środa, 8 marca 2023

Dla ciała i dla ducha - Wrocław dba o seniorów


Najpierw coś dla "ducha" Wirtualna Kultura rzadko zagląda na internetowe strony Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej w Rynku. To błąd, bo tam dużo dzieje się. Na przykład, 7 marca był wykład profesora Krzysztofa Simona o zagrożeniach epidemiologicznych. 

 • kliknijcie:  Wydarzenia w DBP.
 • 9 marca, godz. 17:30, Dyskusyjny Klub Komiksu Wykolejeni, kliknijcie: Dyskusyjny Klub Komiksu
 • 21 marca (wtorek) w godzinach od 17:00 do 18:30. Sala 22, II piętro, wykład Dawida Głowni „Kino neorealistyczne i nowofalowe w Europie i Japonii” w ramach cyklu „Historia kina dla każdego”, kliknijcie: Wykład "Kino neorealistyczne ...
 • 22 marca (środa), godz. 17-18, Sala 35, III piętrowykład Michała Pieczki "Od Jukatanu po Mexico. Moje wędrówki szlakiem Majów, Azteków i Kreolów po Stanach Zjednoczonych Meksyku", Wykład od Jukatanu ...
 • 24. marca (piątek), godz. 17-19, będą warsztaty komiksowe dla osób 60+ w Bibliotece Niemieckiej na pierwszym piętrze, kliknijcie: zaDymki - warsztaty komiksowe
 • 30 marca (czwartek), godz. 12:00 do 13:00, American Corner, II piętro,Spacer historyczny - 
  szlakiem prezydenta USA Johna Quincy’ego Adamsa, kliknijcie: Spacer historyczny szlakiem ...


I jeszcze jedna propozycja kulturalna: 
 • Poniedziałek z Kalamburem, Recital poezji. 20 marca (poniedziałek) 2023 r., godz. 18:00
"Gościnią marcowego spotkania z cyklu „Poniedziałek z Kalamburem” będzie wybitna polska poetka – Urszula Kozioł „Recital poezji” to wyjątkowy wieczór poetycki, który przygotowała i poprowadzi. To niepowtarzalna okazja, by posłuchać, jak Urszula Kozioł czyta swoje wiersze!"

miejsce: Art Cafe Kalambur (dawna Kawiarnia Pod Kalamburem), ul. Kuźnicza 29A, Wrocław
organizatorzy „Poniedziałku z Kalamburem”: Stowarzyszenie Europejskich Więzi oraz kawiarnia Art Cafe Kalambur.


A teraz coś dla "ciała". Wirtualna Kultura od rana wertuje Internet tak jak papierową gazetę. Do tego czyta wirtualne listy, czyli maile. Dopiero dzisiaj, w Dniu Kobiet, przeczytała bardzo ważny wczorajszy artykuł Beaty Turskiej o bezpłatnym miejskim projekcie zdalnej opieki dla 500 wrocławskich seniorów, wartym 2 miliony złotych w ciągu trzech lat:

"8 maja 2023 wystartuje we Wrocławiu trzyletni program zdalnej opieki dla seniorów, dzięki któremu pięciuset mieszkańców Wrocławia będzie mogło korzystać ze sprzętu, który pomaga w sytuacji zagrożenia życia oraz ze wsparcia wykwalifikowanych ratowników medycznych i teleopiekunów. Pięćdziesiąt osób spośród nich będzie miało również dostęp do kompleksowego wsparcia psychologicznego.

(...)

W projekcie może wziąć udział osoba, która: mieszka we Wrocławiu
 • ma 60 i więcej lat
 • posiada Wrocławską Kartę Seniora (lub jest gotowa ją założyć)
 • ma sieć pomocową - minimum jedną osobę (np. sąsiada lub kogoś z rodziny), na którą może liczyć i która ma klucz do jej mieszkania
 • posługuje się językiem polskim w stopniu co najmniej komunikatywnym
 • ma telefon komórkowy lub stacjonarny
 • Jak można dołączyć do programu?
Chcesz wziąć udział w programie? 
Wypełnij formularz zgłoszeniowy. Można to zrobić na trzy sposoby:
 •  za pomocą strony internetowej teleopieka.wroclaw.pl (kliknijcie)
 • dzwoniąc na darmową infolinię tel. 800-707-089 
 • osobiście, w punkcie stacjonarnym w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora przy Placu Dominikańskim 6 we Wrocławiu czynnym w poniedziałki i piątki od godziny 9 do 14.

Odbierz niezbędne urządzenia. Do domu uczestnika programu wraz z materiałami informacyjnymi dostarczy je kurier najpóźniej tydzień przed uruchomieniem usługi.

Dowiedz się, jak korzystać z urządzeń. Możesz to zrobić za pomocą infolinii lub stacjonarnie.
Właśnie ruszyła rekrutacja dla chętnych do udziału w tym przedsięwzięciu."

Zdalna opieka medyczna to tzw. telemedycyna. Obecny program był poprzedzony programem pilotażowym, zapowiadanym już w roku 2021.

Uwaga. Wpis zdobią zdjęcia z koncertu Trubadurów:
Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz