środa, 2 września 2020

Bezpiecznie o bezpieczeństwie


Wirtualna Kultura wzięła dzisiaj udział w kolejnych warsztatach online w ramach projektu "Partycypacja Dojrzała". Tematem było bezpieczeństwo w sieci, czyli jak bez obaw korzystać z internetu. Już na samym początku usłyszała dwie bardzo dobre wiadomości:
 • nie jest prawdą, że "starsi" gorzej sobie radzą w internecie niż "młodsi",
 • po zakończeniu warsztatów powinien zostać niedosyt.
Takie opinie wyraziła Martyna Wilk z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, która zajęcia prowadziła. Martyna jest czytelnikom bloga i Wirtualnej Kulturze znana z kilku powodów:

Martyna "przenicowała" bezpieczeństwo w sieci z lewej strony na prawą; potem z dołu do góry, aż w końcu Witualna Kultura doszła do wniosku, że chyba jest wykluczona cyfrowo - tyle musi się jeszcze nauczyć:
 • hasła powinno się zmieniać co najmniej co miesiąc,
 • pulpit komputera nie może być "bałaganiarski" i trzeba wiedzieć, gdzie z laptopem można bezpiecznie usiąść, bo podglądaczy nie brakuje,
 • przeglądarki, tak jak Facebook, wymagają ustawienia różnych parametrów - warto zainstalować dodatki, na przykład, blokujące reklamy,
 • nazwy domowego wifi powinny być przemyślane - nie może to być adres mieszkania,
 • umieszczanie zdjęć z wakacji na Facebooku powinno być po wakacjach - zgadnijcie dlaczego,
 • warto sprawdzać, od kiedy strona www istnieje, aby nie dać się nabrać oszustom, i zagladać na platformę CERT.Polska, na której są ostrzeżenia o różnych metodach oszustw i o złośliwych aplikacjach,
 • w Spamie może być niespam - warto sprawdzać, a USB nie wyciąga się na siłę,
 • itd.
Nie wiadomo, czy Wirtualna Kultura zaśnie przed północą - tyle ma do wyjaśnienia i zbadania. Liczni uczestnicy warsztatów wyrazili nadzieję, że będą następne spotkania z Martyną. Ona marzy o zajęciach w "realu".

Na zakończenie dobra wiadomość. We Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego mają telefony. W każdą środę do końca września można dzwonić w godz. 16-18 na numer 538 579 519 i pytać, co jest dobre w sieci i jak bezpiecznie z niej korzystać. Można wysyłać maile na adres: dobrowsieci@wcrs.wroclaw.pl:
Porady są bezpłatne.

Uwaga. Rodzinne zdjęcie zrobiono w zeszłym roku na MiedziankaFest.

Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. Witam Krysiu, dzięki Ci za tyle ważnych informacji. Basia
  PS.W Miedziance nas w tym roku nie BYŁO!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, senior się uczy całe życie - ta dewiza warta jest popularyzacji.

   Mnie też Miedzianki brakuje.

   Krystyna


   Usuń
 2. W ŻÓŁTYM PARASOLU zaczną się zajęcia komputerowe.Może zrobimy cykl zajęć na ten temat.Pierwsza bym się zapisała,co Ty na to?Pozdrawiam Kazia

  OdpowiedzUsuń
 3. Irena ze Szczepina6 września 2020 14:21

  Kolejna ważna informacja. Jak korzystać z internetu. Bezpieczeństwo w sieci i jak korzystać bez obaw z internetu. Cyberporadnia też przyda się wielu czytelnikom bloga. Z coraz większą niecierpliwością czekamy Wszyscy na spotkania w "realu".

  OdpowiedzUsuń