wtorek, 25 lipca 2023

Kino organowe w NFM

Wirtualna Kultura jest na liście mailowej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu (NFM). Wieści muzyczne same do niej przychodzą. Dzisiaj dowiedziała się o cyklu "Kino organowe NFM". Znani artyści improwizują na organach do starych filmów niemych, cena biletów 20-65 zł. 

"Komedia Marynarz na dnie morza z 1924 roku Bustera Keatona to film, który sam słynny komik uważał za najlepszy w swoim dorobku. Jego projekcji towarzyszyć będą improwizacje organowe znakomitego Karola Mossakowskiego – pierwszego zagranicznego organisty tytularnego kościoła Saint-Sulpice w Paryżu, nauczyciela improwizacji, przez trzy sezony artysty rezydenta w Radio France, a obecnie w NOSPR."

"Mocny człowiek, reż. Henryk Szaro (1929) – pokaz filmu niemego z muzyką improwizowaną na żywo. (...)
Henryk Szaro, jeden z najzdolniejszych polskich reżyserów międzywojnia, kręcąc Mocnego człowieka, inspirował się estetyką niemieckiego ekspresjonizmu. Miarą jego ambicji był zaangażowany przez niego do produkcji międzynarodowy zespół filmowców. Z Niemiec Szaro ściągnął odtwórcę głównej roli – sławnego Rosjanina Grigorija Chmarę, dawnego studenta samego Konstantego Stanisławskiego. Pomóc ekipie zrealizować efekty specjalne i nowatorską formę dzieła miał natomiast odpowiedzialny za zdjęcia doświadczony Włoch Giovanni Vitrotti.
(...)
Seansowi w Narodowym Forum Muzyki towarzyszyć będą improwizacje organowe Martina Gregoriusa – docenta Hochschule für katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik w Ratyzbonie."
"Męczeństwo Joanny d’Arc (The Passion of Joan of Arc), reż. Carl Theodor Dreyer (1928) – pokaz filmu niemego z muzyką improwizowaną na żywo. (...)

Przejmującemu obrazowi ostatniego dnia życia Joanny d’Arc podczas pokazu w Sali Głównej NFM towarzyszyć będą improwizacje na żywo w wykonaniu Franza Danksagmüllera – niemieckiego organisty i kompozytora."

Uwaga. Zdjęcie przysłała Zosia.

Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz