piątek, 24 maja 2019

Nominowani do Literackiej Nagrody NIKE

Żółty Parasol jest zaszczycony i dumny, że gościł Urszulę Glensk w marcu w Sąsiedzkim Klubie Książki, a Wirtualna Kultura promienieje ze szczęścia, że Urszulę Glensk zna. Ta niezwykła kobieta pisze tak, że czytelnicy  nie mogą się oderwać od jej książek. Dlatego nikogo nie zaskoczył fakt, że książka: "Hirszfeldowie. Zrozumieć krew" Urszuli Glensk, wrocławianki, znalazła się wśród nominowanych do Literackiej Nagrody NIKE za najlepszą książkę, która ukazała się  roku 2018. Wirtualna Kultura gratuluje. Żółty Parasol gratuluje. Wrocław gratuluje, itd. Wszystkich cieszy nominacja!

Wirtualna Kultura dowiedziała się o nominacji dla Urszuli Glensk od Ani w niebieskich okularach. Ania jest chyba  uzależniona od Facebooka, a poza tym wszystkie gazety natychmiast napisały o nominacjach do NIKE. Listę 20 nominowanych książek ogłoszono 23 maja na Warszawskich Targach Książki, kliknijcie: Warszawskie Targi Książki:


Konkurs składa się z trzech etapów. Teraz wszyscy musimy trzymać kciuki, żeby we wrześniu  książka o Hirszfeldach znalazła się w finale wśród siedmiu najlepszych. Statuetka i nagroda będą wręczone 6 października.

W piątek Wirtualna Kultura dowiedziała się, że Urszula Glensk jest w jury Literackiej Nagrody Europy Wschodniej "ANGELUS", kliknijcie: Angelus - Jury. Przy okazji zapyta Urszulę Glensk (po prostu Ulę), czy łatwo jednocześnie nominować i być nominowaną. Jak widzicie, są co najmniej dwa powody, żeby Uli gratulować. GRATULUJEMY!!!

Gdy Wirtualna Kultura dostała książkę o Hirszfeldach w prezencie od autorki, to najpierw spojrzała na okładkę. Jak zobaczyła kto i co napisał na okładce, to nie miała wątpliwości, że książka jest wspaniała. Warto przypomnieć, że Urszula Glensk dostała Nagrodę Historyczną Polityki za poprzednią książkę: "Historia słabych. Reportaż i życie w dwudziestoleciu (1918-1939)", opublikowaną w roku 2014. Obie książki Urszuli Glensk ukazały się w wydawnictwie Universitas w Krakowie.

Wirtualna Kultura była na czterech autorskich spotkaniach, na których Urszula Glensk mówiła o pracy nad książką o Hirszfeldach. Jest pełna podziwu dla jej warsztatu pisarskiego i sposobu zbierania materiałów do książki. Skąd ta delikatna i filigranowa pisarka ma w sobie tyle siły? Szukanie potwierdzenia i weryfikacja każdej informacji w różnych źródłach - w kraju i za granicą - to tytaniczna praca. To trzy lata życia autorki.  Materiałów szukała w archiwach prywatnych i państwowych. Wszystko w książce jest szczegółowo udokumentowane. "Hirszfeldowie. Zrozumieć krew" to nie tylko cudowna literatura, ale też praca naukowa.

Wirtualna Kultura pisała o wrażeniach z autorskich spotkań z Urszulą Glensk w styczniowym numerze Gazety Senior i kilka razy na blogu:


Poniżej jest pełna lista książek nominowanych do nagrody NIKE. Wśród nich jest książka Mariusza Szczygła "Nie ma". Wirtualna Kultura o książce i o Mariuszu Szczygle też pisała w Gazecie Senior i kilka razy na blogu z zachwytem:

Teraz marzy się jej jedna (niemożliwa?) rzecz: wspólna książka Urszuli Glensk i Mariusza Szczygła o kobietach. Urszula jest zafascynowana Hanną Hirszfeldową i dużo wie o życiu kobiet w dwudziestoleciu, a Mariusz napisał "Kaprysik. Damskie historie". Wirtualna Kultura liczy, że jakoś się dogadają i książkę napiszą. Z góry obiecuje, że opinię na okładkę przygotuje. Marzy również o tym, żeby w tym roku przyznano dwie statuetki NIKE. Jak myślicie komu?

Pełna lista książek nominowanych do Literackiej Nagrody Nike (zwróćcie uwagę, jak różne gatunki literatury reprezentują te książki):
 1. Marek Bieńczyk, „Kontener”, Wielka Litera (esej)
 2. Dariusz Czaja, „Gramatyka bieli. Antropologia doświadczeń granicznych”, Wydawnictwo Pasaże (esej)
 3. Urszula Glensk, „Hirszfeldowie. Zrozumieć krew”, Wydawnictwo Universitas (biografia)
 4. Jerzy Jarniewicz, „Tłumacz między innymi”, Wydawnictwo Ossolineum (esej)
 5. Aleksander Kaczorowski, „Ota Pavel. Pod powierzchnią”, Wydawnictwo Czarne (biografia)
 6. Aneta Kamińska, „Autoportret z martwą naturą. Ostatnie wiersze Nazara Honczara”, Wydawnictwo WBPiCAK (poezja)
 7. Marcin Kołodziejczyk, „Prymityw. Epopeja narodowa”, Wielka Litera (powieść)
 8. Marcin Król, „Do nielicznego grona szczęśliwych”, Wydawnictwo Iskry (esej)
 9. Jacek Leociak, „Młyny Boże. Zapiski o Kościele i Zagładzie”, Wydawnictwo Czarne (esej)
 10. Adam Lipszyc, „Czerwone listy. Eseje frankistowskie o literaturze polskiej”, Wydawnictwo Austeria (esej)
 11. Emil Marat, „Sen Kolumba”, W.A.B. (biografia)
 12. Dorota Masłowska, „Inni ludzie”, Wydawnictwo Literackie (poemat prozą)
 13. Piotr Matywiecki, „Do czasu”, Wydawnictwo Literackie (poezja)
 14. Marta Podgórnik, „Mordercze ballady”, Biuro Literackie (poezja)
 15. Małgorzata Rejmer, „Błoto słodsze niż miód”, Wydawnictwo Czarne (reportaż)
 16. Zyta Rudzka, „Krótka wymiana ognia”, W.A.B. (powieść)
 17. Juliusz Strachota, „Turysta polski w ZSRR”, Korporacja Ha!art (powieść)
 18. Mariusz Szczygieł, „Nie ma”, Dowody na Istnienie (reportaż)
 19. Joanna Tokarska-Bakir, „Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego”, Czarna Owca (monografia)
 20. Szczepan Twardoch, „Królestwo”, Wydawnictwo Literackie (powieść).
Krystyna - Wirtualna Kultura 

3 komentarze:

 1. Ksiazka o Hirszfeldach jest wyjatkowa pod kazdym wzgledem, ogromna i solidna dokumentacja o naukowej pracy, o przezyciach wojennych i przerazajacym okresie w getcie warszawskim. Trudno czasami ja czytac , bo emocje nas "topia" w smutku. A oni przezyli i pracowali nadal patrac na ludzkie "grzechy" ze zrozumieniem. Oddanie tej atmosfery jest bardzo cenne i nagroda Nike powinna to uwzglednic. Ksiazka powinna byc tlumaczona dla zagranicznej publicznosci. Prosze o przekazanie tego komentarza autorce.Catherine

  OdpowiedzUsuń
 2. Komentarz przekazałam z przyjemnością autorce książki. W stu procentach zgadzam się z opinią Catherine z Paryża.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratulacje dla pani Urszuli.
  My, zwyczajni czytelnicy, Wrocławianie jesteśmy bardzo dumni z tej nominacji. Szkoda że nie możemy mieć wpływu na wybór ani na decyzje Jury. Będziemy cierpliwie czekać na mądry wybór. Wrocławiance (!) życzymy najlepiej. Pozdrawiam majka

  OdpowiedzUsuń