piątek, 12 stycznia 2024

Co Wirtualna Kultura robi w Narodowym Forum Muzyki?


Kto z Was wie, co Wirtualna Kultura robi w Narodowym Forum Muzyki? Chyba nikt. Ona z Anią zapisała się do Akademii Melomana i jest jej słuchaczką od 1 października 2023. 
Wczoraj Wirtualna Kultura i Ania wzięły udział w kolędowym spotkaniu słuchaczy Akademii Melomana w NFM. Spotkanie prowadziła (śpiewała) Anna Wilczyńska. Na fortepianie grał Paweł Mazur - kierownik działu edukacji i popularyzacji muzyki: 
Anna Wilczyńska jest koordynatorem projektu Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj tato: 

Każdy z uczestników spotkania dostał teksty wszystkich zwrotek 12 kolęd. Miło było ich posłuchać przy kawce i ciasteczku, w rodzinnej atmosferze. Była to też okazja do wysłuchania wzruszających wspomnień z kolędami w tle. 

Akademia Melomana jest dla dorosłych.

I semestr: 1.10.2023–12.02.2024
II semestr: 13.02.2024–30.06.2024

Seniorzy 60+ za jeden semestr płacą 200 zł. W ramach tego mają, na przykład, darmowe bilety na dwa koncerty w NFM. Wirtualna Kultura wybrała się na:
Uczestnicy Akademii Melomana mogą chodzić (dobrowolnie) na cykle wykładów, brać udział w warsztatach i spotkaniach z ciekawymi ludźmi, itp. 
Wirtualna Kultura wybrała cykle wykładów "Wiedza o Orkiestrze" i "Muzyczny Wrocław". Nie zdecydowała się na "Rytmikę dla dorosłych" i "Taniec ludowy". Rytmika ją intryguje. Może w semestrze letnim tam zajrzy.

Bardzo podobał się jej wykład inauguracyjny prof. dr hab. Remigiusza Pośpiecha – muzykologa, dyrektora Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego:

"Nie tylko nauczyciel Fryderyka Chopina. Wkład Józefa Elsnera (1769-1854) w rozwój polskiej kultury muzycznej."

Okazało się, że Wirtualna Kultura nie miała pojęcia, że polska muzyka zaczęła się od Józefa Elsnera. pochodzenia niemieckiego. Szlak jego życia: Grodków, Wrocław, Wiedeń, Brno, Lwów, Warszawa. Warto o nim poczytać: 
Wirtualna Kultura wybiera się też na wykład otwarty "Muzyka i teatr" profesora Mirosława Kocura. Pisała o tym we wpisie:
Profesor Kocur to bardzo ciekawa i lubiana postać. Wirtualna Kultura o profesorze pisała na blogu przy okazji wystawy "Twarzą w twarz" w Pawilonie Czterech Kopuł: 
Kliknijcie też tutaj:  Mirosław Kocur - Wikipedia.


Uwaga. Kliknijcie na miniaturę zdjęcia zrobionego na kolędowym spotkaniu. Wirtualna Kultura skorzystała z okazji, żeby mieć zdjęcie z Anną Wilczyńską i Pawłem Mazurem.

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

  1. Wypocznij choć na chwilę. Krysiu, kochamy .!!!!! Cię.,, bardzo.

    OdpowiedzUsuń
  2. Cudownie. Brawo Krysiu. Też mam w planach akademię melomana.Chyba w tym roku od października będę chciała zacząć. ❤️

    OdpowiedzUsuń