sobota, 8 lipca 2023

Festiwal Góry Literatury wystartował


Wirtualna Kultura, czyli WK, Festiwalem Góry Literatury (FGL2023) interesuje się od lat. W dobie Internetu można w nim uczestniczyć  realnie i wirtualnie, siedząc na ławce lub leżąc na wersalce, co kto woli. Na przykład, WK uczestniczyła 7 lipca (piątek) w otwarciu FGL2023, leżąc na wersalce z tabletem (uwaga: czasami faktyczne nagranie zaczyna się nie od samego początku po kliknięciu)

Większość spotkań będzie transmitowana na żywo w mediach społecznościowych, a później zapisy tych nagrań trafią na YouTube Fundacji Olgi Tokarczuk. Poniżej stosowne linki:
Festiwal to ponad 80 spotkań autorskich, 10 koncertów, filmy, kilkanaście wystaw, Małe Góry Literatury i Latający Uniwersytet Ludowy:
 Organizatorzy tak o FGL2023 piszą:

"W tym roku zaplanowano koncerty 10 wykonawców, zagrają: Maria Peszek, Nosowska, Kazik, Voo
Voo, Me and That Man, Renata Przemyk, Dobrawa Czocher, Dr Misio, Kosy, Andrzej Sosnowski & Chain Smokers.

Obejrzymy retrospektywę filmów Jerzego Skolimowskiego i porozmawiamy z reżyserem. W paśmie filmowym przedstawimy także produkcje Marcina Giżyckiego i Ewy Ewart.

Posłuchamy dialogów z Empuzjonu w interpretacji Arkadiusza Jakubika, Jana Peszka, Macieja Stuhra i Roberta Więckiewicza z gościnnym udziałem Olgi Tokarczuk.

Podyskutujemy o najważniejszych zagrożeniach i wyzwaniach współczesności między innymi z Marianem Turskim, Olgą Tokarczuk, Michałem Hellerem, Markiem Abramowiczem, Magdaleną Środą, Adamem Bodnarem, Ewą Woydyłło, Krzysztofem Meissnerem, Janem Woleńskim, Ewą Domańską i Halszką Witkowską.

Najwięcej, co zrozumiałe, będzie książek. Na Festiwalu spotkają Państwo ponad 80 pisarek i pisarzy. Porozmawiamy między innymi z Ryszardem Krynickim, Joanną Bator, Mariuszem Szczygłem, Weroniką Murek, Wojciechem Tochmanem, Yael Neeman, Ingą Iwasiów, Mikołajem Grynbergiem, Agnieszką Szpilą, Andrzejem Stasiukiem, Julią Fiedorczuk i Katarzyną Bondą. 

Na Małych Górach Literatury – paśmie przygotowanym dla dzieci i młodzieży – spotkamy się z Adamem Wajrakiem, Tomaszem Samojlikiem, Barbarą Sadurską, Dionisiosem Sturisem, Karoliną Lewestam i Michałem Rusinkiem.

Zaprosimy też Państwa na kilkanaście wystaw, w tym Wandy Czełkowskiej, Ewy Mańkowskiej Krajobraz jako Ktoś, #PatrzęCzujęRysuję i wielu artystów związanych z projektem Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki.

Spotkania z autorkami i autorami poprowadzą między innymi Katarzyna Kasia, Eliza Kącka, Michał Nogaś, Olga Wróbel, Amelia Sarnowska, Maciej Robert i Magdalena Rabizo-Birek."


W tym roku WK jest zainteresowana szczególnie zajęciami w ramach Latającego Uniwersytetu Ludowego, chciałaby zajrzeć do niego przez dziurkę. Co prawda, ona na rowerze nie jeździ, ale mogłaby fotografować z Filipem Springerem. Z jego powodu kiedyś WK marzyła o fotografowaniu podwórek:
Program FGL2023 liczy kilkadziesiąt stron. Czasami kilka wydarzeń jest w tym samym terminie, ale w różnych odległych miejscach, do których nie da się dolecieć na miotle. 

Organizatorzy tak o Latającym Uniwersytecie Ludowym piszą:

"Prężnie rozwija się nasz Latający Uniwersytet Ludowy, pasmo edukacyjne Festiwalu.
W tym roku przygotowaliśmy 19 warsztatów i seminariów. Będą Państwo mogli między innymi
 • pospacerować z Urszulą Zajączkowską, czytając z lasu, mchu i drzew, 
 • pojeździć na rowerach i fotografować z Filipem Springerem 
 • czy uczyć się stawania w obronie zwierząt z Karoliną Kuszlewicz. 
Oczywiście nie zabraknie również stałych seminariów Edwina Bendyka i Magdaleny Środy. "

Uwaga. Na pierwszym zdjęciu jest Ratusz w Nowej Rudzie, na drugim budynek, w którym Wirtualna Kultura zdała maturę w roku XXXX.  Na następnych zdjęciach jest Zamek Sarny. Więcej zdjęć z Nowej Rudy i Zamku Sarny można zobaczyć w tym wpisie z roku 2021 (Nowa Ruda i Zamek Sarny to jedne z miejsc festiwalowych):

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. Przeogromna propozycja...
  Trudno to wszystko ogarnąć. Przynajmniej nikt nie może narzekać na niedosyt. Dlatego też skorzystajmy z ofert, bawmy się, wykorzystajmy na maksa te wspaniałe możliwości. Udanej niedzieli życzę i pozdrawiam Majka

  OdpowiedzUsuń
 2. Bogna Bartosz10 lipca 2023 11:33

  Wirtualną Kulturę upraszam (i sądzę, że nie jest sama z ta prośbą) o relację z wydarzeń w Górach Literatury!

  OdpowiedzUsuń