niedziela, 19 maja 2019

Szczęściara na warsztatach medyczno-psychologicznych


Nauka przez zabawę to jest to, co Wirtualna Kultura uwielbia od kiedy wkroczyła w czas "dojrzałej dorosłości". Głowy do tytułów piosenek nigdy nie miała. Ale jak usłyszy jakąś piosenkę, na przykład Czesława Niemena, to ma przed oczyma czasy "wczesnej dojrzałości" i wtedy nawet tytuł sobie przypomni. Tak się stało na warsztatach "Nie trać czasu: jak rozpoznać wczesne oznaki demencji u bliskiej osoby?", które były w ramach "Forum Wspierajmy Seniorów" 17 maja 2019,


Bardzo sympatyczne dziewczyny, lekarka i psycholożka, uczyły nas seniorów w bardzo przystępny sposób, jak rozpoznać wczesne oznaki demencji. Dziewczyny wyświetlały slajdy i urządzały konkursy z nagrodami. To był świetny pomysł. Nad wszystkim czuwała koordynatorka.

Czas na warsztatach minął szybko i przyjemnie, a cel edukacyjny został osiągnięty. Niestety Wirtualna Kultura nie może podać nazwisk, bo liczba "dziewczyn", które prowadziły warsztaty, nie zgadza się z liczbą osób podanych w drukowanym programie Forum, a w "internetowej" wersji nazwisk nie ma - jest tylko nazwisko koordynatorki, kliknijcie: Program Warsztatów Wspierajmy Seniorów w wersji "internetowej" . Na szczęście możecie je zobaczyć na zdjęciu powyżej od lewej: lekarka, koordynatorka-psycholożka, psycholożka. Kliknijcie na zdjęcia, żeby wszystko lepiej zobaczyć, w tym slajd z wczesnymi oznakami demencji.


Na warsztatach Wirtualna Kultura w konkursie "Jaka to melodia" wygrała bardzo zdrowe jabłko, bo przypomniała sobie tytuł piosenki Niemena "Pod papugami" Wygrała też główną nagrodę w BINGO - książkę z 100 sposobami zapobiegania chorobie Alzheimera (zobaczcie pierwsze zdjęcie, na którym książkę trzyma). Wystarczy przeczytać spis treści książki, żeby uświadomić sobie, jakie błędy popełnia się na co dzień. Rozdziałów jest 100! Zawierają one przepisy na zdrowe życie. Kliknijcie: Jean Carper, 100 sposobów zapobiegania chorobie Alzheimera

Wirtualna Kultura nigdy w BINGO nie grała i nie miała pojęcia, na czym gra polega. Zgodnie z polecaniem napisała na kartce 10 liczb od 1 do 50:

1, 3, 25, 37, 49, 2, 8, 13, 14, 6.
Szczęście jej dopisało. Te liczby były wśród liczb, które psycholożka czytała, więc szybko krzyknęła BINGO. Wirtualna Kultura nie sądziła, że jest taką szczęściarą! Chyba powinna teraz zagrać w Totolotka.

Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik dostał książeczkę w ćwiczeniami na funkcje poznawcze, poziom 1. Wirtualna Kultura zamierza ćwiczyć. Są to inne ćwiczenia niż te, które ma z Anią w niebieskich okularach na treningu pamięci w Żółtym Parasolu,


Na drugich warsztatach "Razem czy osobno: interakcje leków stosowanych w chorobach układu krążenia z suplementami diety i pożywienia" Wirtualna Kultura wpadła na genialny pomysł: trzeba w szkole podstawowej wprowadzić nowy przedmiot "Interakcje i reakcje". To, co pomaga, może też szkodzić.

Lekarka (farmaceutka?), która warsztaty z "interakcji" prowadziła, wyświetliła taką liczbę tabelek o interakcjach przypraw, owoców, itd. z lekami nasercowymi, że Wirtualna Kultura dostała ziołowo-witaminowo-warzywno-owocowo-przyprawowego zawrotu głowy. Nawet pietruszce się oberwało, nie mówiąc o czosnku i jakichś chińsko-japońskich przyprawach.

Jak dobrze, że Wirtualna Kultura rzadko gotuje. W ten sposób sama się nie truje, tylko inni ją trują. Pamiętajcie, jak pójdziecie do lekarza, to weźcie listę suplementów, które zażywa Wasz mąż. To nie są żarty. Wirtualna Kultura, zwierzę internetowe, po powrocie do domu wiele tabelek o interakcjach leków z przyprawami, warzywami itd,. znalazła w internecie. Tylko jak się tego nauczyć?

Na trzecich warsztatach "Nie upadaj: jakie są przyczyny upadków o osób starszych i jak im zapobiec?" Wirtualna Kultura złożyła samej sobie obietnicę, że zacznie prawidłowo siedzieć i wstawać z krzesła. Przecież nikt tego za nią nie zrobi oraz że nauczy się na pamięć instrukcji, jak po upadku samemu stawać z podłogi. Na warsztatach usłyszała wiele bardzo pożytecznych wskazówek.

Pozostałych dwóch warsztatów Wirtualna Kultura nie zaliczyła, bo pobiegła na spotkanie z prof. Urszulą Glensk, autorką książki "Hirszfeldowie. Zrozumieć krew", które zorganizował Dolnośląski Kongres Kobiet w bibliotece uniwersyteckiej (kliknijcie: Spotkanie z Urszulą Glensk w Żółtym Parasolu (blog)).

Uwaga. Warsztaty były bardzo ekologiczne. Materiały rozdawano w papierowych torbach. Tak powinno być.

Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz