środa, 11 marca 2020

Brydż 60+ to zabawa i profilaktyka

Po rewelacyjnej grudniowej premierze słuchowiska "Bohaterowie Ołbina w akcji" ciąg dalszy był w siedzibie Stowarzyszenia Żółty Parasol - międzypokoleniowe spotkanie sąsiedzkie, na którym m.in. zapytano seniorów, co chcieliby robić w roku 2020 w ramach Klubu Seniora. Wirtualna Kultura napisała w ankiecie, że chciałaby grać w brydża. No i stało się. Żółty Parasol gra w brydża w czwartki od godziny 16 i to na kilka stolików!

Grają początkujący i zaawansowani. Dla każdego jest miejsce. Wspólna nauka, zabawa, same przyjemności. Kliknijcie na zdjęcia, które Wirtualna Kultura dostała od Ani Jurkowskiej. Widać na nich, że wszyscy seniorzy są bardzo zaangażowani w grę.Wirtualna Kultura początkowo niedowierzała, że brydż odrodzi się na Ołbinie. Była w błędzie. Brydż na nowo staje się modny. Na początku marca 2020 przeczytała na internetowych stronach Gazety Senior rozmowę Małgorzaty Maruszkin z Markiem Małysem z Polskiego Związku Brydża Sportowego:
Idąc tym tropem, odkryła ogólnopolski program "Brydż 60+", którego celem jest profilaktyka w walce z chorobą Alzheimera. Oto, co wirtualna Kultura przeczytała w internecie:

"Podstawowym celem programu jest aktywizacja społeczna i obniżenie ryzyka demencji u osób 60+. Na stronie projektu:
jego autor Marek Małysa powołuje się na liczne badania naukowe, z których wynika, że gra w brydża pełni ważną rolę w profilaktyce choroby Alzheimera."

Kluby brydżowe powstają w całej Polsce - głównie przy Uniwersytetach Trzeciego wieku. Na Facebook jest specjalne konto "Brydż 60+":

Skoro tak jest, to dobrze, że Wirtualna Kultura zaczęła profilaktykę już w szkole, kontynuowała na studiach, a potem zaniedbała. Na szczęście znowu ma szansę na ćwiczenie mózgu - tylko ten wirus jej to utrudnia. Wobec tego poleca naukę on-line:
 Krystyna - Wirtualna Kultura

8 komentarzy:

 1. Irena ze Szczepina11 marca 2020 12:13

  Brawo Ołbin!Brawo!Brawo! Bardzo chciałabym nauczyć się grać w brydża. Moi rodzice mieli grono znajomych z którymi grali w brydża. Nie było telewizji i innych wynalazków.Ja grywam w remika (bardzo lubię karty). Marzy mi się, by na Osiedlu Szczepin utworzyła się grupa brydżystów. Może? Kto to wie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Irenko,
   masz już drugą chętną do brydża i też ze Szczepina (chociaż w dowodzie stało Wrocław Stare Miasto, ale to pewnie to samo). jeszcze dwie osoby znajdą się z pewno ścią. Uczmy się, to mądra i ciekawa gra, wić gdy tylko grypa minie - do spotkania na Szczepinie...
   Miłego dnia Majka

   Usuń
 2. Irena ze Szczepina11 marca 2020 12:53

  Droga Maju! TY jesteś niesamowita!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie masz pojęcia jak bardzo się cieszę. Szukamy chętnych. Spotkania brydżystów mogą się odbywać (oczywiście po odpowiednich uzgodnieniach) w naszym klubie seniora "Uśmiech" przy ul.Ścinawskiej 20.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, ja tylko wiem że są karty czerwone i czarne serduszka oraz inne wzorki.Ha,ha.
  Inicjatywa piękna i warto żeby ktoś zorganizował grupę chętnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Halinko, na początek zobacz, jak grają inni. W Żółtym Parasolu niektóre seniorki startowały od zera i już grają samodzielnie.

   Krystyna

   Usuń
 4. Nasze seniorki są świetne

  OdpowiedzUsuń
 5. Masz rację.Trzeba tylko chcieć

  OdpowiedzUsuń