niedziela, 16 lipca 2023

Fotorelacja z Festiwalu Teatru na Faktach "Antybohaterka" w Instytucie im. J. GrotowskiegoWirtualna Kultura ma zaległości. Z powodu wyjazdu do Nowej Rudy na Festiwal Góry Literatury nie zdążyła opublikować zdjęć z Festiwalu Teatru na Faktach "Antybohaterka", w którym brała udział jako widz i jako uczestnik grupy "Pokolenia. 59 pytań" w dniach 6-9 lipca 2023:

Obejrzała: 
 • spektakl "Wiosna, jesień, zima i znowu wiosna", inaugurujący scenę ukraińską w Instytucie im. J. Grotowskiego,kliknijcie: Łesi Ukrainka i Pieśń lasu - wpis na blogu. Przedstawienie urzekło ją fragmentami z "Pieśni lasu" i z wywiadów na temat tego, jak "Ukrainki i Ukraińcy rozumieją miłość, wartości rodzinne, co myślą o życiu na emigracji i podczas wielkiej wojny rosji*"
 • spektakl, którego źródłem są obawy przed sztuczną inteligencją i maszynami, które zastąpią człowieka,  kliknijcie: Eksploracja Sztucznej Duszy
 • spektakl "dokumentalny oparty na rozmowach z członkami społeczności LGBT+ oraz z osobami nieheteroseksualnymi, które odżegnują się od tego skrótu. Opowieść o byciu innym TU i TERAZ – w Polsce po Białymstoku, po „tęczowej zarazie”, „indoktrynacji LGBT” i „ideologii gender”. O ludziach. Z ich lękami, marzeniami, strachem i złością" , kliknijcie: Zjemy wasze dzieci. Z cebulą.


Ostatniego dnia Festiwalu był finał konkursu na dokumentalne czytanie performatywne. Wśród ośmiu finalistów znalazło się "59 pytań", przygotowane przez grupę Pokolenia. 59 pytań. 

Grupa "czytająca" jest na pierwszym zdjęciu. Na drugim zdjęciu można zobaczyć na ekranie prolog (wideo) z Wirtualną Kulturą. Grupie kibicowali czytelnicy bloga i studenci (kliknijcie na miniatury zdjęć zrobione w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia przed finałem konkursu):
Zwyciężył projekt Tłusty czwartek” Anastazji Charitonowej - wnikliwe i szczere wejrzenie w życie rosyjskich opozycjonistów po wybuchu wojny, stworzone przez rosyjską uchodźczynię polityczną.

"59 pytań" konkursu nie wygrało, ale nie o to chodziło. Było to bardzo cenne doświadczenie międzypokoleniowe (przeprowadzono około 30 wywiadów z osobami 70+ i 30-)  oraz świetna zabawa. Zaczęło się od psycholożki Bogny Bartosz:
a kontynuowane było przez krytyka teatralnego Henryka Mazurkiewicza, który na spektaklach teatralnych i performatywnym czytaniu zna się bardzo dobrze:

Uwaga. Dwa pierwsze zdjęcia Wirtualna Kultura dostała od znajomej/znajomego Halinki Nogaj. Koniecznie kliknijcie na miniatury zdjęć.

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. Jak zawsze W.K
  swietnie wszystko opisuje. Czekam na reportaz z Gor Literakich

  OdpowiedzUsuń
 2. Wierzę, że c.d. ważnych i potrzebnych dyskusji nastąpi, bo rozmów takich jak te inspirowane "59 pytaniami" nigdy za wiele

  OdpowiedzUsuń