czwartek, 3 września 2020

Międzynarodowa mandala a la witruwiański człowiek Leonardo da Vinci


Kto wie, co to jest mandala, proszę podnieść rękę do góry. Wirtualna Kultura do dzisiaj nie podniosłaby ręki, mimo że nauki pobierała w klasie z łaciną i o Leonardo da Vinci na blogu pisała:
Do zainteresowania się słowem "mandala" sprowokował ją mail z DFOP, czyli z Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, która sprawuje pieczę nad Centrum na Przedmieściu przy ulicy Prądzyńskiego 39a:
W mailu napisano, że w dniach 10-14 września 2020 w Centrum będzie Mandala Performance Festival:

"Główną ideą 14 odsłony Mandala Performance Festival jest prezentacja sztuki tańca współczesnego i performance. Tematyka artystycznych propozycji obraca się wokół relacji międzyludzkich, codziennych doświadczeń, poszukiwania wolności, tolerancji i autentyczności we współczesnym świecie."

Chyba nie myślicie, że Wirtualna Kultura coś z tego opisu zrozumiała. To tak, jak z pytaniem co malarz (artysta) miał na myśli. Ten problem Wirtualna Kultura przeanalizowała z Gosią i Basią przy okazji realizacji projektu "Eksperymentlanie" w Muzeum Współczesnym Wrocław:
W uproszczeniu można powiedzieć, że intencje artysty nie mają znaczenia - ważne jest, jak my odbiorcy reagujemy na sztukę. Zatem sami zdecydujcie, czy chcecie naocznie się przekonać, dlaczego festiwal nazywa się "mandala". W podjęciu decyzji może Wam pomóc program i informacja o wykonawcach m.in. z Rosji, Ukrainy i Portugalii. Niektóre przedstawienia będą tylko dla dorosłych, wszystkie zaczynają się o godzinie 19 na Przedmieściu Oławskim (ul. Prądzyńskiego 39 a)
Festiwal jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundację KGHM Polska Miedź, wstęp wolny. Organizatorem jest Fundacja Ludzka Sprawa. Na niektóre wydarzenia będą obowiązywały zapisy ze względu na ograniczoną ilość miejsc, z powodu sytuacji epidemiologicznej związanej z COVID – 19 (kontakt@mandalafestiwal.pl, tel. 660 792 583).

Wirtualna Kultura będzie wniebowzięta jeśli okaże się, mandala w wersji "performance" znaczy to samo, co w wersji "Leonardo da Vinci". Koniecznie dajcie jej znać. Ona kliknęła w ten link:
i już wie, że 
  • człowiek witruwiański to określenie na jeden z najsłynniejszych rysunków Leonarda da Vinci, przedstawiający dojrzałego i nagiego mężczyznę, wpisanego równocześnie w koło i kwadrat,
  • mandala w sztuce buddyjskiej jest połączeniem koła i kwadratu - koło jest symbolem nieba, zewnętrzności, natomiast kwadrat przedstawia ziemię, wewnętrzności.
Jak to wszystko wyrazić nowoczesnym tańcem (performancem)? Może odpowiedź na to pytanie znajdzie na festiwalu Ola, ta od tańca afrykańskiego przy dźwiękach bębnów (jest na zdjęciu z Basią na Marszu Kapeluszy w roku 2018):
Jak Ola z koleżankami tańczy zobaczycie na tym filmie (kliknijcie): 
 
Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz