sobota, 13 kwietnia 2019

Jestem człowiekiem - Jubileusz Bolesława GleichgewichtaDostojnemu Jubilatowi wielu lat w zdrowiu wśród rodziny i przyjaciół!

12 kwietnia 2019 Wrocławski Oddział Polskiego Towarzystwa Matematycznego i Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego zorganizowali Jubileusz 100. Urodzin Bolesława Gleichgewichta, wychowawcy wielu pokoleń matematyków, laureata nagrody im. Samuela Dicksteina, działacza opozycji demokratycznej, miłośnika Tatr, szachisty, optymisty, człowieka.

Słowo "człowiek" powinno być wymienione na pierwszym miejscu, bo Bolesław Gleichgewicht na pytanie kim jest odpowiada, że jest człowiekiem. Zapewne ma na myśli to, że jest dobrym człowiekiem. Jest człowiekiem, o którym myśli się z sympatią i wdzięcznością. Optymizm i wiara w lepszą przyszłość pomogły mu przetrwać różne zawirowania, których w życiu doświadczył wiele:
Już niedługo ukażą się trzy tomy wspomnień Bolesława Gleichgewichta. Zapisy na książkę są na stronie Fundacji Matematyków Wrocławskich, kliknijcie: Fundacja Matematyków Wrocławskich.

Wirtualna Kultura tak, jak wszyscy obecni na jubileuszowej uroczystości, była pełna podziwu dla kondycji Dostojnego Stulatka i jego fenomenalnej pamięci. Ze skromnością przyjmował zasłużone słowa uznania, które padały w licznych wystąpieniach jego byłych studentów z Wrocławia i Opola, kolegów, przedstawicieli różnych środowisk, władz uczelni, ... Pamiętał wszystkie sytuacje, które wspominano w wystąpieniach. To robiło ogromne wrażenie.

Oto kilka zdjęć z wystąpień (kliknijcie na zdjęcia, żeby je powiększyć):
Wśród prezentów znalazł się portret Jubilata zrobiony przez Tomasza Brodę (kliknijcie: Knastra czy Knastera, czyli o matematyce we Wrocławiu). Pierwszą część uroczystości zakończył koncert Bente Kahan - czołowej wykonawczyni pieśni żydowskich w Europie, synowej Jubilata (kliknijcie: Bente Kahan - Wikipedia). W drugiej części wyświetlano filmy z rozmowami, które profesor Roman Duda przeprowadził z Jubilatem. Instytut Matematyczny udostępnił filmy na YouTube.Studenci, którzy rozpoczęli studia na uniwersyteckiej matematyce w roku 1969, przysłali wspomnieniowe listy z życzeniami. Jedna ze studentek z tego rocznika odczytała listy i zacytowała anegdotyczne wypowiedzi Bolesława Gleichgewichta, które zapisała w małym notesiku na jego wykładach. Studenci do tej pory wspominają dwa jego podręczniki z algebry, tzw. dużego i małego Gleichgewichta. Możecie je zobaczyć na jednym ze zdjęć z uroczystości opublikowanym przez byłą studentkę:

Wirtualna Kultura ma tylko dużego Gleichgewichta. Jej rocznik studiów był pierwszym, na którym Bolesław Gleichgewicht wykładał algebrę. Stąd wzięła się jej miłość do macierzy.


Dodatek. W czasie uroczystości jubileuszowych, o ile Wirtualna Kultura dobrze zapamiętała, nie wspominano, jakim znakomitym szachistą jest Jubilat. Sami przeczytajcie: 
Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

  1. Piekna postac, przekazuje najlepsze Zyczenia Jubileuszowe!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękny jubileusz i piękny człowiek. Zawsze podziwiam ludzi szlachetnych, mądrych, wiekowych i w takiej doskonałej kondycji. Brawo! Tak trzymać Panie Profesorze!!!

    Irena

    OdpowiedzUsuń