niedziela, 6 listopada 2022

Z myślą o wrocławianach młodych i starszych

We Wrocławiu mamy 177 tys. osób, które ukończyły 65. rok życia. Na początku września 2022 ruszyła kolejna edycja "Koperty życia". Kampanię przygotował MOPS. W 2018 r. przygotowano 50 tysięcy takich kopert. Tym razem 10 tysięcy. 
Kopertę życia można samemu wydrukować:
"W skład „koperty życia” wchodzą:
 • karta informacyjna przeznaczona do uzupełnienia wraz z woreczkiem foliowym z zamknięciem strunowym, zabezpieczającym jej zawartość,
 • magnes na lodówkę z logo projektu, za pomocą, którego można przymocować kartę informacyjną na lodówkę,
 • naklejka na lodówkę informująca służby medyczne o istnieniu karty informacyjnej, która umieszczona jest wewnątrz lodówki. To alternatywa dla osób, które nie mają możliwości przyczepienia magnesu do lodówki, np. w przypadku lodówek w zabudowie."

7 listopada 2022 o godz.19 
kolejny "poniedziałek z Kalamburem" w Art Cafe Kalambur (dawna kawiarnia „Pod Kalamburem”) przy ulicy Kuźniczej 29a. 

"Coś nie ma Staszka... Tak zaczyna się ballada Artura Kusaja o Staszku Wolskim, o Wolancie. Nie ma go już ponad rok, ale z nami ciągle jest: we wspomnieniach, opowieściach, anegdotach, tekstach, zdjęciach, piosenkach… I tak właśnie, jak przyjaciele, chcemy się z nim spotkać w ten listopadowy, kalamburowy wieczór.

Gospodynią wieczoru będzie tradycyjnie Halina Litwiniec. Część wspomnieniowo-artystyczną spróbuje ogarnąć Artur Kusaj."


11 listopada
 2022 na placu Wolności wyruszy Radosna Parada Niepodległości, a potem będzie potańcówka pod chmurką: 
"Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada, odbędzie się Wrocławska Potańcówka pod gołym niebem. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza wszystkich na plac Wolności, który po raz kolejny zmieni się w wielki taneczny parkiet.

(...) Wrocławska Potańcówka rozpocznie się o godz. 10:30 - po tym, jak spod NFM wyruszy Radosna Parada Niepodległości i potrwa do godz. 16:00."


Od 5 do 13 listopada 2022 przy stadionie Tarczyński Arena Wrocław działa wesołe miasteczko. Atrakcje są płatne:

18 listopada 2022
o godzinie 17tej Politechnika Wrocławska otworzy swoje laboratoria. Będą pokazy, warsztaty, 40 atrakcji do późnych godzin nocnych:
"Co dzieje się w laboratoriach Politechniki po godzinach? Przyjdź i sprawdź! Otwieramy dla ciebie nasze laboratoria i pracownie. Naukowcy PWr pokażą, jak rozmawiają ze sobą maszyny, dadzą wskazówki, jak uwarzyć najlepsze piwo, nauczą szermierki elektronami, a nawet zdradzą, jak skutecznie oszczędzać energię w domu.

Startujemy 18 listopada o godzinie 17, a skończymy późno w nocy. Zabierzemy cię do miejsc, które na co dzień nie są dostępne dla każdego. Przygotowaliśmy ponad 40 wydarzeń - zaprosimy cię m.in. do laboratorium chemicznego, komory klimatycznej, laboratorium termodynamiki, Geocentrum czy pracowni oftalmicznej
."


Sklep społeczny
. Na portalu Wrocławia w zakładce dla mieszkańców można przeczytać informację o sklepie społecznym:
" Sklep społeczny we Wrocławiu wchodzi w fazę ostatnich przygotowań. Teraz ruszamy z promocją, czekamy na odbiory Sanepidu i na… towar. Za chwilę ruszy sprzedaż, ale do tego czasu przyszli klienci muszą odebrać z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zaświadczenia, dzięki którym wyrobią w sklepie specjalne karty. Dzięki nim będą mogli zrobić zakupy w sklepie społecznym – informuje Agata Gwadera-Urlep, radna miejska Wrocławia, pomysłodawczyni sklepu.

Sklep społeczny będzie działał przy ul. Sądowej 14 w formule półzamkniętej – nie będzie można wejść do niego z ulicy i zrobić zakupy. Otwierając taki sklep, pomagamy ludziom wyjść z ubóstwa.

(...) Kiedy byłam na otwarciu sklepu społecznego w Legnicy, półtora roku temu, to np. zupki instant, taki zwykły żurek, kosztowały 50 groszy, a kilogram owoców lub warzyw – złotówkę. Natomiast parówki były o 75 procent tańsze - to bardzo dużo – mówi Gwadera-Urlep.

Uwaga. Zdjęcia przysłała Zosia. Kliknijcie.

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. Dziękuję, super wiadomości. Seniorka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z jednej strony jestem wdzięczny Wirtualnej Kulturze za te wszystkie informacje o wydarzeniach we Wrocławiu :-), ale z drugiej strony przykro mi ze nie moge obecnie w nich uczestniczyć. Taki interesujący Wrocław a mnie tam nie ma. :-(
  Może ktoś by sie wybrał na ten wykład 18 Listopada 2022, 20:00-21:30 (Piątek) w Noc Politechniki , "Co fizycy widza poza zasięgiem światła latarni, czyli o nowych przełomach na skale Einsteina" i streścił o czym tam mówiono?
  Zbyszek B.

  OdpowiedzUsuń