czwartek, 18 kwietnia 2019

Portret nasz własny


To fantastyczne, że tworzą się lokalne społeczności, które łączy miejsce zamieszkania. Inicjatywa "oddolna" daje najlepsze efekty, ale niezbędna jest grupa zapaleńców, którzy to wszystko animują. Na Ołbinie mają stowarzyszenie "Żółty Parasol". Na Szczepinie działa stowarzyszenie "Serce Szczepina", a na Popowicach jest grupa MOJE POPO.

Czytelnicy tego bloga bardzo dobrze wiedzą, co Żółty Parasol proponuje mieszkańcom Ołbina, kliknijcie: Żółty Parasol - Facebook. Między innymi organizuje historyczne spacery fotograficzne i różne warsztaty fotograficzne:

Serce Szczepina zrealizowało w zeszłym roku projekt "FOTObiografia Szczepina", kliknijcie: FOTObiografia Szczepina. Powstała szczepińska gazetka ze starymi zdjęciami zestawionymi z ich dzisiejszymi odpowiednikami, a wieczorek wspomnień był świetną okazją do rozmowy o szczepińskich historiach i historyjkach.

Wreszcie Wirtualna Kultura doczekała się czegoś dla Popowic. MOJE POPO (kliknijcie: MojePopo - Facebook) wygrało mikrogrant na realizację projektu PopoAlbum, kliknijcie: PopoAlbum.
 • Etap 1. Przygotowanie PopoAlbumu w dniach 11-25 kwietnia 2019.
 • Etap 2. Spacer historyczny po Popowicach i grill nad Odrą w sobotę 25 maja 2019.
 • Etap 3. Gra osiedlowa i piknik na Popowickiej Polanie w sobotę 1 czerwca 2019. 

Ad Etap 1. PopoAlbum  ma powstać ze starych zdjęć z tematyką popowicką. Liczą się wszystkie dekady, wspomnienia: ludzi, miejsc, widoków, często tych, które już nie wrócą, a które chcemy zachować w pamięci lokalnej i zbiorowej. Oczywiście Wirtualna Kultura - Popowiczanka wysłała natychmiast do Moje Popo zdjęcie sprzed 20 lat. Jaka była wtedy młoda!

Zdjęcia można przekazywać na dwa sposoby:
 • wysyłając je w formie cyfrowej na adres: foto@mojepopo.org.pl
 • wypożyczając realizatorom projektu na kilka dni poprzez zostawienie ich w Bibliotece Miejskiej przy ul. Jeleniej 7, w celu ich zeskanowania itp. Zdjęcia będą do odbioru w bibliotece.

Ad Etap 2.  25 maja będzie spacer z przewodnikiem po Popowicach. Po jego zakończeniu wszyscy udadzą się na pobliską plażę HotSpot nad Odrą, by obejrzeć wystawę fotografii zgromadzonych  w Etapie 1. Będzie wspólne biesiadowanie przy grillu.

Ad Etap 3. 1 czerwca 2019 ponownie można będzie obejrzeć wystawę zdjęć - tym razem na Popowickiej Polanie. Zaproszone będą też sąsiednie osiedla do wspólnej gry osiedlowej, przygotowanej przez wolontariuszy. Zadaniem uczestników gry będzie dobrać się w teamy i odpowiedzieć na pytania oraz wykonać czynności z karty zadań (tej samej dla każdej grupy). Dla uczestników przewidziano nagrody od lokalnych sponsorów. Całość zwieńczy wspólny piknik, podczas którego będzie można wziąć udział w licznych atrakcyjnych akcjach.

PopoAlbum jest to inicjatywa bardzo cenna, bo łączy wszystkie pokolenia Popowiczan. Projekt realizowany jest w ramach Edycji 19. Programu Współorganizacji Projektów Mikrogranty.

Uwaga. 11 maja ruszają znowu Parki ESK. Nie przegapcie ich w 10 miejscach we Wrocławiu - na Ołbinie w Parku im. Tołpy. Będą działać w weekendy do 29 września.

Irena zrobiła zdjęcia do tego wpisu na Szczepinie. Wiosna jest tam kolorowa. Kliknijcie na zdjęcia.

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. Irena ze Szczepina18 kwietnia 2019 18:53

  Ale niespodaiewanka! Oj Krysiu, Krysiu! Jesteś najwspanialszą seniorką jaką znam i kochasz Wrocław.Lokalne społeczności - grupy wspaniałych ludzi - zapaleńców, to coś czego nam wszystkim brakowało. Żółty Parasol, Serce Szczepina i MOJE POPO zrobią z pewnością jeszcze bardzo wiele dla nas Wszystkich. Działajmy i wspierajmy się nawzajem! Wesołych Świat!

  OdpowiedzUsuń
 2. Irenko, Twój entuzjastyczny komentarz to miły prezent. Dziękuję.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń