sobota, 26 września 2020

Niebieskie migdały na różowym kocu


Nazwa fundacji "Ładne Historie" idealnie pasowała do tematu czwartkowego szkolenia online na Skypie z Dojrzałą Partycypacją, którego celem było opowiadanie historii tak, by słuchacz oniemiał z zachwytu i wszystko zapamiętał. Tego próbowała nas nauczyć Marysia Zięba, założycielka i prezeska "Ładnych Historii", specjalistka m.in. od wniosków o granty: 
Wirtualna Kultura poleca Marysię każdemu, kto o własnym grancie myśli - sukces murowany. Na Wirtualną Kulturę w tym względzie nie liczcie, bo ona jest dobra, ale w konstrukcjach "No tak, ale", a to nie wróży sukcesu z grantami:

Sztuka opowiadania (mówienia) przydaje się też na co dzień. W ramach ćwiczenia konstrukcji "Jestem  *** jak *** " Wirtualna Kultura wymyśliła zdanie:

Jestem dziś bardzo zajęta jak pingwin w ZOO.

Zdanie było bez sensu, no bo czy pingwin w ZOO może być czymś zajęty? Na szczeście Marysia uważała, że pingwin jest cały dzień zajęty wierceniem się po wybiegu. Ćwiczenie zostało zaliczone Wirtualnej Kulturze. Marysia podała taki przykład

 Jestem zaciekawiona jak niemowlę po otworzeniu oczu.

Chyba już się domyślacie, o co chodziło w ćwiczeniu - porównanie miało zaskakiwać. Wirtualna Kultura kocha takie zadania, bo matematyczne myślenie się przydaje. Porównanie "Ciemny jak noc" jest zbyt szablonowe.

W drugim ćwiczeniu trzeba było "uatrakcyjnić" zdanie 

"Siedziałam w parku na kocu, czytałam książkę i myślałam o niebieskich migdałach". 

Wirtualna Kultura w modyfikacji zdania zastosowała czas teraźniejszy, plastyczne detale i odniosła się do zmysłu, bo takie zabiegi są, zdaniem Marysi, skuteczne:

"Siedzę od rana w parku na różowym kocu, czytam na głos książkę o motylach i myślę, czy niebieskie migdały są niebieskie jak niebo czy jak zupa jagodowa. "

Natomiast Ela z Nadodrza napisała tak:

"Siedziałam na łące pełnej kwiatów, na kraciastym kocu i czytałam książkę o miłości, ale nie mogłam się skupić, bo moje myśli latały jak motyle."

Marysia była zachwycona, że obie napisały o motylach. Inni uczestnicy też mieli świetne pomysły - może swoje zdania napiszą w komentarzach do wpisu?

Opowiadanie zrobi wrażenie na słuchaczu, jeśli zdania będą krótkie, mówione w różnym tempie, z metaforami i odnoszeniem się do zmysłów, no i koniecznie z puentą. Dygresje są zakazane, a to jest słaby punkt opowieści Wirtualnej Kultury! Ważna jest też gestykulacja, pauzy i coś unikalnego od serca. W opowiadaniu ważny jest bohater, moment przełomowy i w miarę możliwości szczęśliwe zakończenie.

Marysia część teoretyczną szkolenia uzupełniła filmikami z YouTube, a zakończyła przykładami wniosków o mini granty. Bardzo pouczające. Nawet powiedziała, jak mógłby wyglądać w skrócie biogram i wniosek Wirtualnej Kultury o mini grant na przeprowadzenie warsztatów z prowadzenia blogów.

Niestety Wirtualna Kultura przez pomyłkę usunęła spotkanie ze Skypa i nie ma teraz dostępu do prezentacji Marysi. Uratowały ją własne notatki w zeszycie! Dodatkowe materiały, zalecane przez Marysię, znalazła w internecie:
Miłego oglądania! Żałujcie, że nie było Was na szkoleniu.

Zadanie domowe. Spróbujcie ułożyć porywającą opowieść o wiewiórce spotkanej w parku!

Uwaga. Link do wiersza Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, podany w komentarzu Oli: Wiersz "Wiewiórka"

Krystyna - Wirtualna Kultura.

4 komentarze:

 1. Irena ze Szczepina27 września 2020 11:34

  "Ładne Historie" to bardzo ciekawy pomysł na opowiadanie tak, by zrobić wrażenie na słuchaczach. To trudne. Wiem coś o tym.Seniorom naszego klubu trudno jest się skupić na słuchaniu, a tym bardziej zapamiętaniu. Jak opowiadać? Oto jest pytanie.Jestem bardzo ciekawa kto ułoży porywającą opowieść o wiewiórce spotkanej w parku, lesie?Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Irenko, czekam na szczepińskie opowieści o wiewiórkach i polecam park między Popowicami i Kozanowem, gdzie wiewiórek są setki.

   Krystyna

   Usuń
 2. W linku jest historia takiej wiewiórki i rewelacyjny przykład stylu, w jakim dobrze byłoby opowiadać:
  https://pl.wikisource.org/wiki/Wiewi%C3%B3rka_(Pawlikowska-Jasnorzewska,_1933)
  Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olu, dzięki za wiewiórki Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
   Dopisałam link we wpisie.

   Krystyna

   Usuń