niedziela, 13 września 2020

Półki Oli i podcasty


Podcast to ostatnio bardzo popularne słowo w języku polskim - niepolskim. Wirtualna Kultura usiłowała zgadnąć, skąd ono się wzięło. "Pod" wydawalo się jej jakieś polskie, a "cast" angielskie. Zdumiała się bardzo, gdy się okazało, że "pod" to "skrócony "iPod", a cast to "broadcast". Kto to wymyślił?
Podcasty rozmnażają się szybko. Mamy: vodcast, screencast i webcast. Niektóre instytucje produkują cyklicznie tyle podcastów, że zaczynają to nazywać "radiem". Radio podcastów powstało we Wrocławskim Domu Literatury w Klubie Proza:
Wśród nich są podcasty z Olgą Tokarczuk, Sylwią Chutnik i Filipem Springerem oraz przeglądy najciekawszych wydarzeń literackich we Wrocławiu i Polsce. Pamiętajmy, że Wrocław to Miasto Literatury UNESCO:

Wirtualna Kultura obejrzała tydzień temu premierę wideo-rozmowy z Olgą Tokarczuk, dostępną na kanale YouTube Domu Literatury. Rozmowę z gościnią Olgą Tokarczuk przeprowdził 6 czerwca 2020 Irek Grin, Dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury:
Olga mówi, jak pandemia spowolniła jej życie i że odkryła w sobie introwersję. A co w Waszym życiu zmieniła pandemia?

Dla kontrastu może obejrzyjcie rozmowę z Olgą  na Festiwalu Pol'and Rock, Akademia Sztuk Przepięknych:
oraz jej bibliotekę:
Olga tak jak Ola segreguje książki według tematów. Zdjęcia do wpisu dostałam od Oli - od Olgi nie mam.Na zakończenie archiwalny wpis na blogu Popowiczanie z roku 2016:
Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

  1. Acedia. Tak, nareszcie wiem, jak nazywa się to, na czym upływa mi życie :-(

    OdpowiedzUsuń