poniedziałek, 15 kwietnia 2019

Wrocławskie parki


Irena ze Szczepina zachęcała w zimie Wirtualną Kulturę do napisania na blogu o wrocławskich parkach. Teraz przyszedł chyba właściwy moment, żeby z tej podpowiedzi skorzystać. Seniorzy ze Szczepina pod wodzą Irenki "zaliczyli" wiele parków we Wrocławiu. A ile wrocławskich  parków znają seniorzy z Ołbina? Może warto jeszcze raz wspólnie do parków się wybrać? Ołbin-Szczepin?

Podziwiajcie zdjęcia, które Irena przysłała. Czaplę sfotografowała na Kozanowie:Ulubiony serwis internetowy "wroclaw.go" podpowiada, że we Wrocławiu mamy 44 parki o powierzchni prawie 800 hektarów. Trudno w to uwierzyć:

 • kliknijcie: Parki we Wrocławiu
 • Park Szczytnicki.  Park ma 100 sto hektarów i rozpościera się między ulicami: Różyckiego, Paderewskiego, Kopernika i Olszewskiego.
 • Park Tysiąclecia. Ma około 90 hektarów., jest położony  między ulicą Graniczną, Autostradową Obwodnicą Wrocławia i rzeką Ślęzą. Powstał w 2000 r., przy okazji jubileuszu założenia Wrocławia.
 • Park przy Zamku. Ponad dwudziestohektarowy park w Leśnicy jest elementem terenów zielonych, do których należy także Las Mokrzański.
 • Park Południowy. W 1877 r. 25 hektarów w eleganckiej dzielnicy Wrocławia podarował miastu zamożny kupiec i filantrop Julius Schöttlander i tak powstał park.
 • Parki - cmentarze: Park Zachodni, położony między ulicami Lotniczą i Pilczycką, o powierzchni 75 hektarów; zajmuje teren dawnego cmentarza, jednego z większych we Wrocławiu. Do parku przylega Cmentarz Żydowski. Podobny charakter ma Park Skowroni pomiędzy Gajem i Borkiem.
 • Promenada Staromiejska - czterokilometrowy pas zieleni od mostu Sikorskiego, obok Urzędu Stanu Cywilnego, wzdłuż fosy miejskiej, przy Operze i Teatrze Lalek, przez Wzgórze Partyzantów, obok Galerii Dominikańskiej, przez Park Słowackiego do mostka Muzealnego i zatokę gondoli przy Muzeum Narodowym.

Parki to wspaniałe miejsce na spacery i relaks. Miasto Wrocław zachęca też do innych spacerów. Oto aktualna TOP lista takich miejsc, kliknijcie: Gdzie na spacer we Wrocławiu? Czy wybór miejsc do obejrzenia jest, Waszym zdaniem, trafny?

Na koniec "oklepane" życzenia z okazji Świąt Wielkiej Nocy (w poniedziałek Wirtualna Kultura polotu nie ma):

Kolorowych jajeczek,
rozczochranych owieczek,
rozkicanych króliczków,
pyszności w koszyczku,
a przede wszystkim
mokrego ubrania
w dniu wielkiego lania!

Uwaga. Na pierwszym zdjęciu jest wielkanocny mini park, który Wirtualna Kultura założyła w domu na stoliku. Możecie naśladować.
Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. Irena ze Szczepina16 kwietnia 2019 19:18

  Hura!Hura!Hura!Dziękujemy naszej Wirtualnej Kulturze za kolejny piękny prezent (tym razem z okazji Świąt Wielkanocnych)dla aktywnych seniorów.Wrocławskie parki są piękne - spacer po nich to prawdziwy relaks. Z ogromną przyjemnością spotkamy się z seniorami z Ołbina w maju na spacerze po parku np. Wschodnim. Serdecznie zapraszam. Termin do uzgodnienia.Pozdrawiam świątecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, Wrocław ma przepiękne parki. Drzewa, trawniki, strumyki, zbiorniki wodne - cudownie tam spędzać czas w upalne dni. To prawdziwe oazy wśród wszechobecnego betonu.

  OdpowiedzUsuń