niedziela, 2 lipca 2023

Festiwal Góry Literatury po raz dziewiąty


Czytelnicy bloga wiedzą, że Wirtualna Kultura kiedyś mieszkała w Nowej Rudzie, więc nie dziwią się, że ona śledzi, co w tym mieście dzieje się. Już w piątek, 7 lipca 2023, startuje dziewiąta edycja Festiwalu Góry Literatury i potrwa do 16 lipca. 

Wydarzenia odbędą się w rekordowej w swojej historii liczbie miejsc. Organizatorzy piszą, że aż w 20 miejscach w Nowej Rudzie, Ludwikowicach Kłodzkich, Kłodzku, Radkowie, Sokołowsku, na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej, na górze Guzowatej, w Dzikowcu, Wałbrzychu, Świdnicy oraz pałacu w Krobielowicach.

Miłośnicy literatury spotkają się z ponad 80 pisarkami i pisarzami. Na ich liście Wirtualna Kultura zauważyła m.in. :


W niedzielę, 9 lipca, o godzinie 12 Urszula Glensk będzie rozmawiać z Marianem Turskim w Zamku Sarny, temat: Nie bądź obojętny. Czy pamiętacie ten wpis na blogu:

W poniedziałek, 10 lipca, o godzinie 11 w parku przy ul. Strzeleckiej w Nowej Rudzie będzie uroczystość upamiętnienia Heleny i Władysława Grzegorczyków. Na uroczystości przyleci z Paryża ich przybrana córka Lili Fuschberg, autorka książki "Listy do mojej siostry. 1947-1973". Wirtualna Kultura zna Dzidzię 70 lat. Książka dostała w zeszłym roku Nagrodę Historyczną Polityki:


W poniedziałek, 10 lipca, w Nowej Rudzie w Miejskim Ośrodku Kultury o godzinie 15.15 Michał Nogaś rozmawia z Weroniką Murek o książce "Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się", a o godzinie 20 będzie Jerzy Skolimowski. Retrospektywa. Po pokazie filmu Essenal Killing (2010) z reżyserem rozmawia Adam Bodnar.

W środę, 12 lipca, godzina 18, Taras widokowy Góra Guzowata, Radków, Ewa Woydyłło, Nasz bieg z przeszkodami. O wrażliwości i inności. Z autorką rozmawia Łukasz Pilip.

W piątek, 14 lipca, o godzinie 19:30 w Zamku Sarny Ewa Winnicka będzie rozmawiała z Mariuszem Szczygłem o książce "Fakty muszą zatańczyć". Wirtualna Kultura ma już w książce dedykację: "Pani Krystynie z podziwem Mariusz Szczygieł". 


Na stronie 270 w swojej książce Mariusz Szczygieł pisze o książce Filipa Springera "Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz". Przypomnijcie sobie ten wpis:
Filip Springer na Górach Literatury też będzie, ale powodem jest inna książka. Niedziela, 16 lipca, Sokołowsko, godz. 16.30, Filip Springer, "Mein Gott, jak pięknie". Z autorem rozmawia Ilona Witkowska. 


Jeszcze raz obejrzyjcie program Festiwalu:

Pracy nad tegorocznym programem Festiwalu Góry Literatury przyświecały słowa Olgi Tokarczuk:

"Kultura od dawna upomina się o naturę. Ale chyba zbyt nieśmiało, a przecież od dawna wiemy, że nie jest żadną jej antytezą. (…) Już czas, by w sposób bardziej zdecydowany stanęła w obronie swojej niszczonej przez człowieka siostry."

Większość spotkań będzie transmitowana na żywo na kanałach w mediach społecznościowych, a później zapisy tych nagrań trafią na YouTube Fundacji Olgi Tokarczuk

Uwaga. Autorem zdjęć z zeszłorocznego Festiwalu jest Jurek Wypych, bardzo dobrze znany czytelnikom bloga. Wirtualna Kultura dostała je jako materiały promocyjne.
 • Na pierwszym zdjęciu jest Olga Tokarczuk,
 • na drugim dziedziniec Zamku Sarny,
 • na trzecim publiczność w drodze na dziedziniec Zamku Sarny
 • na czwartym publiczność przed sceną w Sarnach,
 • na piątym Olga Tokarczuk i Jerzy Sosnowski w Sarnach. 

Dodatek. Na niektóre wydarzenia obowiązują bilety całodniowe (łącznie z koncertami), na przykład, w Sarnach. Kupuje się je przez Internet: 
Krystyna - Wirtualna Kultura

8 komentarzy:

 1. Zazdroszczę uczestnikom tych wydarzeń.
  M.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow.!!!!!!!! 👏👏👏👏👏❤️

  OdpowiedzUsuń
 3. Krystyno, Twój patriotyzm lokalny jest dla mnie wzruszający,,,
  Żałuję ze ja tak nie mam. Ale poza ogromną akcją w Nowej Rudzie i okolicach NR., w tymże wpisie/poście jest tyle odnośników i ciekawości uzupełniających, że ja czuję dosyt i świetnie się bawię (wspomnieniami także). Gratuluję ogromnego rozeznania w temacie i... wreszcie nie wiadomo czasem co lepsze?, ciekawsze? pilniejsze z uwagi na terminy!
  Przecież trwa lato, jedziemy na wakacje i nie wszystko w proponowanych terminach jest dla nas uchwytne. Ale za te propozycje - serdecznie dziękujemy. Wybór? przeogromny. Oby życia starczyło. Pozdrawiam Majka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maju, Nowa Ruda to ważny etap w moim życiu, a Festiwal dzieje się w tylu miejscach, że trudno to ogarnąć. Dopisałam info o biletach całodniowych.
   Krystyna

   Usuń
  2. ..rozumiem Krysiu, bardzo doceniam i podziwiam - ms

   Usuń
 4. Tyle dokładnych dokładnych informacji o festiwalu i odnośników do tematów to naprawdę wielka praca z Twojej strony.Jest to zachęta do wzięcia udziału tej imprezie.Baca

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspanialy program i mozemy liczyc na W.K i jej relacje z Gor Literatury. Do zobaczenia. Chyba jestesmy najstarsze uczennice ( stale w kontakcie mimo odleglisci ) z Nowej Rudy!

  OdpowiedzUsuń