sobota, 13 stycznia 2024

Barbie niedoceniona?

Ojej, jak ten czas leci! Wirtualna Kultura zdziwiła się, że to 1 września 2023 pisała m.in. o filmach Barbie i Oppenheimer - myślała, że w listopadzie: 

Film "Barbie" niczym nie zaskoczył jej, polskiej kobiety wychowanej w epoce patriarchatu. Może to zachwycone filmem Amerykanki nie wiedziały, o co chodzi w tym patriarchacie? 
Znudzona filmem Wirtualna Kultura wyszła z kina, gdy Barbie wróciła do "swojego świata", w którym Ken już rządził. Czy druga część filmu była zabawniejsza, bardziej odkrywcza? Co myślicie? Dajcie znać.

Wrażenia Wirtualnej Kultury były w sprzeczności z zachwytami całego świata. "Barbie" była nominowana w dziewięciu kategoriach do Złotych Globów. Ostatecznie dostała tylko dwie statuetki - za najlepszą piosenkę filmową roku 
i przyznawany po raz pierwszy w historii nagrody Złoty Glob za osiągnięcie filmowe i kasowe. Przegrała z "Biednymi istotami", uznanymi za najlepszy film w kategorii musical lub komedia. Ogólnie  triumfował Oppenheimer:
Wirtualna Kultura nie ukrywa, że ją to ucieszyło. Zobaczymy, co będzie z Oscarami.

Polska premiera „Biednych istot" będzie 19 stycznia 2024. Pokazy przedpremierowe są w Dolnośląskim Centrum Filmowym w ten weekend:

Złote globy za najlepszą aktorkę w filmie dramatycznym uznały Lily Gladstone za rolę w „Czas krwawego księżyca"
Rozpisują się o niej media. Na przykład,
Najlepszym aktorem został Cillian Murphy za rolę Oppenheimer. Wirtualna Kultura mogłabym film obejrzeć jeszcze raz, ale z kanapkami w torebce (film jest bardzo długi):

Najlepszy film nieanglojęzyczny to „Anatomia upadku". Seanse przedpremierowe będą w Nowych Horyzontach:
Więcej informacji o przyznanych Złotych Globach znajdziecie tutaj (kliknijcie jeszcze raz):  Złote Globy, zwane "małymi Oscarami", przyznane. Triumf "Oppenheimera" (wyniki, lista zwycięzców)


Dodatek. Wirtualna Kultura jest dosyć spostrzegawcza. Obraz, który sfotografowała na wystawie "Szaleństwa rokoka" (kliknijcie na jego miniaturę), 
przykuł jej uwagę z powodu dwóch postaci: chłopca z lekką nadwagą i dziewczynki w zielonej sukience z talią jak osa. Skąd ten brak proporcji? To nie jest sprawiedliwe. Już w epoce rokoka dziewczynki musiały się głodzić? Czyżby rokoko zainspirowało twórców lalki Barbie, która też ma talię jak osa? 

Wyjaśnienie. Autorka komentarza o gorsetach przysłała link do materiałów o gorsetach dla dziewczynek:

Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

  1. Ciekawe spostrzeżenie dotyczące obrazu:) To ważny szczegół i zarazem dość ponury: dziewczynkom od małego zakładano gorsety! B.

    OdpowiedzUsuń
  2. Barbie obsypana nagrodami hmmm. Może nie potrafię "przeczytać" w tym filmie idei i wartości, jakie podobno niesie. Dla mnie to przede wszystkim reklama firmy produkującej lalki... Za to Oppenheimera obejrzę raz jeszcze zdecydowanie (nawet bez kanapek;). Psychologiczny dramat wybitnego człowieka

    OdpowiedzUsuń
  3. Cieszę się, że ktoś myśli o tych dwóch filmach podobnie jak ja. Krystyna

    OdpowiedzUsuń