poniedziałek, 17 lipca 2023

Spacer z legendarnym planem Barthela i Georga Weihnerów z 1562 roku


Wirtualna Kultura lubiła historię w szkole. Na mapach też się chyba zna. To nie oznacza, że wszystko już wie. Pewnie tak samo jest z Wami. Ewa Pluta zaprasza na spacer, który pokaże, jak Wrocław się zmieniał na przestrzeni kilku stuleci! Skorzysta z legendarnego planu Barthela i Georga Weihnerów z 1562 roku: 
Uwaga. Wpis zdobią zdjęcia z czerwcowej wystawy Survival w Zajezdni Popowice. Kliknijcie na ich miniatury.


Oto mail od Ewy:

Drogie Panie, Drodzy Panowie, wakacje w pełni, pogoda dopisuje. To najlepszy czas żeby ruszyć w miasto! 

W najbliższą niedzielę (23 lipca) o godzinie 17.00 zapraszam na spacer z legendarnym planem Barthela i Georga Weihnerów z 1562 roku. Zobaczymy jak na przestrzeni kilku stuleci zmienił się Wrocław i co miało na to wpływ.

Przejdziemy trasą 
  • spod rzeźby Arlekin przy ulicy Piłsudskiego (obok Teatru Muzycznego Capitol), 
  • przez KDM, ulicę Świdnicką do Rynku
  •  i na koniec odwiedzimy Stary Ratusz, gdzie odbędzie się oprowadzanie autorskie po wystawie CONTRAFACTUR autorstwa Kasi Kmity. 
Cześć z Państwa zna artystkę, bowiem odwiedziliśmy kiedyś jej wystawę w Galerii Gepart.

Krótka informacja o wystawie:

W 1562 roku Barthel i Georg Weihnerowie stworzyli plan ukazujący renesansowy Wrocław z "lotu ptaka" – „Contrafactur der Stadt Breslau”. Plan tak wiernie odwzorowywał ówczesne miasto, że przez kolejne stulecia korzystały z niego osoby zajmujące się urbanistyką i historią. Szybko stał się też obrazem niemal kultowym we Wrocławiu. 

Jego liczne kopie wisiały w urzędniczych gabinetach, szkołach, szpitalach i restauracjach. Choć kolejne wieki zmieniły kształt miasta diametralnie, elementy rozplanowania i niektóre budowle uwidocznione w dziele Weihnerów rozpoznawalne są do dziś. 

Najnowszą wersję planu stworzyła Kasia Kmita, dodając do niego obiekty, które już nie istniały w momencie powstania planu, jak choćby zamek piastowski, ale też te, które powstały później m.in. Pałac Królewski czy Kino Nowe Horyzonty. Artystka stworzyła plan w nietypowej dla tego typu przedstawień technice wycinania z papieru.


Miejsce zbiórki: 
Rzeźby Arlekin przy ulicy Piłsudskiego (obok Teatru Muzycznego Capitol), 
Start: niedziela 23 lipca 2023, godz. 17.00

Spacer poprowadzi Ewa Pluta, a po wystawie oprowadzi Kasia Kmita. Wstęp jest bezpłatny, nie trzeba się zapisywać.

Pozdrawiam i mam nadzieję do zobaczenia

Ewa Pluta

Uwaga. Po wystawie  Survival w Zajezdni Popowice seniorów oprowadzała Ewa Pluta 25 czerwca 2023. Na ostatnim zdjęciu trzyma ona szczotkę. Niestety Wirtualna Kultura zapomniała, co takiego ciekawego było w tym dziele sztuki. Dzieło na przedostatnim zdjęciu zrobiono ze sztucznych kwiatów znalezionych w pojemnikach ze śmieciami na cmentarzu (na Osobowicach?).  

W trakcie wystawy Survival zwiedzający głosowali na najciekawsze dzieło. Oto zwycięzca:
Nagrodę Publiczności 21. Przeglądu Sztuki SURVIVAL za instalację dźwiękową „Nikt wcześniej nie przyglądał Ci się równie intensywnie jak ja” otrzymał Paweł Kulczyński. Inspiracją była katastrofa ekologiczna na Odrze w 2022 roku.

Wirtualna Kultura głosowała na małe robociki z dziwnych odpadów.
Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz