poniedziałek, 14 listopada 2022

Życzliwość ma moc


Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień odbywa się 21 listopada. W tym roku po raz 50ty jest obchodzony w 180 krajach, a w Polsce po raz siedemnasty. To Wrocław był pierwszym miastem w Polsce, w którym ten dzień obchodzono. W tym roku zapowiada się on bardzo ciekawie, a jego hasłem jest: "Życzliwość ma moc":

Co roku znakiem rozpoznawczym tego święta we Wrocławiu są grafiki (plakaty) Andrzeja Tylkowskiego. 
Oto zdjęcia kilku plakatów prezentowanych na wystawie w Galerii Magnolia Park (kliknijcie):
Oferta wydarzeń jest bogata:

 • "od 07.11.2022 r. – „Życzliwa wystawa” w Magnolia Park
 • 10-24 .11.2022r. – „Życzliwa wystawa” – ul. Oławska
 • od 14. 11.2022 r. – Życzliwa Biblioteka – szereg wydarzeń w filiach MBP (zajęcia płatne, obowiązują zapisy, informacje na stronie MBP), kliknijcie: Warsztaty na Dzień Życzliwości w bibliotece
 • 18.11.2022, godz. 13.00 – “Uśmiech, podaj dalej!” - uśmiechnięte zdjęcie w Rynku, kliknijcie: Uśmiech podaj dalej
 • 19.11.2022, godz. 12.00 - „Z wizytą we wrocławskim Hogwarcie”, Muzeum Sztuki Mieszczańskiej - Stary Ratusz (zajęcia płatne, obowiązują zapisy, informacje na stronie MMW)
 • 20.11.2022 – gra miejska - „Bądź Życzliwy! Nieś PoMOC!”, obowiązują zapisy
 • 21.11.2022, godz. 17.00 – spotkanie z prof. Markiem Kaczmarzykiem „Skąd się bierze życzliwość. Neurobiologia ewolucyjna przychylności.”, Kino HELIOS Magnolia Park (obowiązują darmowe wejściówki). Po spotkaniu, o godz. 18.00 – „SONATA” – pokaz filmu – Kino Helios Magnolia Park (obowiązują darmowe wejściówki). Bilety darmowe na spotkanie z prof. Markiem Kaczmarzykiem oraz na pokaz filmu „Sonata” będą dostępne od 16.11 w kasie kina HELIOS Magnolia Park.
 • 21.11.2022 r., godz. 20.00 - Nocne Listowanie na Politechnice Wrocławskiej", kliknijcie: Nocne listowanie w Politechnice Wrocławskiej

Do tych wydarzeń trzeba jeszcze dodać specjalny pokaz filmu "Amelia" w Nowych Horyzontach 21 listopada, godz. 19 (obowiązują bilety): 

Wirtualna Kultura pierwsza raz brała udział w Dniu Życzliwości w roku 2014.  Jeszcze nie wie, co będzie robić w tym roku. Film Sonata już widziała i go poleca: 
"Autentyczny bohater filmu, Grzegorz Płonka z Murzasichle, dopiero w wieku 14 lat został prawidłowo zdiagnozowany. To nie był autyzm tylko głęboki niedosłuch. W filmie można zobaczyć, jak daleka i wyboista była droga tego dziecka do nauczenia się, na przykład, rozumienia słów i mówienia oraz do pokonania barier systemowych, by wreszcie mogło ono zrealizować swoje marzenie, a było nim zagranie Sonaty Księżycowej Beethovena. Ogromna miłość i determinacja rodziców odegrały kluczową rolę."


Może wybierze się ona na spotkanie autorskie do Biblioteki Sąsiedzkiej w Żółtym Parasolu na Ołbinie, które przypadkowo wypada w Dzień Życzliwości o godzinie 17:30:

"Już 21.11 o godzinie 17.30 zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z cyklu Goście Biblioteki Sąsiedzkiej
Będziemy mieli ogromną przyjemność gościć w naszej bibliotece niezwykle utalentowanych mieszkańców Ołbina:

Lecha Molińskiego i Jerzego Wypycha - autorów książki „Nikt nie woła każdy pamięta”.

Dzięki nim odbędziecie podróż po Dolnym Śląsku śladami filmowych realizacji i ich twórców. Odnajdziecie w znanych kadrach filmowych dolnośląskie pejzaże, poznacie niezwykłe historie z planów zdjęciowych. 
Książkę możecie wypożyczyć w Bibliotece Sąsiedzkiej, a w trakcie spotkania będzie można również zakupić egzemplarz z autografem."

Wirtualna Kultura o bohaterach spotkania i ich książce już na blogu pisała:
Wpis przeczytajcie zanim wybierzecie się na spotkanie.

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

 1. Oj przyda sie, przyda. Przydałoby sie więcej dni życzliwości w ciągu roku i w ogóle więcej życzliwości poza dniami życzliwości" :-)
  Czy Wirtualna Kultura wybiera się na to arcyciekawe spotkanie z prof. Markiem Kaczmarzykiem „Skąd się bierze życzliwość. Neurobiologia ewolucyjna przychylności.” ? Magnolia to jak kamieniem rzucić od Popowic :-)
  z wielkim uśmiechem,
  Zbyszek B.

  OdpowiedzUsuń