Magazyn Kalejdoskop Seniora: 
Wrocławskie Centrum Seniora, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego i Gmina Wrocław wraz Telewizją Echo24 realizują program Kalejdoskop Seniora. Turystyka, zdrowie, kultura, sport, edukacja czy projekty lokalne między innymi tymi tematami będziemy zajmowali się w magazynie kierowanym do seniorów i ich rodzin.

Zdaniem Wirtualnej Kultury, 170 tysięcy seniorów (emerytów i rencistów) nie powinno być na marginesie życia Wrocławia. Oni powinni być w jego centrum - tylko czy tego chcą? Zatem jak zachęcić seniorów do większej aktywności? Bez tej aktywności ich sprawy mogą się potoczyć w złym kierunku. Dlatego Wirtualna Kultura apeluje: "seniorze nie daj się wyeliminować z życia społecznego i wyjdź z domu, by ciebie zauważyli". Mówiła o tym w Kalejdoskopie Seniora, kliknijcie powyżej.

Rozmowa z Łukaszem Kocurem toczyła się m.in. wokół roli Internetu w życiu seniorów. Zadane przez redaktora pytania brzmiały mniej więcej tak:
 • Czy dobrze poinformowany senior to klucz do zwiększenia senioralnej aktywności?
 • Czy dla seniorów Internet to oczywiste medium do rozmowy (dialogu)?
 • Czy seniorzy boją się Internetu, czy zapoznali się z nim?
 • Jak zachęcić seniorów do komunikowania się za pomocą Internetu, który jest przyszłością?
 • itd
Wirtualna Kultura chętnie poznałaby Wasze odpowiedzi na te pytania. Ona tylko żałuje, że w Kalejdoskopie Seniora nie wyraziła rozczarowania, że projekt "Wrocławski Wolontariusz IT" nie jest kontynuowany - konsultacje komputerowe dla seniorów są teraz organizowane lokalnie. 

Internet nie był jedynym tematem rozmowy z Łukaszem Kocurem. W związku z zacytowaną przez Wirtualną Kulturę na blogu informacją z roku 2019, że w roku 2050 co drugi wrocławianin będzie seniorem, redaktor zapytał:
 •  czy jesteśmy na to gotowi i jak społeczeństwo powinno się do tego przygotować? 
Wirtualna Kultura nie odpowiedziała bezpośrednio na tak postawione, bardzo ważne pytanie. Może Wy, drodzy czytelnicy, znacie odpowiedź? 

Ta podpowiedź przydałaby się w czasie konsultacji nad strategią 2050, ale chyba nikt nie zamierza pytać seniorów o zdanie:


W grudniu 2022 Wirtualna Kultura wybrała się na debatę młodych do Centrum na Przedmieściu, czyli do Centrum Aktywności Lokalnej na Przedmieściu Oławskim, które powstało trzy lata temu:

Nagranie debaty "Młodzi mają głos w kryzysie" jest dostępne w Internecie:
Jej uczestnicy: dwie uczennice, studentka, młody radny osiedlowy, wykładowczyni Uniwersytetu Wrocławskiego, aktor, animatorka z Centrum na Przedmieściu, są wymienieni na poniższym zdjęciu (kliknijcie na zdjęcie). Debatę moderował przedstawiciel Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.  

Młodzi ludzie debatowali między sobą. Organizatorzy nie przewidzieli zadawania pytań. Wirtualna Kultura była rozczarowana - spodziewała się międzypokoleniowej dyskusji.

Tematem debaty były trzy kryzysy: 

 • kryzys spowodowany pandemią, 
 • kryzys związany z wojną na Ukrainie,
 • kryzys klimatyczny. 

Najciekawsze dla Wirtualnej Kultury były wypowiedzi uczennic z Wrocławia i Trzebnicy, pokazujące różnice między uczniami z tych szkół i jak uczniowie odczuli pandemię. Jeśli będziecie mieli czas, to obejrzyjcie nagranie debaty. Warto się zainteresować tym, co myślą młodzi.

Wirtualna Kultura o tej debacie wspomniała na spotkaniu seniorek, miłośniczek książek. One były zaskoczone, że pominięto czwarty kryzys w Polsce: kryzys demograficzny. Wirtualna Kultura nie miała dla nich dobrych wiadomości. 

W podsumowaniu debaty młodych jedna z uczestniczek powiedziała, że "starsi" powinni się zająć rozwiązaniem kryzysu klimatycznego, a druga mówiła, że nie można myśleć o rodzeniu dzieci, skoro są kryzysy, w tym kryzys klimatyczny. 

Po debacie Wirtualna Kultura zapytała jedną z młodych uczestniczek kto to są ci "starsi". Okazało, że są nimi ci 25+. Po usłyszeniu tego Wirtualna Kultura usiłowała się bezskutecznie dowiedzieć od uczestniczki debaty, ile lat ma senior i w jakim wieku przechodzi się w Polsce na emeryturę.

Jeden przypadek o niczym nie świadczy. Tym niemniej powinien on skłonić do zadania pytania, czy młodzi są przygotowani do decydowania za seniorów, których nie widać, bo seniorzy chyba wycofali się z "życia społecznego".

Uwaga. W trakcie rozmowy z redaktorem Łukaszem Kocurem Wirtualna Kultura wspomniała, że średni czas pobytu internauty na jednym wpisie na jej blogu wynosi około jednej minuty. To dotyczyło jej pierwszego bloga "Popowiczanie":

Ona nie dysponuje takimi pomiarami dla  "60+ Wirtualna Kultura":

DODATEK. 5 marca 2023, godz. 19:37

Trochę "prywaty": cytaty z maili od Czytelników w związku z nagraniem w telewizji ECHO 24. One utwierdzają Wirtualną Kulturę, że obrała właściwą drogę:
 • Świetnie dałaś sobie radę - zwięźle, prosto, na temat - jesteś Mistrzyni!
 • Miło, że w tak krótkim czasie wspomniałaś o wszystkim co najważniejsze.
 • Gratulacje i podziw:)
 • Wspaniały wywiad. Zobaczyłam już kilka razy.
 • Ładnie wyglądałaś, zero stresu.
 • Świetne wystąpienie! Obejrzałam z przyjemnością.
 • Trafnie wskazałaś na fakt, że seniorzy rzadko wychodzą z domu, dom dla nich jest azylem z progiem nie do przekroczenia, telewizja jedynym oknem na świat.
 • Świetnie wypadłaś, dobrze się ciebie słucha, z pewnością byłaś świetnym dydaktykiem.
 • itd.

Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

 1. Redaktor Kocur zadawał podczas wywiadu z Krystyną Virtual Culture trudna pytania, na które Ona udzielała inteligentnych odpowiedzi. Brawo, Krysiu!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję Wszystkim za pozytywną ocenę mojej rozmowy w telewizji ECHO 24. Napisałam o tym na końcu wpisu.
  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 3. Cytowane uwagi Czytelników są rzeczowe, mądre, prawdziwe i trafione "w punkt" jakby napisała nasza uważna Czytelniczka i orędowniczka naszych spraw Pani Bogna B.
  Krysiu dajesz radę wszędzie! To cudowne że jesteś z nami - a my z Tobą. Brawo!
  Wiele serdeczności i gratulacje dla Ciebie - Majka

  OdpowiedzUsuń
 4. Krysiu, pięknie się wypowiadałaś podczas wywiadu! Biorę sobie Twe rady do serca.
  Ala

  OdpowiedzUsuń