wtorek, 16 stycznia 2024

12 wystaw czasowych w Muzeum Narodowym Wrocław - relacja z konferencji prasowej


Wirtualna Kultura odkryła wrocławskie muzea dopiero, gdy na emeryturze została blogerką. Nie myślała, że będzie ich fanką. W latach 2016-2017 pisała często o muzeach na swoim pierwszym blogu "Popowiczanie". Kto to widział, żeby 

Na blogu "Wirtualna Kultura 60+" nie brakuje wpisów o wystawach i zajęciach w muzeach. Do tego doszły relacje z konferencji prasowych.

Wczoraj Wirtualna Kultura była na konferencji prasowej otwierającej 2024 rok w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. 
Konferencja była w hotelu The Bridge na pl. Katedralnym. Muzeum i hotel są zaprzyjaźnione. Oddziela je Odra. Dr hab. Piotr Oszczanowski, Dyrektor MNWr, z dumą podkreśla, że Muzeum jest państwową instytucją kultury, prowadzoną przez Ministerstwo.

Na konferencji Wirtualna Kultura dowiedziała się wielu ciekawych rzeczy o Muzeum Narodowym Wrocław, w którym pracuje 240 pracowników. Muzeum odnosi sukcesy w konkursach w kraju i za granicą. Świętuje różne jubileusze muzeum i jego pracowników. Rozwija się, korzysta z projektów unijnych. Liczba odwiedzających stale rośnie i to szybko. W finisażu wystawy o rokoko wzięła udział rekordowa liczba zwiedzających (2000). To efekt m.in. 10 lat "dyrektorowania" Piotra Oszczanowskiego i zgranego zespołu.

MNWr to muzea w gmachu głównym (pl. Powstańców Warszawy 5) i w Pawilonie Czterech Kopul koło Hali Stulecia oraz Muzeum Etnograficzne i Panorama Racławicka. Kilkanaście wystaw czasowych w roku 2024 w Muzeum Narodowym we Wrocławiu robi wrażenie. O trzech z nich Wirtualna Kultura pisała już na blogu:
Oto pełna lista wystaw czasowych 2024:


Wirtualną Kulturę szczególnie zainteresowała wystawa czasowa w Muzeum Etnograficznym 

"Rzeczy przysposobione, 17 lutego – 25 sierpnia 2024, Muzeum Etnograficzne
Kuratorka wystawy ze strony MNWr ME: Marta Derejczyk

Jaki jest stosunek mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i Szczecina do przedwojennego dziedzictwa swojego miasta? Czy w ich otoczeniu znajdują przedmioty sprzed wojny? Jak do nich trafiły? Jakie miejsce zajmują w hierarchii rzeczy?

Wystawa stanowi próbę odpowiedzi na powyższe pytania. Pokazane zostaną fotografie Łukasza Skąpskiego oraz przedmioty wypożyczone od osób prywatnych – mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i Szczecina. Ostatnim elementem wystawy będą fragmenty wywiadów będących rezultatem etnograficzno-artystycznego projektu, prowadzonego w latach 2019–2022 w obu miastach."

Po powrocie z konferencji Wirtualna Kultura "siadła" do Internetu i znalazła książkę, o której była mowa na konferencji w związku z wystawą "Rzeczy przysposobione":
To jeszcze jeden argument, dla którego ona chce się zająć "poniemieckością" ziem odzyskanych. Czy pamiętacie ten wpis:

Każdy z uczestników konferencji prasowej dostał wyjątkowy kalendarz, gruby jak album, ilustrowany zdjęciami dzieł z MNWr. Jest to efekt pracy wielu osób z MNWr. 

Myślą przewodnią kalendarza jest posiłek - jeden z rytuałów w życiu człowieka. Słowo wstępne na ten temat napisał Piotr Oszczanowski i zakończył życzeniami:

"(...) I nimi właśnie dzielimy się z Państwem, mając nadzieję, że dostrzeżemy wspólnie pewne niezwykłe piękno, które kryją i te potrawy, i te naczynia, i te proste posiłki oraz rzokoszne wystawne bankiety.

Niech nigdy nam tych przyjemności - nie tylko smakowych, ale też estetycznych - w tym roku nie zabraknie! Życzę Państwu smacznego!"

Wirtualna Kultura teraz "główkuje" jak ten kalendarz wykorzystać. Jest w nim sporo miejsca na notatki.  
Kliknijcie na miniatury zdjęć z konferencji prasowej. Na ostatnich dwóch jest zestawienie zdjęć z kalendarza, rozpoczynających poszczególne miesiące.
 
Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

 1. Inspirujesz mnie swoimi opisami, już wiem gdzie muszę być w najbliższym czasie. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie ❤️

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję, dziękuję, dziękuję. Warto znać Ciebie, Krysiu.!! Te blogi to skarb.!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za kolejny bardzo ciekawy wpis. I jak tu nie podziwiać Twojej pracowitości, precyzji i wiedzy. Pozdrawiam cieplutko już w Nowym 2024 Roku. Irena ze Szczepina

  OdpowiedzUsuń
 4. DZIĘKUJĘ
  Kazia

  OdpowiedzUsuń