wtorek, 22 listopada 2022

Logistyka i domki dla nietoperzy


Co jest najlepsze na jesienny dzień bez słońca? Każdy ma inną odpowiedź. Może to być książka, kino, muzeum - trudno się zdecydować. Tydzień temu, w środę, Wirtualna Kultura wybrała się na artystyczny spacer, zorganizowany przez Ewę Plutę, po galeriach niehandlowych: 

Wyjście z domu wymagało odwagi, bo lał deszcz. Szybko się okazało, że artystyczny spacer będzie miał kilka dodatkowych, nieoczekiwanych walorów. Jednym z nich była Żyjnia, która mieści się w prawej części Galerii BWA przy ulicy Świdnickiej, i pełni rolę sanatorium w mieście:
Uczestniczki spotkania zaraz po wejściu do Galerii powitała Magda Weber, opiekunka Galerii BWA, i poczęstowała różnymi aromatycznymi herbatami w oryginalnych, nietypowych, artystycznych kubkach. Potem uczestniczki rozsiadły się na seledynowych "kapeluszach" wśród zasłon i kwiatów w podobnych odcieniach. Po wysłuchaniu historii i koncepcji Żyjni wąchały zapachy całego otaczającego nas świata. Magda Weber i Ewa Pluta są na zdjęciach na początku wpisu.

Zapachy z otaczającego nas świata były zamknięte w ciemnych buteleczkach. Wirtualna Kultura była w szoku, że są tak różnorodne i trwałe. Zapachy lasu, drzew były miłe dla nosa, a jakiegoś stawu raczej nie. To wszystko wymyślili artyści. Kliknijcie jeszcze raz na link powyżej.W drugiej części wizyty w Galerii BWA zwiedzono wystawę czasową "Matka ziemia":
Wirtualna Kultura z podziwem słuchała Ewy Pluty i Magdy Weber, jak tłumaczyły, co chciały nam przekazać twórczynie prac artystycznych. Ten duet świetnie się uzupełniał. Macierzyństwo istniało w dawnej sztuce, ale było dalekie od realiów. Teraz to się zmieniło. Zdjęcie matek z dziećmi na pniach było protestem przeciwko zmianie prawa, ułatwiającej ścinanie drzew. Przy okazji Wirtualna Kultura poznała słownictwo młodych matek. Przygotowanie dziecka do wyjścia z domu, np.do przedszkola lub szkoły, to logistyka. Słowo "logistyka" Wirtualna Kultura poznała chyba 10 lat temu, więc domyśliła się, o czym Ewa opowiadała.

Macierzyństwo to nie tylko "matka", to też "ojciec". Jeśli wybierzecie się na wystawę "Matka ziemia", to koniecznie zapytajcie o historię powstania pracy, która jest widoczna na drugim zdjęciu powyżej - ojciec i syn śpią w różnych pozycjach.  Druga część artystycznego spaceru była na wernisażu w klubo-galerii "Sztuka na miejscu" przy ulicy Łaciarskiej 4. To nowe dla Wirtualnej Kultury - czynne od godz. 12 (za wyjątkiem poniedziałku) - miejsce, w którym można usiąść wygodnie w fotelu, napić się kawy i podziwiać dzieła sztuki. 
Tym razem uczestniczki artystycznego spaceru z Ewą Plutą trafiły na rozpoczęcie wernisażu prac dyplomowych studentów Akademii Sztuk Pięknych "Design - barometr zmian społecznych", czynnej do 4 grudnia 2022. Zgodnie z tradycją organizatorzy witali gości czerwonym i białym winem. 

Wystawa zaskakiwała artystycznym (dziwnym?) spojrzeniem studentów na codzienne przedmioty, na przykład, na budki dla nietoperzy i przedmioty dla seniorów. Kliknijcie na miniatury zdjęć powyżej.

Teraz Wirtualna Kultura czeka na następny spacer z Ewą - będzie w grudniu!

Uwaga. Spacer z Ewą miał jeszcze jeden dla Wirtualnej Kultury "walor": spotkała na nim bardzo miłe czytelniczki bloga 60+ Wirtualna Kultura.

Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz