poniedziałek, 13 maja 2019

Największe przepchnięcie stulecia we Wrocławiu


Wirtualna Kultura generalnie liczby 13 nie lubi, ale po tym, co ją dzisiaj spotkało, chyba będzie musiała zmienić zdanie. Trzynastego maja, o godzinie 12:20, Radio Wrocław napisało na naszym blogu komentarz z linkiem do super ważnej informacji, że jutro Odra Centrum zostanie przetransponowane z Osobowic (koło Mostu Milenijnego) do punktu chwilowego docelowego obok Śluzy Opatowice.

Radio Wrocław link do swojego artykułu o tym niezwykłym wydarzeniu podało we  wpisie


Tytuł wiadomości, która ukazała się na internetowej stronie Radia Wrocław, brzmi (kliknijcie: Największy transport stulecia we Wrocławiu):

"Tego jeszcze nie było. Największy transport stulecia we Wrocławiu".

Słowo "transport" jest mylące. Uważni czytelnicy naszego bloga doskonale wiedzą, że chodzi o przepchnięcie "Odra Centrum" Odrą. 

Wirtualna Kultura w wyżej cytowanym wpisie na naszym blogu wyjaśniła, dlaczego słowo "przepchnięcie" jest kluczowe. Ona tego dowiedziała się u źródła, czyli od Kamila Zaremby, prezesa Fundacji ONWATER.PL, twórcy pierwszego w Polsce domu na wodzie, który jest na Odrze we Wrocławiu przy Wybrzeżu Słowackiego. To on i jego Fundacja ONWATER.PL wymyślili i wybudowali Odra Centrum (kliknijcie na zdjęcie obok). 

Grupa seniorów z Żółtego Parasola odwiedziła Odra Centrum na początku kwietnia 2019, zobaczcie zdjęcia w Galerii na blogu (kliknijcie): Galeria.

Oto szczegóły jutrzejszego wydarzenia:
  • data: 14 maja 2019 r.,
  • start: godz. ok. 7, zimowisko barek na Osobowicach (z lewej strony Mostu Milejnego jadąc od ul. Legnickiej),
  • meta: godz. ok. 13-14, Śluza Opatowice.
Docelowo Odra Centrum stanie obok Mostu Grunwaldzkiego (zobaczcie pierwsze zdjęcie). Podobno jutro do pokonania jest 12 mostów. Czy to możliwe? A ile śluz?

Oto trasa:

Fragment tekstu ze strony Radia Wrocław:

"Od wtorkowego poranka Radio Wrocław będzie towarzyszyć największemu transportowi w tym stuleciu. 300-tonowe Muzeum Odry - łączna długość zestawu to 65 metrów - wodą zostanie przetransportowane z Osobowic pod Politechnikę Wrocławską. Relacja na antenie Radia Wrocław i naszej stronie internetowej. - Weźmiemy udział w śluzowaniu, ciąganiu motorówką i takich tam wygibasach - zapowiada Tomek Sikora, gospodarz poranka Radia Wrocław. - Wygibasach na serio, bo obiekt mieści się ledwo, z 10 cm zapasem, pod mostami i ma po 5 cm zapasu w śluzach z każdej strony.

(..) Od 6.00 radio Wrocław będzie towarzyszyło w przeprowadzce Centrum z tzw. zimowiska barek Osobowice 1 do centrum miasta w okolice Politechniki Wrocławskiej. Na razie Centrum stanie na terenie Śluzy Opatowice. Po ukończeniu elewacji na przełomie maja i czerwca Odra centrum zostanie przetransportowana w pobliżu mostu Grunwaldzkiego. Jutro cały poranny program z wody od 6 do 9 będziemy z płynącego Odra Centrum prowadzić program opowiadać o podróży przez Wrocław i przyszłości obiektu."

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

  1. Zaintrygowana zapowiedzią (!) śledziłam wydarzenie z zapartym tchem...
    Moje wrażenia są ciut szerzej ujęte w Wodniku Szuwarku z Wirtualną...
    Całość tematu warta uwagi. Gratuluję Krysiu i pozdrawiam ms

    OdpowiedzUsuń