Dorota Oczak-Stacz, rzeczniczka prasowa Festiwalu Góry Literatury już dawno w podsumowanie festiwalu napisała:
"zakończyliśmy 9. edycję Festiwalu Góry Literatury. Już teraz wiemy, że była rekordowa pod wieloma względami. Możemy z dumą potwierdzić, że zorganizowaliśmy największe literacko-społeczne wydarzenie w Polsce. W ciągu 10 dni, w 20 lokalizacjach 200 gości wzięło udział w 130 wydarzeniach. Na żywo uczestniczyło w nich prawie 34 tys. osób, a kolejne 190 tys. obejrzało lub wysłuchało transmisje online."
a Wirtualna Kultura nie zdążyła jeszcze się podzielić wrażeniami ze spotkań autorskich z
- Michałem Rusinkiem o języku polityków,
- Piotrem Tarczyńskim i Ewą Winnicką o Ameryce,
- Weroniką Murek o dziewczynkach,
- Wojciechem Orlińskim o Koperniku,
- Filipem Zawadą o ojcostwie,
- Pawłem Chycem i Ewą Domańską o animizmie,
- itd.
- kliknijcie: Fundacja Olgi Tokarczuk na Facebookuas
- kliknijcie: Fundacja Olgi Tokarczuk - YouTube.
Filip Zawada był dla niej odkryciem, wzbudził sympatię,
- kliknijcie: Filip Zawada - Wikipedia.
- kliknijcie: Youtuberka o Filipie Zawadzie.
- kliknijcie: Podcast amerykański
- Kliknijcie: Animizm - Wikipedia.
- nagranie, kliknijcie: Weronika Murek, Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się. Z autorką rozmawia Michał Nogaś
- wpis na blogu, kliknijcie: Dziewczynki, dziewczęta, dziewczyny - dziewczynkowatość.
Na spotkaniu autorskim z Michałem Rusinkiem Urszula Glensk zapytała go, czy aktualne jest zdanie Kisiela, że prawdy nie da się zagadać. Michał w odpowiedzi m.in. stwierdził, że teraz mamy inflację "słowa" - jest za dużo słów i lepiej czytać poezję. Wirtualna Kultura postanowiła przekonać się o tym na własnej skórze i poszła na spotkanie autorskie z młodymi poetami: Karoliną Kapustą, Michałem Krawczykiem, Pauliną Pidzik i Julkiem Rosińskim. Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie prowadziła Julia Fiedorczuk (kliknijcie na zdjęcie obok).
Wirtualna Kultura nie mogła się doczekać, kiedy będzie mogła zadać pytania młodym poetom. Z braku czasu zadała tylko jedno: "Dlaczego to poezja pozwala wam wyrażać siebie?". Wtedy się okazało, że wiersze to nie jest dla nich jedyna forma ekspresji. Jedna z dziewczyn zajmuje się też fotografiką. Druga innymi formami literatury.
Niestety Wirtualna Kultura nie potrafiła znaleźć w Internecie nagrania z tego spotkania. Nie zapamiętała, co młodzi poeci odpowiedzieli na pytanie innego uczestnika spotkania: Czy po debiucie spotkało ich jakieś rozczarowanie? Ona ma nadzieję, że nie.
Na dworcu PKP w Nowej Rudzie 15 lipca Wirtualna Kultura spotkała jednego z młodych poetów - tego, co studiuje antropologię. Wyglądał na bardzo zadowolonego. Przez chwilę porozmawiali, m.in. o aktualnych zastosowaniach antropologii. I na tym Wirtualna Kultura zakończyła swój udział w 9. Festiwalu Góry Literatury.
Kliknijcie na miniatury zdjęć, żeby lepiej zobaczyć bohaterów festiwalu.
Kochana Krysiu..
OdpowiedzUsuńWyszukałaś i przedstawiłaś nam, nie lada ,,smaczki" z tych spotkań. Takie kwintesencje nawet powiedziałabym. Poczuwam wreszcie dosyt. I czekam jeszcze na Twój wywiad w Seniorze. Dziękuję bardzo za te cudne ,,perełki". Czytałam z zachwytem dwa razy i nie wykluczam że jeszcze poczytam. Jak to dobrze że Ciebie mamy. Pozdrawiam serdecznie Majka