piątek, 18 września 2020

Fejsbuk contra niusletery


Czy zrozumieliście tytuł wpisu? Wirtualna Kultura pisząc najpiew: "Facebook kontra Newsletters" zastanawiała się, czy zamiast "kontra" napisać "contra". Wtedy tytuł byłby jeszcze bardziej niepolski. W końcu wybrała coś innego, ale podobno zrozumiałego dla seniorów, bo oni mają swoje konta na Facebooku i otrzymują newslettery. Tak twierdzi Ela z Nadodrza. Jeśli tak, to Wirtualna Kultura straci "pracę", bo nie może pisać o tym, co czytelnicy też wiedzą. Ela, jedna z czytelniczek bloga korzystających i z Facebooka i Newsletterów, radzi, by Wirtualna Kultura robiła przeglądy wiadomości fejsbukowo-niusleterowych. Oto taka próba.

WK przeczytała w jednym z niusleterów wrocławskiego wydania Gazety Wyborczej, że profesor Simon nie poszedłby na wesele dla 150 osób oraz na koncert i mecz w sali bez wentylacji. WK też nie. Chyba zauważyliście, że Wirtualna Kultura zaczyna stosować ulubiony skrót Lecha - on w komentarzach na blogu też pisze WK.

Z niusletera Sektora 3 (kliknijcie: Sektor 3) WK dowiedziała się, że: Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 wspólnie z wrocławskim Centrum Hewlett Packard Enterprise, zapraszają po raz kolejny już na bezpłatne szkolenia dla reprezentantów NGO:

Bardzo ciekawy program. Jaka szkoda, że WK nie jest jednosobową organizacją pozarządową. Mogłaby skorzystać z "Ręka w rękę" lub "ręka w ręce" i z jeszcze jednej propozycji dla NGO, zapowiadanej też w niusleterze Sektora 3:

 • Fundacja Instytut Badań i Rozwoju Lokalnego serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu Śniadanie NGO - Biznes, które odbędzie się 26 września br. (...) Śniadania mają charakter integracyjno-edukacyjny. Tematem kolejnego spotkania będzie "Rola organizacji pozarządowych i biznesu w srebrnej gospodarce na poziomie lokalnym", który przedstawi Leszek Pieczyński z Loży Dolnośląskiej Business Center Club. Wydarzenie bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona.
To brzmi bardzo intrygująco - srebrna gospodarka jest chyba coś dla nas, seniorów. WK była kiedyś osobiście zaproszona przez Damiana na śniadanie edukacyjne z tej serii, ale odmówiła z powodu pandemii. Czy słusznie zrobiła?Kolejne informacje z ostatniego niusletera Sektora 3 to:
 • 20 września 2020 Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN oraz Wyścigi konne. Wrocław zapraszają wszystkich mieszkańców Wrocławia i okolic do wzięcia udziału w imprezie na dystansie 7,5 km (3 okrążenia) w biegu oraz marszu nordic walking na ścieżce pieszo-biegowej wokół toru wyścigowego. Zapraszamy również dzieci, które będą mogły przetestować ścieżkę na dystansie ok. 300 m zarówno biegnąc, maszerując z kijami czy jadąc rowerkiem.

  Bieg i marsz rekreacyjny, bez pomiaru czasu, dedykowany jest osobom, którym nie zależy na pobijaniu kolejnych rekordów czasowych, ale dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie w dobrym towarzystwie. Dla każdego kto ukończy przynajmniej jedno okrążenie pamiątkowy medal.
WK jest fanką Fundacji FAN Promocja Sportu, chociaż do tej pory nie wzięła udziału w żadnej imprezie organizowanej przez nich. Więcej o wydarzeniu na Wyścigach Konnych możecie przeczytać tutaj (regulamin, zapisy, koszt pakietu startowego). Nie musicie biegać, możecie tylko podziwiać innych:

Na zakończenie przeglądu propozycji zawartych w ostatnim niusleterze Sektora 3 WK wybrała info filmowe:
 • Adapter - kino bez barier. Fundacja KATARYNKA i Kino Nowe Horyzonty zapraszają na film "Sala Samobójców. Hejter". To opowieść o współczesnym świecie. Młody student Maciek wykorzystuje internet i gry komputerowe, żeby zemścić się za dawne krzywdy. Obsada: Maciej Musiałowski, Vanessa Aleksander, Danuta Stenka, Agata Kulesza, Maciej Stuhr, Jacek Koman. Kiedy: 27 września 2020, niedziela, g. 16.00. Gdzie: kino Nowe Horyzonty, czas trwania 2 godziny 10 minut. Film z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Fundacja zapewnia odbiorniki ze słuchawkami do odsłuchania audiodeskrypcji. Osoby z niepełnosprawnościami organizatorzy zachęcają do rezerwowania biletów przez Fundację Katarynka pod adresem: rezerwacje@adapter.pl lub telefonem 507 507 129. Bilety można także kupić bezpośrednio w kasie kina lub przez stronę www.kinonh.pl. Bilety w cenie 6 zł.

WK jest ciekawa, czy ten wpis zachęci Was do zapisania się "na niusletery" Sektora 3 lub zgłoszenie do nich swoich propozycji. Dla zachęty WK przypomina, że Sektorem 3 kieruje Grzegorz Tymoszyk, laureat tegorocznej statuetki "Przyjaciel Seniorów", razem z zespołem bardzo miłych pań (dziewczyn?) przy ulicy Legnickiej 65. 

Dodatek. Ela, ta z Nadodrza, twierdzi, że na fejsbuku przeczytała o premierze Wrocławskiego Teatru Pantomimy, ale nie chce powiedzieć co, kiedy i dlaczego. Może Wy, Drodzy Czytelnicy, coś na ten temat wiecie? Czy chodzi o "Los Mimos"?

Uwaga. Piękna jest nasza polska ziemia i przyroda na zdjęciach przysłanych przez Olę i Darka! Dziękuję!

Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

 1. Droga KRYSTYNO z WK nie wierzę że zabraknie newsletterów do opisania. W oczekiwaniu LECH

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja tam nie mam pewności, czy WK nie jest czasem "jednoosobową organizacją pozarządową"...
  Ps
  Ładne obrazki :-)
  Ola

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię dowcipne komentarze. Umilają życie z pandemią.

  WK

  OdpowiedzUsuń
 4. Ogromny plus dla WK za obrany kierunek. Polską pisownię obcych obcych zaleca Prof. Miodek od dawna. Ja się z tym absolutnie zgadzam, a nawet jestem fanką tej idei. Wiem też, że Seniorzy w b.duzym procencie znają języki obce i swietnie sobie poradzą ze zrozumieniem tekstu. Ale pisząc dla na Polaków (nie wyróżniałabym dodatkowo że dla seniorów) winniśmy w pierwszym rzędzie pisać po polsku! To ważne oczekiwanie dla Polaków czujących polskość. Tyle. W pozostałych kwestiach więcej - innym razem.

  OdpowiedzUsuń