wtorek, 4 lipca 2023

Remanent Wirtualnej Kultury, czyli blogowe zaległości


Jak myślicie, czy Wirtualnej Kulturze należy się urlop na emeryturze, skoro ona pracodawcy nie ma? Przecież to pracodawca "wysyła" na urlop! Mając tę rozterkę w głowie, ona na wszelki wypadek (przypadek?) postanowiła zrobić porządek z zaległościami, żeby ewentualny urlop wziąć w poczuciu dobrze spełnionych obowiązków.  

Blogowe zaległości, czyli o czym Wirtualna Kultura nie zdążyła jeszcze napisać na blogu

 • 21 maja 2023, Muzeum Architektury, wystawa Antropocen, oprowadzanie z kuratorem 
 • 13 czerwca 2023, spotkanie autorskie w Instytucie im. J. Grotowskiego z Agnieszką Wójtowicz, autorką książki Grotowski polityczny - spotkanie prowadził prof. J. Degler 
 • 14 czerwca 2023, 6. Kongres wrocławskich organizacji pozarządowych
 • 24 czerwca 2023, spektakl Unbody, spektakl z partyturą ruchowo-tekstową zespołu Hertz Haus w Inst. J. Grotowskiego na Grobli
 • 25 czerwca 2023, wystawa Survival, oprowadzanie z Ewą Plutą
 • 28 czerwca 2023, spotkanie autorskie z Olgą Szelc w Klubie Proza o kobietach Kalambura.

Zaległość pierwsza.  Wirtualna Kultura była 14 czerwca 2023 na Kongresie Organizacji Pozarządowych (NGO) w Czasoprzestrzeni, czyli w dawnej zajezdni tramwajowej na Biskupinie, 

Była to okazja do poznania nowych dla niej terminów: format Long Table i Design Thinking. Z drugim ona się właściwie już kiedyś zetknęła, choć mało na ten temat zapamiętała, 
Pierwszy termin był dla niej nowością. To sposób na organizowanie konferencji bez ustalonych z góry panelistów, przewodniczącego itp. Każdy uczestnik może wejść na scenę, siąść za stołem i powiedzieć, co ze chce, lub skomentować to, co inni już za stołem powiedzieli. W dyskusji pojawił się wątek "sztucznej inteligencji". Wyrażono opinię, że nie zastąpi ona kompetencji "miękkich". 

Tematem  kongresu było: NGO jako pracodawca przyszłości. Wirtualna Kultura była tematem zdziwiona. Organizacje Pozarządowe zawsze kojarzyły się jej z wolontariuszami, nie z pracownikami. 

Ona brała udział w poprzednich kongresach. Tym razem już przy wejść (rejestracji) jedna rzecz rzuciła się jej w oczy: zmiana dawnych wolontariuszy na tych ze Stowarzyszenia Żółty Parasol i Partnerzy. Kliknijcie na ich zdjęcia w czarnych koszulkach z żółtymi napisami.Drugi temat kongresu był uniwersalny: wypalenie zawodowe i aktywistyczne. Hasło brzmiało "Czy wszyscy się wypalimy?" Wirtualna Kultura słuchała z uwagą, bo słusznie zaczęła podejrzewać, że jej grozi wypalenie blogowe. Antidotum na to mógłby być wyjazd do "domku za miastem" (najlepiej w górach), ale ona takiego nie ma. Zatem tylko urlop może jej pomóc. Podobno wypalenie objawia się: cynizmem, zniechęceniem, brakiem wiary w skutek.  

Na kongresie, jak zwykle, Wirtualna Kultura w kuluarach pogawędziła. Tym razem przez chwilę z Jackiem Sutrykiem, prezydentem Wrocławia, i  Dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych, Bartłomiejem Świerczewskim. Wiadomo, ona uważa, że seniorzy powinni być widoczni.

W trakcie kongresu ogłoszono, że Wojtek Staniewski, znany wszystkich z Tratwy (Pracownia Projektów Międzykulturowych ZAJEZDNIA, ul. Legnicka 65)został uhoronowany medalem Merito de Wratislavia, Zasłużony Dla WrocławiaTa wiadomość bardzo ucieszyła Wirtualną Kulturę.

Dodatek. Drodzy czytelnicy, Wirtualna Kultura dziękuje za życzenia udanego wypoczynku. Ona nie może się wybrać na "urlop na emeryturze". Przecież w niedzielę, 9 lipca, jest finał konkursu na dokumentalne czytanie performatywne. Jeśli nie dotrzecie do Piekarni na ul. Księcia Witolda 62, to włączcie Facebook Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, aby obejrzeć transmisję online. Szczegóły są we wpisie z dnia 26 czerwca.

Krystyna - Wirtualna Kultura

7 komentarzy:

 1. Wypoczywaj, wypoczywaj, wypoczywaj.!!!!!!! ❤️❤️❤️❤️

  OdpowiedzUsuń
 2. Owocnego wypoczynku ( może taki być? ). Wracaj do blogu z nowym zapałem i nowymi pomysłami, w pełni sił.
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 3. Drodzy czytelnicy, dziękuję za życzenia udanego wypoczynku. Ja na "urlop na emeryturze" nie mogę się wybrać. Przecież w niedzielę, 9 lipca, jest finał konkursu na dokumentalne czytanie performatywne. Jeśli nie dotrzecie do Piekarni na ul. Księcia Witolda 62, to włączcie Facebook Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, aby obejrzeć transmisję online. Szczegóły są we wpisie z dnia 26 czerwca.

  Krystyna - Wirtualna Kultura

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim zdaniem, urlop każdemu się należy. Uczniowie mają wakacje, żeby zresetować to, czego się nauczyli, i mniej korzystać z Internetu. Starszej młodzieży też się przyda taki reset. Pozdrawiam i życzę Wszystkim szczęśliwych wakacji.
  Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 5. Krysiu, mam pytanko: czy na urlopie będziesz pisała bieżąco bloga? -:). Serdecznie pozdrawiam, życząc dobrego odpoczynku; pytanko to był żarcik, a każdy potrzebuje co jakis czas resetu. Alicja P.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alu, kiedyś byłam tak pracowita, że miałam przygotowane robocze wersje wpisów na okres całego urlopu - tylko klikałam na tablecie "opublikuj". Przed pandemią w jednym z uzdrowisk chodziłam do biblioteki, bo tam można było korzystać z komputerów. Jeszcze nie wiem, co zrobię w czasie tegorocznego "urlopu", bo chyba kiedyś na niego pojadę.
   Krystyna

   Usuń
  2. Życzymy Tobie kochana dziewczyno - miłego relaksu.
   Odpocznij nieco od nas, a będziemy jeszcze bardziej stęsknieni (nie wiem czy to możliwe w ogóle?), ale jest coś na rzeczy... Odpocząć należy nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale psychicznego też. I to jest OK!
   Pozdrówka Majka

   Usuń