niedziela, 8 marca 2020

Czapki z głów, Panowie!


Wirtualna Kultura protestuje przeciwko oskarżaniu Ewy, że z jej powodu Adam musiał opuścić raj. Patrząc na obraz "Raj" Michaela Willmanna na wystawie "Opus Magnum" w Pawilonie Czterech Kopuł, pomyślała, że opuszczenie raju było świetnym pomysłem. Życie na "świecie" jest zapewne ciekawsze. Tak chyba myśli Mirka Getko, siostra Rysi, autorka poniższej rymowanki:

Gdy Adam siedział na drzewie,
Pan Bóg pomyślał o Ewie,
aby się facet nie nudził,
zbieraniem jabłek nie trudził.

Ewunia dbała o męża,
lecz zobaczyła raz węża.
Kiedy się w gada wsłuchała,
jabłuszko wiedzy zerwała.

I tak z powodu kobiety,
raj opuścili niestety,
Ewa, Adam - jej mąż,
za nimi pomknął też wąż.

Stąd dzięki jednej kobiecie,
wszyscy żyjemy na świecie,
Ewa, Adam - jej mąż,
ludzie, zwierzątka i wąż.

Więc czapki z głowy panowie,
niech żyje nam Święto Kobiet!

Mirka, siostra Rysi, już na naszym blogu gościła:

Na zdjęciu obok jest środkowy fragment obrazu "Raj" Michaela Willmanna. Willmann namalował go około roku 1670. Wirtualna Kultura zrobiła zdjęcie na wystawie. Trochę je rozjaśniła, żeby jabłuszka oraz Ewę i Adama było lepiej widać. Kliknijcie na zdjęcie - może Ewę i Adama pod drzewem wypatrzycie. Na początku wpisu na zdjęciu otrzymanym od Anny Kowalów z Działu Promocji Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest cały obraz "Raj".

Kto by pomyślał w roku 2017, że "Popowiczanka", czyli dzisiaj "Krystyna-Wirtualna Kultura", z okazji 8 marca będzie pisać o wystawach. Ona wtedy miała w głowie co innego. Przekonajcie się:

Uwaga. Rok temu Wirtualna Kultura opublikowała w Gazecie Senior felieton "Dlaczego kobiety nie wymyśliły żarówki". Był to pewnego rodzaju protest przeciwko niedocenianiu roli kobiet. Dopiero teraz postanowiła się dowiedzieć, co kobiety wymyśliły. Jak zwykle skorzystała z podpowiedzi internetu i w wyszukiwarce napisała: "co kobiety wymyśliły". Nie wierzyła własnym oczom - tyle tych wynalazków jest. Oto przykłady: tratwa ratunkowa, zmywarka, strzykawka, język programowania Cobol, domy ogrzewane słonecznie. Kobiety wymyśliły też "męskie" przedmioty:
Krystyna - Wirtualna Kultura 

7 komentarzy:

 1. jak się wspomina o Ewie to i o Lilith należy w końcu wspomnieć

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimie, dzięki za wskazówkę. Postać Lilith nie jest jednoznaczna. Sprawdziłam w internecie, że występuje w mitologii babilońsko-asyryjskiej i tradycji żydowskiej. Obszerny temat. Niektórzy uważają ją za pierwszą żonę Adama.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie ma co dyskutować panowie tylko przyjąć do wiadomości, że kobieta to 8 cud świata i dlatego jest święto dnia 8. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chociaż jestem feministką i uważam, że należy się kobietom dodatek za "wysługę lat" w małżeństwie, to jednak źle bym się czuła, gdybym nie dostała kwiatka 8 marca i na walentynki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ewa
  to dobry symbol nas wszystkich i niech tak pozostanie...
  Wszyscy od niej jesteśmy, więc niech dalej króluje bo to piękne imię i nie do końca wiemy jak tak dokładnie z tym jabłkiem było.
  Pozdrawiam wszystkie Kobiety.
  Adamów także pozdrawiam
  Majka

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystkim Kobietom i tym dużym i tym małym wszystkiego najlepszego, dużo czułości i miłości

  życzy Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo podoba mi się zgrabny wierszyk wyrażający wdzięczność dla Ewy, sprytnej kobiety. No cóż, Adam był prototypem, a Ewa to już produkt doskonały.

  Pozdrawiam Wirtualną Kulturę.

  Zosia

  OdpowiedzUsuń