wtorek, 9 kwietnia 2019

Odra Centrum - nowa atrakcja Wrocławia

Ile razy można pisać, że seniorzy z Żółtego Parasol są stale w centrum wydarzeń? Nic, co dzieje się ciekawego we Wrocławiu, nie umknie z pola ich widzenia. Wszystko chcą zobaczyć, doświadczyć i przeżyć. Przykładów jest na to wiele. Ostatnio testowali elektryczne samochody. Pojechali nimi do seniorów na Swojczyce (relację z tego wydarzenia  można zobaczyć na Facebooku, kliknijcie: Żółty Parasol - Facebook.

Dzisiaj, 9 kwietnia 2019, seniorzy z Anią w niebieskich okularach wybrali się do Odra Centrum, które jest jeszcze w budowie i pod koniec kwietnia będzie przepchnięte Odrą z rejonu Mostu Milenijnego w docelowe miejsce za Mostem Grunwaldzkim przy ujściu Oławy. "Przepchnięte", a nie "holowane", bo przepisy zabraniają holowania. Pokonać trzeba będzie m.in. cztery śluzy.


Centrum jest na razie parterowe, ale po przetransponowaniu w rejon Mostu Grunwaldzkiego będzie dobudowane pierwsze piętro. Jest to dom na wodzie. Jego elewacja będzie zielona.


Twórcą Odra Centrum jest Fundacja OnWater.pl,

Tak wyglądają wnętrza domu Odra Centrum w budowie:
Centrum budują fantastyczni zapaleńcy, wielcy miłośnicy Odry. Możecie ich zobaczyć na krótkim filmiku:
Fundacja OnWater.pl została powołana w 2013 z inicjatywy Stanisława i Kamila Zaremby. W grudniu 2015 roku Zarząd Fundacji powołał Ośrodek edukacyjno-kulturalny Odra Centrum.

Prezesem Fundacji jest Kamil Zaremba, twórca pierwszego w Polsce domu na wodzie, który jest na Odrze we Wrocławiu przy Wybrzeżu Słowackiego,
To on razem z Ania Surówką oraz Michałem (niestety Wirtualna Kultura nie zapamiętała nazwiska Michała) gościli dzisiaj seniorów z Żółtego Parasola w Odra Centrum obok Mostu Milenijnego. Była też Lucy, gwiazda niekwestionowana. Michał robił zdjęcia, Lucy tuliła się do każdego, a Ania i Kamil opowiadali i opowiadali, a mieli bardzo dużo ciekawych rzeczy do powiedzenia. Wirtualna Kultura była oczarowana. Kliknijcie na zdjęcie, żeby dobrze zobaczyć Michała robiącego zdjęcie na drabinie:Ania (jest na pierwszym zdjęciu z Wirtualną Kulturą) zrezygnowała z pracy w korporacji, żeby współtworzyć i rozwijać Odra Centrum. Jest kierowniczką projektów. Kamil zna się na wszystkim. Jak każdy facet, jest zbieraczem (to są jego słowa). Użył słowa "zbieractwo" dla określenia tego, co robi. Barometrami jest obłożona cała ściana. Na innej ścianie są różne węzły - to są chyba materiały dydaktyczne:


Dom na wodzie jest bardzo ekologiczny. Jest przykładem, jak teraz powinno się budować. Chodzi o sposób ogrzewania (z podłogi i sufitu), wymiany powietrza, oczyszczania wody, itd. Skąd te wszystkie nowości technologiczne twórcy Odra Centrum znają?

Wirtualna Kultura była w szoku - tyle się dowiedziała. Dom jest jak lodówka. Lodówka w lecie chłodzi, a w zimie, jak się ją przewróci na drugą stronę, to grzeje - oddaje ciepło. W Odra Centrum nie mają jeszcze baterii słonecznych, ale szukają sponsorów.

