niedziela, 14 kwietnia 2019

Profesor Jolanta Ługowska o Stanisławie Vincenzie

Bardzo dobra wiadomość! Jest z czego cieszyć się! Sąsiedzki Klub Książki, działający przy stowarzyszeniu Żółty Parasol, będzie gościł profesor Jolantę Ługowską z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Wszystkich zapraszamy!

Zainteresowania naukowe Jolanty Ługowskiej to między innymi zagadnienia folkloru (i tradycyjnej kultury ludowej), kultury popularnej a także swoistej subkultury dzieci i nastolatków. W swoich badaniach naukowych uwzględnia perspektywę literaturoznawczą, wyznaczoną przez punkt widzenia tekstologa i genologa, kliknijcie: Jolanta Ługowska - strona domowa.
  • Doktorat: Ludowa bajka magiczna jako tworzywo literatury,
  • Habilitacja: W świecie ludowych opowiadań. Teksty, gatunki, intencje narracyjne.

Spotkanie z profesor Jolantą Ługowską będzie

6 maja 2019 (poniedziałek) o godzinie 17 
w Siedzibie Stowarzyszenia Żółty Parasol,
ul. Prusa 37-39 (wejście od ulicy Wyszyńskiego).

Wirtualna Kultura pierwszy raz spotkała profesor Jolantę Ługowską w Salonie Profesora Józefa Dudka w roku 2003. Jej wykład miał tytuł "Kopciuszek to ja". Jak się okazało, nie był to wykład socjologiczno-psychologiczny o tym, jak ktoś może się czuć i oceniać. Był to wykład o postaci kopciuszka w bajkach wielu narodów. Rewelacja! Wirtualna Kultura, matematyk-informatyk, znalazła się w nowym dla niej świecie filologów. Nie wiedziała, jak różne mogą być postaci kopciuszka i ich interpretacja! Jolanta Ługowska mówiła o tym w sposób tak porywający, że Wirtualna Kultura zaczęła żałować, że się na tym nie zna.

Postać "Anioła" w literaturze i kulturze też była przedmiotem badań Jolanty Ługowskiej. Zorganizowała trzy naukowe konferencje na ten temat. Niestety Wirtualna Kultura nie była na nich.

Po "Kopciuszku" i "Aniele", ku zaskoczeniu Wirtualnej Kultury, Jolanta Ługowska zainteresowała się postacią prawdziwą: Stanisławem Vincenzem i napisała o nim książkę:
To właśnie o Stanisławie  Vincenzie i jego drugiej żonie Irenie będzie wykład Jolanty Ługowskiej w Żółtym Parasolu. Zapamiętajcie termin: 6 maja 2019 (poniedziałek), godz. 17.

Stanisław Vincenz  to postać wybitna i chyba mało nam znana. Jest autorem epickiego cykl huculskiego "Na wysokiej połoninie", rozrastającego się w trakcie pisania (kliknijcie: Culture.pl - Stanisław Vincenz):

"Etnograf, ese­ista, badacz kultury, filozof, powieściopisarz, tłumacz. Znawca kultury Huculszczyzny i Pokucia, a także myśli i sztuki starożytnej Grecji. W swojej prozie pragnął stworzyć szeroką syntezę europejskiej kultury. Urodził się 30 listopada 1888 w Słobodzie Rungurskiej w (ówczesne Austro-Węgry, dziś Ukraina), zmarł 28 stycznia 1971 w Lozannie (Szwajcaria)."

Współpracował z paryską "Kulturą" i Jerzym Giedroyciem. Ważnym dla niego miejscem był letni dom w małej miejscowości alpejskiej La Combe de Lancey. W lecie 1951 roku odwiedził go tam Czesław Miłosz po raz pierwszy.

W oczekiwaniu na spotkanie z Jolantą Ługowską przeczytajcie, co Czesław Białczyński napisał o Stanisławie Vincenzie (kliknijcie: Czesław Białczyński, Stanisław Vincenz (1888-1971) i Irena (1901 - 1991) - Prawda Starowieku):

"Ten artykuł poświęcam pamięci jednego z największych Polaków, piewcy Słowiańszczyzny – nieobecnego w kulturze Polski przez 50 lat i nieobecnego w zasadzie w dalszym ciągu mimo prawie już dwudziestolecia Wolnej Polski po zakończeniu Zimnej Wojny. Wypadałoby zapytać dlaczego jest on tak nieobecny, nie jest w ogóle popularyzowany, a przecież jest autorem największej polskiej trylogii od czasów Sienkiewicza."


Wykład "Kopciuszek to ja" utkwił w pamięci Wirtualnej Kultury na stałe. Dlatego w roku 2015 zorganizowała spotkanie profesor Jolanty Ługowskiej z  członkami byłego stowarzyszenia "Popowiczanie". Było super!

Profesor Ługowska jest druga z prawej w pierwszym rzędzie.

Uwaga. Pierwsze zdjęcie Jolanty Ługowskiej jest ze spaceru przyrodniczego, który Żółty Parasol zorganizował w zeszłym roku:
Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

  1. Czytalam w prasie francuskiej o tym spotkaniu z Miloszem w Lacombe we Francji. Wirtualna Kultura ma niezwykle wiadomosci z calego swiata! Wroclaw powinien dac jej medal

    OdpowiedzUsuń
  2. Będąc mocno ograniczonym tylko do nauk technicznych, to temat doktoratu i habilitacji pani profesor są dla mnie abstrakcyjne.
    Pewnie w drugą stronę działa to tak samo :-)

    OdpowiedzUsuń