czwartek, 17 września 2020

No tak, ale ...

W trakcie rozmowy z Lindą Matus można wiele się nauczyć i odkryć swoje słabości. Linda zna Wirtualną Kulturę pięć lat. Za każdym razem kiedy się spotykają na dłuższą rozmowę, to okazuje się, że mimo różnicy pokoleń mają coś wspólnego. Jest to pozytywny wniosek - mimo że świat stale się zmienia i pędzi do przodu, ludzie mają podobne hierarchie wartości i poglądy - wspólne korzenie.  Wirtualna Kultura jest z tego zadowolona.

Tym razem spotkanie z Lindą uświadomiło Wirtualnej Kulturze pewien szablon, często obecny w jej wypowiedziach. Ten szablon to konstrukcja: : "No tak, ale ...". To niewątpliwie wiążę się z trudną sztuką przyjmowania komplementów i pochwał oraz z tendencją do psymistycznej oceny sytuacji. Oto przykłady.

  • No tak, mamy ładną pogodę, ale jutro będzie padać.
  • No tak, udało mi się napisać ciekawy felieton, ale w trzecim zdaniu do końca powinnam byla skreślić słowo "sukces".
Chyba się już domyślacie, co oznacza szablon "No tak, ale...". Wirtualna Kultura chętnie porozmawiałaby o tym z Mariuszem Szczygłem, bo uwielbia jego konstrukcję: "Tylko że". O tej konstrukcji, mającej korzenie w kubiźmie, pisała na blogu Popowiczanie. Zaproponowała nawet pewną "literacką" zabawę. Poprosiła czytelników bloga o dokończenie zdania: "Tylko że Krystyna...":

To wiązało się z dedykacją "Tylko że Krystynie", którą na jej życzenie Mariusz Szczygieł napisał w książce Gottland po spotkaniu autorskim w Mediatece. Było to w roku 2017. To były piękne czasy - nie było koronawirusa. 

Już jutro Mariusz znowu będzie we Wrocławiu, ale Popowiczanki-Wirtualnej Kultury nie będzie na prowadzonym przez niego wernisażu Miry Żelechower-Aleksiun w Syngodze pod Białym Bocianem, 18 września, godz. 16 - nie ma już wejściówek. Na szczęście będą internetowa transmisja na Facebooku Fundacji Bente Kahan oraz telebim przed Synagogą:

Konstrukcja tego wpisu jest charakterystyczna dla Wirtualnej Kultury. Zaczęła od Lindy a skończyła na Mariuszu. Będzie tym razem jeszcze zabawniej - pojawi się trzecia osoba: Marysia Zięba. Wirtualna Kultura zapisała się na warsztaty online z Marysią w ramach projektu "Dojrzała Partycypacja". Warsztaty będą 24 września, godz. 17. Ona wie, czego dobrego może się po warsztatach z Marysią spodziewać, bo:

Co z tego wszystkiego wynika?
  • 18 września możemy wspólnie oglądać online wernisaż Miry Żelechower-Aleksiun, kliknijcie: Mira Żelechower-Aleksiun,
  • 24 września możemy słuchać online rad literackich Marysi Zięby z Ładnych Historii. Zapisy tradycyjnie na maila: senior@zoltyparasol.org. Bliższe informacje można uzyskać telefonicznie pod numerem 530 239 756, g. 9.00-17.00.
  • 30 września możemy przeczytać w Gazecie Senior wywiad Lindy Matus z Krystyną-Wirtualną Kulturą, październikowy numer Gazety, kliknijcie: Gazeta Senior.

Uwaga. Wirtualna Kultura powinna jeszcze wspomnieć czwartą osobę: Jolantę Podsiadło, tę od Laboratorium zabawek. Może kiedyś napisze, dlaczego w trakcie spotkania online pokazała, co stoi na stole obok laptopa, kliknijcie na zdjęcie powyżej:

Krystyna - Wirtulna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz