niedziela, 9 września 2018

Design Thinking - wspólnie twórzmy nasze otoczenie

Wirtualna Kultura w sobotę w porze obiadowej postanowiła zobaczyć, czego Fundacja Ładne Historie uczy na warsztatach "Design Thinking" w siedzibie Żółtego Parasola, w ramach projektu "Ołbin w plenerze":
Była błędnie przekonana, że to warsztaty dla małych dzieci. Tymczasem zobaczyła grupę bardzo sympatycznych i roześmianych dziewczyn oraz jednego rodzynka, który wiedział, że Wirtualna Kultura była w Miedziance. A to dopiero niespodzianka!
Okazało się, że uczestnicy warsztatów są podzieleni na dwie grupy i byli już gotowi, żeby pójść w teren, aby przeprowadzić ankiety wśród mieszkańców Ołbina. Pierwsza grupa jako temat wybrała "miejskie toalety", a druga"bramy" (bezpieczeństwo i czystość). 

Wirtualna Kultura zaczęła żałować, że w tych warsztatach nie wzięła udziału jako uczestniczka. Przecież się zakochała w szaletach, kliknijcie: Godzina dla Ołbina. Poza tym ma już pewne doświadczenie, bo kiedyś brała udział w warsztatach "Seniorka, liderka, obywatelka" prowadzonych przez Fundację "Punkt widzenia",. Też uczyła się, jak projekt przygotować i zrealizować, kliknijcie: Banki czasu.

Na szczęście zaproszono ją na finał projektu w niedzielę. Drugiego dnia uczestnicy warsztatów opracowali efekty  rozmów z  mieszkańcami Ołbina, sformułowali wnioski i propozycje rozwiązań, a na koniec na wzajem ocenili swoje grupowe pomysły. Cała ściana była oklejona karteczkami. Karteczka przy karteczce, a do tego duże plakaty (kliknijcie na zdjęcia, żeby je powiększyć):


Opinie i propozycje młodych ludzi były przemyślane. Byli bardzo zaangażowani w swoją pracę. Wirtualnej Kulturze szczególnie spodobała się opinia, że monitoring nie rozwiązuje wszystkich problemów związanych z poczuciem bezpieczeństwa. Ważniejsza jest "integracja podwórka", tworzenie lokalnej społeczności. 
Wszyscy byli bardzo zadowoleni - i uczestnicy i prowadzący warsztaty: Maria Zięba i Maciej Szczepańczyk. Wirtualna Kultura też była bardzo zadowolona, bo po raz kolejny mogła zobaczyć na Ołbinie młodych w akcji. Efekty projektu oceniono jako bardzo obiecujące i inspirujące. Zanosi się na wspólną realizację następnych projektów. Może razem z seniorami???

Bardzo dużo zdjęć z zajęć Design Thinking w Żółtym Parasolu jest na Facebooku Fundacji Ładne Historie, w tym zdjęcie potwierdzające, że Wirtualna Kultura tam była,:
Uwaga. Na pierwszym zdjęciu powyżej jest instalacja pokazująca, jak powinno wyglądać otoczenie miejskiej toalety.
Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz