poniedziałek, 28 listopada 2022

Wernisaż Krystyny Ptak


Wirtualna Kultura podziwia artystów, którzy artystami stają się dopiero w czasie dojrzałej dorosłości. Krystyna Ptak odkryła swój talent i pasję malarską na prowadzonych przez Anię Jurkowską zajęciach w Żółtym Parasolu. Potem kontynuowała to na warsztatach pracowni malarskiej Katarzyny Kulpy w Konturach Kultury i w Akademii Sztuki Trzeciego Wieku pod kierunkiem Mateusz Budzyńskiego. Oto nagranie z wystawy malarskiej Krystyny Ptak i Urszuli Sędzik rok temu: 

Dzisiaj wrocławianie mogli spotkać Krystynę Ptak na wernisażu jej prac w siedzibie Stowarzyszenia Żółty Parasol i Partnerzy. Wernisaż otworzyła Ania Jurkowska (kliknijcie na pierwsze zdjęcie). Na drugim zdjęciu możecie zobaczyć też Monikę Grotowską, również uczestniczkę zajęć z Anią Jurkowską.


Oprócz stałych bywalców z Żółtego Parasola, wernisaż zgromadził wielu znajomych i przyjaciół Krystyny Ptak, którzy wdawali się z nią w ciekawe dysputy. W tej sytuacji Wirtualna Kultura nie mogła przeprowadzić "dochodzenia", co artystka chciała nam powiedzieć w swoich dziełach. Dowiedziała się tylko, że artystka nie maluje codziennie, a "krzywy obiekt" na pierwszym zdjęciu powyżej  był zabiegiem zamierzonym i nie ma nic wspólnego z krzywą wieżą w Pizie. 

Na drugim zdjęciu powyżej jest obraz z roku 2019 zatytułowany "Pierwszy". Wirtualna Kultura nie wie, co słowo "pierwszy" oznacza. Czy to jest pierwszy obraz namalowany w roku 2019? Krystyna Ptak nie ukrywa, że namalowała już bardzo dużo obrazów. Jeden z jej znajomych wyraził żal, że na wystawie nie ma obrazu z kajakami. Kajaki podobno wiążą się z bardzo miłymi wspomnieniami.

Wirtualnej Kulturze najbardziej podobają się skrzypce (kliknijcie na miniaturę zdjęcia poniżej). Na drugim zdjęciu jest zestaw dwóch obrazów - jesiennego i zimowego. W sam raz na aktualną porę roku.


Wernisaż był okazją do nieoczekiwanych spotkań - Monika spotkała Anię (kliknijcie na pierwsze zdjęcie poniżej) - oraz do uzupełniania wiedzy. Wirtualna Kultura dowiedziała się od Wacława, artysty znanego Krystynie Ptak, że

"Artystę poznaje się po parciu od środka".

W pierwszej chwili ona nie wiedziała, o jakie parcie chodzi, bo rzadko bywa wśród artystów. Wacław dopowiedział, że "parcie od środka" oznacza chęć wystawienia swoich obrazów. Wobec tego Krystyna Ptak jest prawdziwą artystką - ona lubi wystawiać swoje obrazy. Maluje po to, by inni jej dzieła oglądali. Możecie to zrobić aż do stycznia 2023 w Żółtym Parasolu.


Uwaga. Ostatnie zdjęcie powyżej to dowód, że zachowano tradycję wernisaży - był poczęstunek. Wirtualna Kultura bardzo lubi jabłka i gruszki.

Dodatek. Kto wie, jaki znany malarz mógł chyba zainspirować Krystynę Ptak i autora poniższej "reprodukcji", którą Wirtualna Kultura ogląda od lat (kliknijcie na obrazy jesienno-zimowe powyżej). Obrazy łączą "czarne budynki" z prawej strony.


Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. „Pierwszy obraz” jest rzeczywiście pierwszym namalowanym przez Krysię obrazem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za wyjaśnienie. Pierwszy obraz zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie swoją prostotą.

   Krystyna

   Usuń
 2. Po przeczytaniu tego wpisu poczułam się jakbym była na wernisażu.
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 3. Zakradł nam się błąd i pewnie jak wszystkie błędy w sieci będzie sobie żył własnym życiem. Tym niemniej skoryguję go. Prowadzący zajęcia z malarstwa na ASTW to Mateusz Budzyński. Mam nadzieję, że nigdy się nie dowie o takim swobodnym potraktowaniu jego imienia i nazwiska.
  Krysia Ptak

  OdpowiedzUsuń
 4. Poprawiłam imię Budzyńskiego we wpisie. To na stronie Żółtego Parasola była i jest ta pomyłka.
  Krystyna

  OdpowiedzUsuń