środa, 24 kwietnia 2019

50 lat minęło


40 lat minęło jak jeden dzień - to kojarzy się każdemu z filmem "Czterdziestolatek". Od wczoraj "50 lat minęło jak jeden dzień" powinno się kojarzyć z kabaretem "Elita", który powstał w roku 1969 we Wrocławiu. Z tej okazji odbył się jubileuszowy koncert, na którym wrocławscy seniorzy, w tym Ci z  Żółtego Parasola, mieli okazję jeszcze raz usłyszeć znane, klasyczne utwory - piosenki, skecze, bajki na wesoło, itd, w wykonaniu Leszka Niedzielskiego, Jerzego Skoczylasa i Stanisława Szelca oraz Agi Damrych  i Marty Dzwonkowskiej.

Kabaret Elita założyli Tadeusz Drozda i Jan Kaczmarek. W dorobku kabaretu jest około 4 tys. występów w Polsce i na całym świecie, ok. 200 programów telewizyjnych, udział w dwóch serialach telewizyjnych, 8 płyt oraz 10 kaset:


W znanych porzekadłach i przysłowiach Leszek Niedzielski zabawnie zastępował kluczowe słowa przez "jajko" odmieniane na wiele sposobów. Wiadomo, Wielkanoc dopiero minęła. Powstawały w ten sposób nowe, bardzo zabawne powiedzonka. Szkoda, że Wirtualna Kultura ich nie zapamiętała. Leszek Niedzielski znany jest z zabawy słowami. Dla wielu z nich wymyślił zupełnie inne znaczenie. Śmiechu było dużo.
Na koniec koncertu sala odśpiewała sto lat. Nie było jasne, czy dla solenizanta Jerzego Skoczylasa, który otrzymał żółte tulipany, czy dla zespołu.

Obok Wirtualnej Kultury siedziała Kazia - ta od kijków (kliknijcie: Święta, święta i po świętach ). Okazało się, że jest ona wielką fanką Elity. Razem z nimi wiele utworów śpiewała. Oto kilka filmików z YouTube:


Wirtualna Kultura widziała członków kabaretu w Salonie Profesora Dudka na spotkaniu w roku 2004. Byli to:
 • Leszek Niedzielski, Włodzimierz Pluskota, Jerzy Skoczylas i Stanisław Szelc.
Możecie wierzyć albo nie, ale członkowie "Elity" byli onieśmieleni Salonem - może dlatego, że bycie gościem Salonu było wyróżnieniem (kliknijcie: Salon Profesora Dudka - wczoraj i dziś). Bywali tam znamienici przedstawiciele świata kultury, polityki, biznesu, itd.


Uwaga. Zdjęcia zrobił "Bojurek". Dwa z nich zostały przetworzone przez niego za pomocą specjalnego programu komputerowego. Czy rozpoznaliście Wirtualną Kulturę? W relacji z występów kabaretu nic nie może być normalne.

Dodatek. W związku z pytaniem Catheriny dodaję te linki:


Krystyna - Wirtualna Kultura

6 komentarzy:

 1. Czy to kabaret starszych Panow, ktory wszyscy uwielbiali?

  OdpowiedzUsuń
 2. Droga Catherine, "Elita" to nie jest "Kabaret Starszych Panów" Wasowskiego i Przybory.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 3. Podziwiałam i słuchałam wielokrotnie "Elitę".Teksty są aktualne dowcipy pana Skoczylasa wspaniałe.Pozdrawiam wykonawców...


  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny artykuł o Elicie. Oni "rośli" razem z nami i tym bardziej są nam bliscy. Szelc był patronem naszego "Kabla".

  Krysiu, Twoje artykuły to perełki. Uczą, bawią i poznajemy dobry klasyczny język polski. Dziękuję.

  Majka

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobry kabaret. Ich żarty są na wysokim poziomie i powiedzmy sobie szczerze nie są dla wszystkich. Zdecydowanie wyróżniają się od pozostałych kabaretów, których żarty bywają proste, żeby nie powiedzieć prostackie.
  Niech nas Elita bawi jak najdłużej!

  OdpowiedzUsuń
 6. Elita nigdy się nie zestarzeje,jest stale aktualna.Dziękuję Krysiu że mnie dostrzegłaś.
  Kazia

  OdpowiedzUsuń