Czy znacie słowa: czarna woda i rekuperator? To też w Odra Centrum jest. Czarną wodę otrzymuje się z po oczyszczeniu wody do mycia, a rekuperator jest to urządzenie do wentylacji, które umożliwia odzyskanie ciepła z wywiewanego z budynku powietrza. Odra Centrum jest bardzo szczelne.  Powietrze w nim wymienia się trzy razy na godzinę (to się w głowie nie mieści):

W Odratece, czyli bibliotece materiałów o Odrze, zgromadzono już 1,5 tysiąca zdjęć. Twórcy Odra Centrum chcieliby wydać album zawierający prywatne, rodzinne  zdjęcia związane z Odrą. Chętnie je skopiują, na odpowiednich warunkach (spiszą umowy). Może macie takie stare zdjęcia?Odra Centrum będzie pełnić ważną rolę edukacyjną. W innowacyjny i nowoczesny sposób będą prowadzone warsztaty i zajęcia, rozszerzające wiedzę dzieci i dorosłych na temat Odry oraz podwodnego świata. Planowane są m.in. następując projekty (kliknijcie: Odra Centrum - informacje):
 • Szkoła na Wodzie – gdzie dzieci będą zdobywać wiedzę o rzece, jej historii, budownictwie wodnym, hydrologii, ekologii, florze i faunie,
 • iOdra - punkt informacji turystycznej na temat Odry,
 • ODRATEKA – czyli biblioteka, w której zostaną zebrane wszelkie materiały na temat Odry, a także punkt gastronomiczny Odra Caf,
 • Mała Szkutnia – miejsce, w którym każdy będzie mógł zbudować swoją pierwszą łódkę, poznać tajniki szkutnictwa, bogatą historię żeglugi śródlądowej i zakochać się w Odrze,
 • Akademia Węzłów – unikalne warsztaty wiązania węzłów, które rozwijają zdolności manualne i przydają się w życiu codziennym.

Na zakończenie Ania w niebieskich okularach wpisała się do księgi pamiątkowej, a seniorzy się podpisali. Wszyscy wychodzili w przekonaniu, że do Odra Centrum chętnie wrócą.

Fantastyczny pomysł, fantastyczni ludzie. Miłość do Odry jest zaraźliwa. Świadczy o tym liczba wolontariuszy, kliknijcie: Zostań wolontariuszem Fundacji OnWater.pl.

Jak dobrze, że tacy miłośnicy Odry są we Wrocławiu. Powodzenia! 

Dodatek. Wirtualna Kultura (dawnej Popowiczanka) o Fundacji OnWater.pl i Odrze na blogach już pisała. Dlatego zapytała o szlak Odry. Okazało się, że koszt jednej tablicy na szlaku to 6 tysięcy złotych i dlatego tylko część takich punktów już powstała.
Uwaga 1. Więcej zdjęć będzie w Galerii Zdjęć, kliknijcie: Galeria Zdjęć.

Uwaga 2. 18 maja 2019 (sobota) jest Dzień Odry od godziny 11, Bulwar Xawerego Dunikowskiego,
Z tej okazji będzie otwarcie Odra Centrum.

Krystyna - Wirtualna Kultura

7 komentarzy:

 1. Świetna relacja, dużo informacji, bardzo ciekawy projekt (ciekawe czy w innym mieście jest coś podobnego), aż szkoda, że nie mogłam tam z wami być. Pozdrawiam wszystkich Basia Kiela.

  OdpowiedzUsuń
 2. Basiu, myślę, ze jeszcze się tam wybierzemy. Bardzo ciekawi twórcy i bardzo pomysłowy projekt.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 3. Wirtualna Kultura stale pisze o wspaniałych nowościach! Pozdrowienia z Paryża.

  P.S. Może na Sekwanie też zbudują taki dom, ale Wrocław, moje ulubione miasto młodości, jest zawsze PIERWSZY!

  OdpowiedzUsuń
 4. Żałuję że mnie tam nie było.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super relacja! Teraz to na pewno muszę się tam wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 6. https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/86847/Tego-jeszcze-nie-bylo-Najwiekszy-transport-stulecia-we-Wroclawiu-WIDEO

  OdpowiedzUsuń
 7. Kochane Radio Wrocław,

  bardzo dziękujemy za link.
  Do zobaczenia jutro.

  Krystyna - Wirtualna Kultura

  OdpowiedzUsuń