sobota, 28 stycznia 2023

Spotkanie z Lvem Sternem

Wirtualna Kultura uświadomiła sobie, że bywała w Muzeum Architektury we Wrocławiu częściej z powodu jakichś wydarzeń niż z powodu wystaw. Wreszcie miała okazję, by obejrzeć tam wystawę z "oprowadzaniem" przez kuratorkę wystawy. Upewniła się, że zwiedzanie bez oprowadzania nic nie daje, poza "optycznymi" wrażeniami. Dlatego żałujcie, że 25 stycznia 2023 nie wybraliście z Ewą Plutą na Senior Art Walk do Muzeum Architektury na wystawę czasową prac Lva Sterna, po której oprowadzała Marta Czyż, kuratorka wystawy. 

Kliknijcie na poniższe linki, by poznać Lva Sterna (architekta, rzeźbiarza i malarza), jego dorobek i opis wystawy: 


Marta Czyż i Ewa Pluta znają artystę osobiście (kliknijcie na pierwsze zdjęcie). Dzięki temu mogły opowiadać nie tylko o prezentowanych na wystawie pracach, ale też o motywacji do ich stworzenia. Co więcej, Marta Czyż zdradziła szczegóły przygotowań do wystawy i jaki na to wpływ miał Lev Stern, który przy tworzeniu niektórych prac brał pod uwagę, że będą one prezentowane w Muzeum Architektury. Taka technika nazywa się sztuką "in situ". Wirtualna Kultura nie spodziewała się, że na wystawie zobaczy m.in. prace z roku 2022. Taką pracą jest "Brama miłosierdzia", która składa się z obrazu (otwartych złotych drzwi) i rzeźb idących postaci, wykonanych z aluminium i pomalowanych farbą. Obraz został zrobiony "in situ".W rozmowie w Radio Wrocław Lev Stern powiedział, że prace odpływały od niego i łączyły się z przestrzenią kościoła, w którym muzeum jest. Przestrzeń Muzeum Architektury zachwyciła go. Posłuchajcie nagrania rozmowy Lva Sterna i Marty Czyż w Radio Wrocław:

Duże wrażenie na wystawie robi "portret tych, co odeszli" - Shoa (kliknijcie na pierwsze zdjęcie poniżej). Przy tworzeniu prac Lev Stern wykorzystywał ramy kupowane "na starociach". Tworzył z nich rzeźby. Fragmenty ram są też częściami obrazów (instalacji).Oglądając jedną z takich instalacji, Wirtualna Kultura uległa złudzeniu, że są to cegły - nie obraz na płótnie.


Zaproponowana przez Martę Czyż kolejność zwiedzania wystawy miała dodatkowy walor. Najpierw obejrzeliśmy zdjęcia prac architektonicznych Sterna, budynków wybudowanych w Izraelu w bardzo prestiżowych miejscach. Słynny jest mur zakrywający szkołę - powstał z kamieni specjalnie wykopanych z jakichś tarasów. 


Potem obejrzeliśmy część wystawy z rzeźbami, wyżej położoną, by z góry spojrzeć na "obraz", który tworzyła niżej położona część wystawy razem z ścianami kościoła, a na końcu Bramę miłosierdzia.W piątek, 3 lutego 2023, o godzinie 17 w Muzeum Architektury będzie spotkanie z Lvem Sternem z okazji premiery katalogu. Będą jego twórcy. Wystąpi wrocławski zespół kameralny Tea for Two. Wstęp wolny.


Dodatek. Spacery artystyczne z Ewą Plutą odbywają się raz w miesiącu. Ostatni w czerwcu będzie na Przeglądzie Sztuki SURVIVAL: 23 do 27 czerwca 2023, w Starej Zajezdni Popowice,

Uwaga. Zdjęcia od drugiego do siódmego zrobił Krzysztof Bełkowski, ostatnie Ania, pozostałe Wirtualna Kultura. Możecie na nich zauważyć kilka znanych Wirtualnie Kulturze uczestniczek zwiedzania: Anię, Jolę, Lucynę, Sylwię. Kliknijcie na miniatury zdjęć.
Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Szkoda, że nie udało mi się dotrzeć na wystawę. Po obejrzeniu relacji foto wystawa zapowiada się bardzo ciekawie, a jak jeszcze przewodnik opowiada, to jest pełny obraz tego, co się widzi na żywo.
  Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudny wpis i zdjęcia. Zwłaszcza jedno. Moje ulubione. Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze ze sa jeszcze takie tradycyjne wystawy, bo większość współcześnie twórczości ukierunkowanej na optyczne wrażenia robiona jest przy pomocy narzędzi pozwalających na tworzenie dzieł przekraczających możliwości naszej wyobraźni , włączając w to efekty dynamiczne i dźwiękowe nieosiągalne w tradycyjnym malarstwie i rzeźbie. .
  Zbyszek B.

  OdpowiedzUsuń