niedziela, 7 kwietnia 2019

Myślenie lateralne


Wirtualna Kultura całe życie marzyła o odrobinie szaleństwa, ale z realizacją tego miała problemy. Na przykład, chciała wziąć udział w biegu Mikołajów na Partynicach, ale nikt nie chciał jej towarzyszyć. Pół wieku temu na obozie studenckim w Zakopanem chciała się wybrać na Krupówki w spódniczce z trawy, ale lato było suche i trawa za mało urosła.

Tylko raz była bliska sukcesu. Udało się jej zorganizować konkurs na hymn Popowiczan. Hymn powstał, ale nie było okazji, żeby go zaśpiewać.

W niedzielę wysłała mail do seniorek z Żółtego Parasola z sugestią, żeby wspólnie ułożyć nowy tekst do piosenki "Być kobietą" i wystąpić za rok na Eurowizji. Jako wzór przesłała to wykonanie:

Niestety zrobiła błąd i niepotrzebnie wysłała linki do dwóch piosenek, które biorą udział w tegorocznej Eurowizji, kliknijcie: :

Jedna z "Parasolek" odpisała, że nie uda się jej chodzić po wiejskich ścieżkach na obcasach tak, jak robią to w klipie członkinie zespołu " Tulia". I co teraz? Tegoroczny Konkurs Piosenki odbędzie się 14, 16 i 18 maja 2019 w Tel Awiwie.

W oczekiwaniu na ostateczną decyzję "Parasolek" Wirtualna Kultura postanowiła zrobić zadanie domowe z lateralnego myślenia na trening pamięci z Anią w niebieskich okularach. O lateralnym myśleniu dowiedziała się na ostatnich zajęciach, kliknijcie: Myślenie lateralne - Wikipedia. Kliknijcie na zdjęcia z treningu myślenia lateralnego.


Termin "lateralne myślenie" został wprowadzony w roku 1967 przez Edwarda de Bono. Myślenie lateralne to pozbycie się szablonowego postrzegania i rozumienia świata, zdolność patrzenia na problem z różnych stron. Sprzyja temu poczucie humoru i kreatywne myślenie.

Edward de Bono jest autorem wielu książek. Oprócz myślenia lateralnego, bardzo znana jest jego technika sześciu kapeluszy.

Oto przykładowe ćwiczenia "lateralne". Wszystkie słowa w ćwiczeniach były wybierane losowo.

Pierwsze ćwiczenie. Dane są cztery słowa:
 • futro, okup, szympans, zmartwienie.
Które słowo i dlaczego nie pasuje do pozostałych trzech? Odpowiedź: Nie pasuje "zmartwienie", bo określa uczucie, a pozostałe nie. Inna odpowiedź. Nie pasuje "szympans", bo to jest istota żywa, a inne nie. To samo trzeba było zrobić dla innego zestawu słów:
 • walka, szarańcza, opera, zdjęcie. 
Spróbujcie sami. Basia wybrała słowo "zdjęcie", bo nie ma w nim ruchu, z którym kojarzyły się jej pozostałe słowa. Najciekawsze są odpowiedzi, które nie są oczywiste.

Drugie ćwiczenie. Dane są dwa zestawy po cztery słowa:
 • maszyna, strych, piosenka, ziemniak,
 • narty, samochód elektryczny, wiara, fontanna.
Trzeba było połączyć słowa w pary i uzasadnić dlaczego. Oto odpowiedź:
 • maszyna i samochód elektryczny, bo to są urządzenia mechaniczne,
 • ziemniak i fontanna, bo są okrągłe,
 • piosenka i wiara, bo piosenki są o uczuciach, a wiara jest jednym z uczuć,
 • strych i narty, bo na strychu jest kurz, a narty w lecie się kurzą. 

Zadanie domowe. Danych jest pięć słów:
 • grzebień, buty, skrzypce, złodziej, sprzedaż
oraz dodatkowe słowo: "wiadomość", które trzeba połączyć w pary z każdym z powyższych pięciu słów i uzasadnić dlaczego.


Po dzisiejszym spacerze w Ogrodzie Botanicznym Wirtualna Kultura ma w głowie tylko tulipany i magnolie - szaleństwa brak. Dlatego zadania domowego teraz nie zrobi, bo wymaga ono myślenia lateralnego, a w takim myśleniu szaleństwo przydaje się.

Dodatek. Na początku treningu z lateralnego myślenia, na rozgrzewkę Maria ułożyła 26 słów z liter słowa "rewitalizacja".

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

 1. Doskonałe i pełne humoru. Wirtualna Kultura jest zwolniona z ćwiczeń myślenia lateralnego, bo to ma we krwi.

  Catherine

  OdpowiedzUsuń