sobota, 19 września 2020

RBG odeszła

Dwa lata temu przy okazji otwarcia wystawy "Niezwykłe Dolnoślązaczki" Wirtualna Kultura dowiedziała się, co oznacza skrót RBG i obejrzała niesamowity film dokumentalny "RBG", nominowany do wielu nagród, w tym do Oscara (chętnie obejrzałaby film jeszcze raz):

Od tego czasu zwracała uwagę na każde prasowe doniesienie o RBG, czyli o Ruth Bader Ginsburg. Wspomniała o niej w felietonie, opublikowanym w Gazecie Senior,

Wczoraj z wielkim żalem i smutkiem przeczytała, że RBG nie ma już wśród nas. W Wysokich Obcasach przytacza się następującą historię z życia RBG:

"W małżeństwie pomaga, żeby od czasu do czasu być głuchą" - powiedziała jej na weselu teściowa i wręczyła zatyczki do uszu."  To była jedna z najcenniejszych rad, jakie dostałam - mówi Ruth Bader Ginsburg. Stosowałam ją nieraz w sądzie najwyższym.

Ruth Bader Ginsburg niezwykła kobieta, ikona feminizmu i legenda popokultury, odegrała bardzo ważną rolę w walce o prawa kobiet i równouprawnienie. Wirtualna Kultura jest przekonana, że sami znajdziecie w internecie dużo polskich artykułów o tej wspaniałej sędzi amerykańskiego sądu najwyższego. 

Spróbujcie skorzystać z internetowego automatycznego tłumaczenia z angielskiego na polski, żeby przeczytać, co o RBG piszą w angielskiej wersji Wikipedii (wersja angielska jest dłuższa niż polska):

 • kliknijcie: RBG - Wikipedia (angielska),
 • kliknijcie: RBG - Wikipedia (polska).

 • A tak ją teraz wspominają (wybierzcie polski przekład napisów):
  Możecie też obejrzeć zapowiedź filmu fabularnego opartego na faktach z życia RBG - trailer bije rekordy popularności:
  Krystyna - Wirtualna Kultura

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz