niedziela, 16 lipca 2023

Wirtualna Kultura była na FGL2023


Wirtualna Kultura przez kilka dni "działała" tylko na Facebooku, miała blogowy "reset". To angielskie słowo w nowej polskiej wersji poznała niedawno na Kongresie Wrocławskich Organizacji Pozarządowych. Po pięciu pracowitych dniach na 9. Festiwalu Góry Literatury (jako blogerka pisząca o FGL dostała akredytację na Festiwalu) wróciła do Wrocławia, czyli na niziny. 

Niektóre komentarze na jej koncie na Fb wskazują, że czytelnicy "60+ Wirtualna Kultura" czekają na jej osobistą relację z FGL, mimo że wszystko mogli sami oglądać w Internecie:

Festiwal, czyli FGL2023, był udany pod każdym względem. Pogoda sprzyjała, nawet przelotny deszczyk cieszył. Frekwencja na Festiwalu była duża, co podkreślali organizatorzy. Uczestnicy z całej Polski mieli okazję do zawierania nowych znajomości. Wirtualna Kultura poznała Adama P. Salina z niemieckiego miasta Castrop-Rauxel (partnera Nowej Rudy), autora książki: "Judej, albo Testament Ony" (kliknijcie: EMPIK, A. P. Salina, Judej albo testament Ony).  

Wolontariusze byli bardzo uczynni. Na przykład, w Ludwikowicach Kłodzkich strażak przyniósł białe krzesło i nalegał, żeby Wirtualna Kultura na nim usiadła, gdy czekała na chodniku na koleżankę. Chodząc po Nowej Rudzie, czuła się jakby zdobywała Śnieżkę. Ulice były dla niej za strome. 


Na zdjęciach poniżej są Danuta Przywara z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Ewa Woydyłło-Osiatyńska (doktor psychologii i terapeutka uzależnień) oraz sędzia Igor Tuleya.Oto skrót, co Wirtualna Kultura robiła od niedzieli, 9 lipca, do soboty, 15 lipca:
 • W niedzielę, 9 lipca, po dokumentalnym czytaniu performatywnym w "Piekarni" grupy "Pokolenia. 59 pytań", kliknijcie: "59 pytań" na Festiwalu Teatru na faktach "Antybohaterka" - wpis na blogu, "pobiegła" na dworzec PKP, by dotrzeć do Nowej Rudy przed zmierzchem. Udało się. Dolnośląskie Koleje mają wagony z klimatyzacją!
 • W poniedziałek, 10 lipca w południe, wzięła udział w uroczystości w parku w Nowej Rudzie kliknijcie: Festiwal Góry Literatury po raz dziewiąty - wpis na blogu. Potem zainteresowała się stoiskiem Tour de Konstytucja.pl i wzięła udział w spotkaniach z pisarzami w Miejskim Domu Kultury w Nowej Rudzie - każde z nich trwało 1.5 godziny.
 • We wtorek, 11 lipca, była na spotkaniach z pisarzami w Ludwikowicach Kłodzkich.
 • W środę, 12 lipca, przed południem przeprowadziła pierwszy w życiu wywiad i to z Ewą Woydyłło! Wywiad ukaże się w październikowym numerze Gazety Senior, Po południu brała udział w spotkaniach autorskich w Radkowie.
 • W czwartek, 13 lipca, miała trochę czasu na relaks, czyli prywatne spotkania, a po południu wzięła udział w spotkaniu z młodymi poetami w bibliotece w Nowej Rudzie. Potem podziwiała góry (kliknijcie na pierwsze zdjęcie).
 • W piątek, 14 lipca, przed południem spotkała się sam na sam z Mariuszem Szczygłem, który zgodził się udzielić wywiadu. Mariusz odpowiadał na pytania m.in. czytelników bloga. Wywiad ukaże się we wrześniowym numerze Gazety Senior. Po obiedzie wreszcie dotarła do Zamku Sarny, a tam spotkała Olę, która zarezerwowała dla niej leżak!
 • W sobotę, 15 lipca, wsiadła do pociągu, który jechał do Wrocławia turystyczną trasą przez Świdnicę. We Wrocławiu nie czekały na nią flesze reporterów tylko upał.
Spostrzegawczy czytelnicy na pewno zauważyli, że Wirtualna Kultura nie była w Świdnicy, Kłodzku, Wałbrzychu i Sokołowsku, gdzie FGL też gościł. To nie byłoby możliwe nawet, gdyby miała własny samochód. Festiwal jest dla "lokalnych" lub "zmotoryzowanych".W sobotę Olga Tokarczuk i przedstawiciele jej Fundacji mówili o planach dotyczących całorocznego Latającego Uniwersytetu Ludowego. Bardzo ważna propozycja edukacyjna, wymagająca współpracy z lokalnymi samorządami.

Kliknijcie na miniatury zdjęć. Na dwóch ostatnich jest koncert Kazika w Zamku Sarny.

Na bardziej szczegółowe informacje z Festiwalu musicie poczekać. Wirtualna Kultura zajrzy do swoich notatek, gdy temperatura na termometrze spadnie. 

Przypomnienie.
Krystyna - Wirtualna Kultura 

6 komentarzy:

 1. Podziwiam, gratuluję i pozdrawiam.
  E.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wielkie uznanie dla Ciebie Krystyno! Ogrom wrażeń mnie poraził, co dopiero uczestniczyć we wszystkich (nieomal) wydarzeniach ...
  Nie dałabym rady, zdecydowanie NIE. Dlatego i tym bardziej ogromne podziękowanie za to czego nam dostarczyłaś. To jest prawdziwa uczta. Czekam na kolejne wydania Seniora...Będzie się działo! Wiele jeszcze przed nami więc tym czasem pa pa 🙋‍♀️😘💕

  OdpowiedzUsuń
 3. Wprawdzie mało zdjęć z Nowej Rudy, ale przecież nie o to chodziło. Pokazałaś, że jest ona równie piękna jak inne bardziej eksponowane w mediach miasta. Ciekawie ujęte zakątki podkreśliły walory naszego miasta młodości.
  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdjęć Nowej Rudy jest na blogu dużo, bo pisałam o niej przy różnych okazjach.
   Krystyna

   Usuń
 4. Połknęłam ten tekst Krysiu w całości, do ostatniego okruszka, choć opór mi stawiała moja nienajlepsza jeszcze kondycja; klikałam i klikałam we wszystkie linki i odnośniki pomimo, , że niektóre były mi już znajome :). Jestem oszołomiona od informacji i wrażeń! Dzięki Tobie zainteresowałam się postacią dr Ewy Wojtyłło-Osiatyńskiej, choć raczej trzymam się z daleka od psychologów i ich poradników; Jej życiorys bardzo "przemówił" do mnie i na pewno nie poprzestanę na tym. Na przynajmniej jedno spotkanie z Mariuszem Szczygłem też się wybiorę we wrześniu, tylko muszę poznać szczegóły uczestnictwa. Pzdr. Ala

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Facebooku Mariusz Szczygieł podał listę jesiennych spotkań autorskich,
   23 września, godz. 19:00, Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda (ul. Fabryczna 2, Ludwikowice Kłodzkie), 7 października, 13:00 - Wrocław, Oratorium Marianum - (plac Uniwersytecki 1)

   Usuń